Prodejci notebooků zaměňují životnost a záruku, ta přitom nesmí být kratší než 2 roky

Záruční doba spotřebního zboží je ze zákona stanovena na 2 roky. V případě baterií do notebooků však prodejci či výrobci běžně uvádějí záruku kratší než toto období. Podle odborníků dochází k záměně doby životnosti a záruky. Zatímco záruční doba je dána legislativou, délka životnosti je závislá na míře užívání zboží. Při každodenním užívání trvá životnost baterie pouze jeden rok, nedosahuje tedy zákonné záruční doby. Proto se na ztrátu kapacity nároky na uplatnění reklamace nevztahují. (TZ)

Nový občanský zákoník stanovuje, že kupující je oprávněn reklamovat vady, které se u spotřebního zboží vyskytnou v době dvaceti čtyř měsíců od koupě produktu. Podle odborníků se však tento paragraf nevztahuje na životnost baterií mobilních přístrojů. Snižování kapacity totiž není vadou, ale přirozenou vlastností baterie. Vzhledem k tomu, že k opotřebení dochází při běžném používání zboží, záruku lze uplatnit pouze při poškození baterie.

„Záruka se samozřejmě vztahuje i na baterii notebooku, kdy životnost baterie může být i nižší než zákonná záruční doba. V tom případě se může stát, že baterie dosáhne své životnosti, a přesto ji nelze reklamovat jako vadnou,“ uvedla Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace. „Pokud tedy koupím notebook, kde je uvedena životnost baterie například na úrovni výdrže rok a půl, po uplynutí této doby již nemohu reklamovat, že baterie nevydrží. Je to otázka dokazování a pravděpodobně znaleckého posudku,“ dodala Mazalová.

Kupující si mohou délku životnosti baterie spočítat před pořízením přístroje. „Většina článků určených pro notebooky garantuje spolehlivost baterie až do 500 nabíjecích cyklů, baterii je tedy možné pětsetkrát nabít a vybít. Po tomto počtu může kvalita článku výrazně klesnout a výdrž baterie je podstatně nižší,“ vysvětluje Radim Tlapák, jednatel společnosti NTB CZ, která provozuje internetový obchod BatteryShop.cz. Pokud je počítač využíván především pro pracovní účely, a to 50 týdnů v roce, pak při počtu 5 pracovních dní a jednom nabíjecím cyklu za den vychází životnost přesně na 2 roky a odpovídá záruční době. „V běžném každodenním užívání počítače s opakovanými dobíjecími cykly se doba životnosti zkracuje až na jeden rok. Životnost tedy může skončit i v průběhu záruční doby,“ doplnil Tlapák.

Přestože je délka záruční doby dána zákonem a je předmětem častých kontrol ze strany České obchodní inspekce, výrobci i prodejci notebooků délku záruky u baterií běžně upravují. Podle obchodní strategie tak dochází ke zkrácení záruční doby baterie dle délky životnosti, nebo naopak k tomu, že prodejci předkládají zvýhodněné nabídky s prodlouženou zárukou. „Dell poskytuje ke všem svým produktům v jakékoliv sestavě záruku na baterii jeden rok. U některých modelů jsou na výběr i speciální baterie z produktové řady LongLife, na které se vztahuje dokonce tříletá záruka,“ uvedl Petr Zajíček, brand manažer společnosti Dell. „Záruka na notebooky Lenovo se vztahuje i na výměnu baterií. Důvodem výměny je stav, kdy je baterie zcela nefunkční, což znamená, že notebook nelze uvést do provozu na baterii. Záruka pro spotřebitele je 24 měsíců. Komerční subjekty mohou uplatnit takovou záruku, kterou dává výrobce standardně, nebo takovou, kterou si zakoupí,“ vysvětlil Petr Toman, generální ředitel Lenovo Czech Republic. Odborníci upozorňují, že prodejci či výrobci notebooků tím, že upravují délku záruční doby, často zaměňují právě záruku za dobu životnosti. Běžně totiž nabízejí záruku, která se rovná délce výdrže kapacity baterie.

O Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace

Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace (SOS – Asociace) je nestátní nezisková organizace založená za účelem pomáhat spotřebitelům a prosazovat jejich práva. Od roku 2003 bezplatně pomáháme spotřebitelům – začínali jsme v Jihomoravském kraji, odkud jsme však velmi záhy rozšířili svoji působnost i do dalších krajů a v současné době pomáháme spotřebitelům z celé České republiky.

O společnosti NTB CZ

Společnost NTB CZ s.r.o. působí na českém trhu od roku 1998 a od počátku se specializuje na prodej baterií a napájecích adaptérů. Provozuje internetové obchody BatteryShop.cz a BatteryShop.sk, které nabízejí široký sortiment baterií, jež splňují přísné evropské normy. Obchodním partnerem společnosti je lídr světového trhu s nabíjecími adaptéry iGo. Škála nabízených produktů je velmi široká, proto je společnost NTB CZ prodává pod vlastní značkou T6 power. Tento typ baterií obsahuje pouze značkové články Panasonic nebo Samsung.

O společnosti Dell

Společnost Dell založil v roce 1984 v texaském městě Austin Michael Dell na základě převratné myšlenky: „protože počítačové systémy prodáváme přímo zákazníkům, můžeme jim poskytovat nejefektivnější výpočetní řešení na míru jejich potřebám.“ Společnost zaměstnává přes 96 000 lidí po celém světě. Každý den Dell expeduje přes 110 000 systémů zákazníkům ze 180 zemí – to je více než jeden systém za sekundu.

O společnosti Lenovo

Lenovo, společnost s obratem 34 miliard USD, je největší výrobce počítačů na světě a lídr v PC Plus éře, který poskytuje uživatelům ve více než 160 zemích špičkové produkty a služby postavené na moderních technologiích. Lenovo patří celosvětově k lídrům v oboru, a to díky zaměření na výzkum, vývoj, inovace a kvalitu. Uživatelům nabízí kvalitní služby a produkty s bezpečnostními nástroji a uživatelsky přívětivými technologiemi.