104 nových doménových koncovek k registraci

Zájemci o pěknou internetovou adresu si mohou již vybírat z více než 100 nových doménových koncovek. (TZ)

Počet univerzálních domén, které si mohou uživatelé a firmy libovolně registrovat, se od začátku roku 2014 rozrostl 5 násobně. K původním 25 generickým doménám (gTLD) nyní přibilo dalších 104 doménových koncovek. Proces, který započala v roce 2012 společnost ICANN (společnost spravující doménový prostor na internetu), pokračuje od jara letošního roku vysokým tempem a každý týden je možné začít registrovat 5-10 nových domén.

V současné době pouze 5 domén překročilo počet 30tisíc celosvětově zaregistrovaných domén. Podle stránek ntldstats.com je jedničkou doména .GURU, která byla spuštěna mezi prvními a má 57.000 registrací. Následují domény .berlin, .club, .photography a 在线 (čínsky online). Mezi českými uživateli je nejpopulárnější doména .guru, následována doménami .email, .bike a .photography.

Nové internetové adresy je možné registrovat na stránkách Novekoncovky.cz, kde se také nacházejí informace o všech nových doménách. Projekt provozuje česká společnost Gransy s.r.o., která má přímou akreditaci na 100 aktuálně dostupných domén. Zákazníci a partneři společnosti tak mají okamžitý přístup k registracím a mohou čerpat veškeré výhody automatického napojení na zahraniční registry.

O společnosti GRANSY

Společnost Gransy nabízí na projektu www.subreg.cz nejširší nabídku registrací domén, je prvním a jediným akreditovaným registrátorem ICANN v České republice a současně je přímým registrátorem téměř 200 světových doménových koncovek. Registrátorské služby poskytuje i daleko za hranicemi České republiky, například spolupracuje na zajištění registrátorských služeb s registry Tanzánie, Chorvatska, Srbska, Slovinska nebo Chile.