Tři čtvrtiny českých rodičů viní internet z toho, že si musí s dětmi promluvit o sexu dříve

AMSTERDAM a SAN FRANCISKO – 3. června 2014 – Dle nejnovějšího průzkumu AVG Technologies (NYSE: AVG), společnosti poskytující internetovou bezpečnost 187 milionům aktivních uživatelů, většina dnešních českých dětí ve věku deseti let už se svými rodiči mluvila o sexu. To je až o pět let dříve, než měla stejnou rozmluvu generace jejich rodičů, přičemž většina z nich (v Česku dokonce až 53 %) si nepamatuje, že by takovou diskuzi vůbec kdy vedla. (TZ)

Internet byl označen jako nejčastější „spouštěč“ rozhovorů s dětmi o věcech jako je porno (podle průzkumu pro rodiče nejméně příjemné téma k diskuzi), sex nebo puberta. Pokud se týče dětského surfování na internetu, největší starostí českých rodičů je, že děti netráví dost času venku (52 %) a také to, jak snadné pro ně je se na internetu dostat k nevhodnému obsahu (48 %).

Nejrozšířenějšími metodami rodičů, jak bojovat zejména s posledním neduhem, je zákaz navštěvování neznámých webových stránek bez dovolení (54 %), zákaz komunikování s cizími lidmi (54 %), nakupování přes internet (53 %) a povolení být na internetu jen po určený čas (44 %). Nicméně, žádné z těchto opatření není praktikováno drtivou většinou rodičů.

I přesto, že nejméně 8 z 10 rodičů zavedlo jednu nebo více z těchto restrikcí, pouze necelá třetina (29 %) českých dětí, dotazovaných společně s jejich rodiči, si myslí, že internet může být nebezpečný. Většina rodičů také uvedla, že ve věku devíti až dvanácti let vědí jejich děti o internetu více než oni.

„Tyto výsledky znázorňují nutnost učit se základní pravidla chování na internetu již v mladém věku a to nejlépe společně s rodiči,“ říká Judith Bitterli, marketingová ředitelka společnosti AVG Technologies. „Důležitost toho, aby se tyto rozmluvy odehrávaly v raném věku a správným způsobem, vzrůstá s tím, jak stoupá používání chytrých zařízení u dětí. Proto jsme ve spojení s dobročinnou organizací Childnet International začali vydávat sérii zábavných a poučných interaktivních elektronických knih pro děti různého věku nazvanou Magda and Mo.”

Online průzkum Digital Diaries mezi 5 420 rodiči a 2 569 dětmi ve věku 5 – 10 let proběhl v Austrálii, Brazílii, Kanadě, České republice, Francii, Německu, Novém Zélandu, Spojeném království a Spojených státech. Průzkum byl zrealizován s využitím nástroje Research Now a vyhodnocení probíhalo v květnu 2014.

O AVG Technologies (NYSE: AVG)

AVG je společností poskytující internetovou bezpečnost zařízením, datům i lidem prostřednictvím softwaru a služeb. K 31. březnu 2014 má AVG 187 milionů aktivních uživatelů, kteří využívají zabezpečení internetu, optimalizace výkonu PC, ochrany soukromí a identity. Výběrem produktů AVG se uživatelé stávají součástí důvěryhodného globálního společenství, které je přímo ve spojení se společností AVG a těží ze vzájemné podpory.