Mobilní terminály jsou pro menší obchodníky katalyzátorem pro přijímání plateb kartou

Praha, Česká republika, 18. června 2014 – V posledním čtvrtletí se počet obchodníků v Evropě, kteří chtějí mít mobilní terminály na čipové karty, zvýšil o více než 60 procent. I v dalších měsících roku 2014 se o tuto službu očekává rostoucí zájem. Vyplývá to ze studie o přijímání nových platebních řešení, kterou zveřejnila asociace Visa Europe. (TZ)

Podle studie se v roce 2014 prudce zvýší využívání mobilních terminálů (mPOS – mobile point of sale) ze strany malých a středních obchodníků v Evropě. Menší obchodníci začnou přehodnocovat vztah k přijímání platebních karet, jakmile se s možnostmi mobilních terminálů důkladněji seznámí.

„Menší obchodníci tradičně projevovali o platby kartami nižší zájem, to se však mění i v České republice. Například klasických platebních terminálů máme nyní po celé republice zhruba 100 tisíc a očekáváme, že do konce roku 2014 dosáhneme hranice sto deseti tisíc kusů. A to i díky naší celonárodní aktivitě zaměřené na rozvoj akceptační sítě, která má vedle zvýšení počtu terminálů u tradičních obchodníků za cíl otevřít nové sektory služeb, jako je doprava, parkování nebo oblast nápojových automatů. Mobilní terminály nám pomohou tuto nabídku doplnit a rozšířit tak akceptační síť u obchodníků,“ uvádí Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovenko.

Visa platební terminály v ČR

Rok

Počet terminálů (v tis.)

Počet transakcí (v tis.)

Objem transakcí (v Kč)

  1. čtvrtletí 2014

97 811

51 611 843

39 575 218

2013

91 771

138 930 988

115 981 006

2012

83 994

105 524 595

98 793 843

2011

74 615

80 803 084

79 947 731

Zdroj: Visa Europe, SBK

Výzkum, jehož se zúčastnilo přes dva tisíce menších obchodníků ve Velké Británii, Francii, Německu, Itálii a Polsku, potvrdil, že postoj těchto firem k přijímání platebních karet se mění. Zásadním důvodem změny v jejich postoji je to, že si uvědomily, jaký potenciál pro ně mají právě mobilní terminály. Někteří obchodníci nebyli mobilním terminálům původně příliš nakloněni, protože se domnívali, že jsou pro ně řešení na přijímání platebních karet příliš drahá a složitá. Po předvedení jejich funkcí však brzy změnili názor a pochopili, jak praktická a výhodná tato technologie může být.

“Jsou to právě mobilní terminály, které pomohly rozptýlit pochybnosti o přijímání plateb kartou. Pro menší podniky jsou jako dělané – ať už tyto firmy přijímají platby ve svých provozovnách nebo v terénu. Jakmile se malé podniky více seznámí s výhodami a praktičností mobilních terminálů, budeme svědky dalšího nárůstu zájmu. Tento trend začal nabírat na obrátkách už v poslední čtvrtině roku 2013, a jak ukazuje i studie Visa Europe, během roku 2014 by měl dále stoupat,“ dodává Marcel Gajdoš.

Mobilní terminály představují pohodlný a ekonomický způsob, jak proměnit chytrý telefon nebo tablet na bezpečný platební terminál. Řešení funguje prostřednictvím chytrého telefonu či tabletu prodejce, a proto umožňuje mobilní a jednoduché použití v prodejních stáncích, na festivalech nebo při dodávkách zboží domů. Technologie tedy pomáhá rozšířit přijímání karet a zpřístupnit
je i pro malé podniky a menší prodejce, kteří dříve neměli možnost přijímat platby kartami Visa.

K hlavním zjištěním výzkumu patří:

  • Více než čtvrtina menších firem, které se zúčastnily šetření, projevila zájem pořídit si mobilní terminál v následujících šesti měsících.

  • Většina respondentů označila za jedinečnou výhodu to, jak snadno se mobilní terminál používá (výsledky dle jednotlivých zemí: 74 % respondentů ve Francii, 73 % v Německu, 63 % ve Velké Británii a v Polsku, 59 % v Itálii).

  • Za nejdůležitější vlastnost je považována bezpečnost, těsně za ní následuje vyhovění požadavkům příslušného odvětví a možnost přijímání všech významnějších typů karet.

  • Téměř polovina respondentů v Německu se domnívá, že mobilní terminál by mohl zvýšit prodej, protože zákazníci nebudou omezeni množstvím hotovosti, kterou mají v době nákupu
    u sebe.

  • V Itálii věří 45 % respondentů, že mobilní terminál by jim pomohl zlepšit cash flow, protože by umožnil, aby dostali rychleji zaplaceno.

Výzkum rovněž potvrdil, že zájem o mobilní terminály je přibližně stejný ve všech oborech. Rozhodujícím faktorem není odvětví, ale spíše to, jakou formou daný podnik přijímá platby – převažují zejména ty firmy, u nichž je nejčastějším typem platby osobní transakce.

V současnosti v Evropě funguje 25 řešení mobilních terminálů a některé přední banky spustily pilotní fázi užívání mobilních terminálů, v jejímž rámci má být do podzimu tohoto roku zprovozněno 30 projektů nového programu pro čipové karty – nejnovějším přírůstkem je Barclaycard ve Velké Británii.

KONEC

Poznámky pro redaktory

Výzkum byl realizován na pěti evropských trzích: ve Velké Británii, Francii, Německu, Itálii a Polsku, a to v období od září do prosince 2013.

Kvantitativního výběrového šetření v online formě se zúčastnilo 2213 respondentů, kteří představovali reprezentativní vzorek registrovaných firem s méně než deseti zaměstnanci, jež nepřijímají platební karty.

Kvalitativní složka výzkumu zahrnovala 16 hloubkových rozhovorů na každém trhu kromě Velké Británie (celkem 64 rozhovorů). Respondenty byli zástupci registrovaných firem s méně než deseti zaměstnanci, které nepřijímají platební karty, většinu plateb přijímají mimo provozovnu a/nebo osobně a využívají k práci chytré telefony.

Jménem Visa Europe výzkum vedla společnost Rainmakers CSI.

O asociaci Visa Europe

Visa Europe je společnost zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 37 zemích Evropy.

Visa Europe vyvíjí nejmodernější technologie a vytváří infrastrukturu umožňující elektronické platby milionům evropských zákazníků, podniků i vlád. Její členové nesou odpovědnost za vydávání karet, registraci prodejců a stanovování výše poplatků pro držitele karet a obchodníky.

Asociace Visa Europe poskytuje vysoko objemový a zároveň nízkonákladový obchodní model, který svým členům nabízí široké spektrum služeb. Přebytek jejích investic je znovu reinvestován do podnikání podniku a zároveň použit ke zhodnocení kapitálu a rezerv.

V Evropě nyní existuje 500 milionů karet Visa, přičemž každé euro z 6,50 euro je utraceno právě touto kartou. Téměř 80% obchodu společnosti Visa Europe tvoří debetní karty. Do září loňského roku byly tímto typem karty utraceny 2 biliony Euro, přičemž útraty v místech prodeje se zvedly o 8,5% na 1,4 bilionu Euro. Roční útraty prostřednictvím online nakupování se poprvé vyšplhaly na 240 miliard Euro, což je meziroční nárůst od 20%.

Asociace Visa Europe byla založena v roce 2004. Je nezávislá na organizaci Visa Inc. a má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. Obě společnosti fungují s cílem zajistit bezchybné globální platby Visa. Jakožto specializovaný evropský platební systém dokáže Visa rychle a pružně reagovat na konkrétní požadavky evropských bank a jejich klientů – držitelů karet i obchodníků. Zároveň efektivně pomáhá naplňovat cíl Evropské komise tj. vytvoření skutečného vnitřního platebního trhu.

Více informací na www.visaeurope.com