V roce 2019 bude v Evropě 765 milionů smartphonů – více než lidí

„S rostoucím počtem uživatelů chytrých telefonů v České republice musí mobilní operátoři reagovat na náročnější požadavky uživatelů. Pro splnění jejich očekávání budou muset zapracovat na zlepšení služeb. To zahrne nejen investice spojené s rádiovými sítěmi a podpůrnými IT systémy, které umožňují rychlé zavádění flexibilních služeb, ale i vylepšení zákaznické samoobsluhy (schopnosti zákazníků samostatně si nastavovat služby), platebních i účtovacích systémů,“ říká Thomas Jul, vedoucí zákaznické jednotky pro střední Evropu ve firmě Ericsson. (TZ)
  • Z nové studie společnosti Ericsson vyplývá, že v Evropě bude díky vývoji telekomunikačního průmyslu do konce roku 2019 v provozu již 765 milionů smartphonů.

  • Globálně se růst počtu smartphonů stále zrychluje. Jak dokládá Ericsson Mobility Report, v prvním čtvrtletí roku 2014 bylo 65 % všech mobilních telefonů prodaných na světě právě smartphony.

  • Mobilní operátoři po celém světě mají v současnosti 6,8 miliardy uživatelů (subscriptions). Pouze jedna třetina z nich má chytré telefony. V Evropě ale do konce roku 2019 počet smartphonů převýší počet lidí.

V současnosti 60 % SIM karet ve střední a východní Evropě pracuje v sítích GSM, ale v roce 2019 již bude dominantní technologií WCDMA/HSPA (3G) s 65% podílem. Střední a východní Evropa patří také k regionům s největší penetrací SIM karet na světě – na 100 obyvatel připadá 144 SIM karet.

Do roku 2019 také přibližně desetkrát vzroste objem přenesených dat. Největší podíl na tomto růstu budou mít video přenosy, které podle Ericsson Mobility Reportu porostou každý rok okolo 55 % a v roce 2019 budou tvořit celosvětově více než polovinu dat přenesených v mobilních sítích. Tento trend si vyžádá další investice mobilních operátorů do vylepšení kvality, kapacity i flexibility mobilních sítí.

„Měření kvality sítě na minimální datové rychlosti, kterou dostává 90 % české populace, ukazuje na potřebu dalšího vylepšení mobilních sítí, aby byl zajištěn kvalitní uživatelský servis a spokojenost zákazníků. Minimální dostupná datová rychlost v současnosti zásadní pro všechny uživatele smartphonů, kteří se stále více spoléhají na přístup k internetu – ať už jsou kdekoli,“ uvedl Thomas Jul z Ericssonu.

Ericsson Mobility Report Europaen Appendix

Poznámky pro redaktory:

Broadcast room: www.ericsson.com/broadcast_room

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení fungujících v reálném čase vytváříme propojenou společnost, která nám všem umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v trvale udržitelných společnostech po celém světě. Naši nabídku tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od Ericssonu uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace a naše společnost zajišťuje servis sítí zákazníků s více než 2 miliardami uživatelů.

Působíme ve 180 zemích a zaměstnáváme více než 100 000 pracovníků. Ericsson byl založen v roce 1876 a sídlí ve Stockholmu ve Švédsku. V roce 2011 činily tržby naší společnosti 226,9 miliardy švédských korun (35 miliard amerických dolarů). Ericsson je zapsán na stockholmské burze NASDAQ OMX a newyorské burze NASDAQ.

www.ericsson.com
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/technologyforgood
www.youtube.com/ericssonpress