Technika v domácnostech je na vzestupu. Evropané se ve svých domovech obklopují vyspělou technologií

Průzkum společnosti Samsung odhaluje budoucnost životního stylu Evropanů:

  • 7 hodin 42 minut – tolik času denně stráví průměrná evropská rodina používáním elektronických zařízení.

  • Digitální domovy: V každém bytě či domě je průměrně 18 technologických zařízení a přes 50 % domácností vlastní tablet.

  • Téměř dvě třetiny dotázaných považují technologii za významného partnera, který sbližuje rodinné příslušníky. (TZ)

Praha 29. července 2014 – Samsung ve spolupráci s agenturou Ipsos Mori představuje výsledky unikátního průzkumu „Techonomic Index“. Ten je zaměřen na evropský životní styl, nákupní chování a způsoby, jakými jsme propojeni prostřednictvím moderních technologií.
Z průzkumu, který zkoumá 11 různých kategorií technologických zařízení a elektronických spotřebičů, vyplývá, že dospělí Evropané věnují technologiím nejen spoustu času, ale i peněz.

  • Účastníci průzkumu mimo své zaměstnání stráví 7 hodin a 42 minut denně používáním techniky nebo domácích spotřebičů – od mobilních telefonů přes TV až po myčku nádobí nebo vařič. Průměrná domácnost vlastní 18 technologických zařízení. Více než polovina respondentů (53 %) nyní vlastní tablet. Domácnosti ve Francii, v Německu, ve Španělsku a v Itálii za techniku průměrně utratily 367 eur za poslední tři měsíce, zatímco u britských rodin tato částka činila průměrně 218 liber.

Rozdělené rodiny jsou si blíže než kdy předtím

V porovnání s předchozími generacemi lze konstatovat, že technologie přispívá spíše ke sblížení rodinných příslušníků než k jejich odcizení.

  • Nyní již pouze třetina rodinných členů žije ve stejném městě či vesnici oproti předchozím generacím, kdy téměř polovina (44 %) rodiny zůstávala žít ve stejném místě. Téměř dvě třetiny (64 %) respondentů z pěti evropských států uvádí, že technologie (jako např. mobilní telefon, sociální sítě, e-mail atd.) je sbližují s jejich rodinou. Polovina dotázaných (52 %) souhlasí s tvrzením, že díky mobilním technologiím (např. mobilní telefon/tablet) si více povídají se svými blízkými. Každý čtvrtý respondent uvádí, že kontakt s příbuznými skrze sociální média jim dovoluje lépe se vzájemně poznat. 44 % z dotázaných, kteří jsou v kontaktu se svými rodiči, potvrdilo, že jsou s nimi v kontaktu alespoň jednou denně. 40 % z dotázaných, kteří jsou v kontaktu se svými sourozenci, potvrdilo, že jsou s nimi
    v kontaktu každé dva až tři dny (nebo i více). 57 % dotázaných, kteří jsou v kontaktu se svými prarodiči, potvrdilo, že jsou s nimi v kontaktu jednou či vícekrát týdně.

Průzkum rovněž odhalil rozdílnosti mezi jednotlivými národy v rodinných vztazích. Například Italové či Španělé jsou velmi fixovaní na své rodiče. Více než třetina (38 % Italů a 36 % Španělů)
z těch, kteří jsou v kontaktu se svými rodiči, jsou s nimi ve spojení častěji než jednou denně. Naopak Němci, Francouzi či Angličané jsou se svými rodiči v kontaktu podstatně méně – pouze
13 % Němců, 11 % Francouzů a 18 % Angličanů je v kontaktu s jejich rodiči více než jednou denně.

Samsung se rozhodl pro realizaci průzkumu Techonomic Index, aby zmapoval způsob, jakým lidé využívají technologie, a jeho poznatky budou využity při vývoji nových produktů. Komplexní studie je založena na průzkumu s 5 000 respondenty ve věku mezi 18–65 roky v pěti evropských zemích (Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko a Itálie), kteří byli dotazováni on-line. Autorem je evropská Samsung Lifestyle Research Lab ve spolupráci s Ipsos MORI.

Luke Mansfield, ředitel evropského týmu produktových inovací společnosti Samsung Electronics, řekl: „Lidé chtějí být v kontaktu s těmi, na kterých jim záleží nejvíce. Moderní technologie jsou nezbytnou součástí moderního života, kdy žijeme daleko od sebe, nebo trávíme mnoho času prací a nemáme tak příležitost setkávat se se svými blízkými. Technologie, které přináší Samsung, pomáhají uživatelům, aby si mohli být blíž, i když je dělí velká vzdálenost.“

„Investujeme do průzkumů, abychom odhalili, co je důležité pro současného člověka, a mohli jsme tak lépe předvídat jeho budoucí potřeby. Hledáme nové způsoby, jak propojit velké množství různých zařízení, aby jejich používání bylo co nejsnadnější,“ dodává Mansfield.

Samsung Techonomic Index – klíčové statistiky a fakta

Co vlastníme:

  • V domácnostech vlastníme průměrně 18 technologických/elektronických zařízení nebo domácích spotřebičů (z 11 kategorií, na které se průzkum zaměřuje). Téměř třetina dotázaných uvádí, že vlastní dva televizory, a jedna domácnost z pěti vlastní televizory tři. Více než polovina (53 %) dotázaných využívá tablet.

Nákupní chování:

  • Mobilní telefony a tablety byly nejčastěji označovány jako produkty, které si někdo v domácnosti hodlá koupit v nacházejících třech měsících. 19 % z těch, kteří si koupili tablet, a 17 % čerstvých majitelů fotoaparátu si pořídili nový přístroj, protože chtěli „něco menšího a lehčího“ (tyto dva atributy byly uváděny mezi top 5 důvody u obou přístrojů). Dotazovaní v posledním měsíci nakupovali hlavně digitální knihy a noviny, těm dávali přednost před ostatními typy obsahu.

Frekvence využívání přístrojů:

  • Více než třetina (35 %) dotazovaných stráví běžný den více než hodinu denně sledováním TV nebo videoobsahu. Jeden z pěti (20 %) minimálně hodinu denně hraje hry nebo se baví různými aplikacemi na svém telefonu či tabletu. Téměř šest z deseti (59 %) dotázaných, kteří využívají spotřebiče určené pro vaření, tak činí méně než hodinu denně. Téměř čtvrtina (24 %) respondentů používá spotřebiče určené pro úklid každých 4–5 dnů nebo méně častěji.

O společnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung Electronics Co., Ltd., je světová jednička v oblasti technologií, které otevírají nové možnosti lidem na celém světě. Díky neustálým inovacím a objevům transformujeme svět televize, chytrých telefonů, notebooků, tiskáren, fotoaparátů, domácích spotřebičů, zdravotnického zařízení, polovodičů a LED řešení. Zaměstnáváme 286 000 lidí v 80 zemích světa s ročním obratem 216,7 mld. USD. Chcete-li se dozvědět více, navštivte www.samsung.com.