Embarcadero ohlašuje RAD Studio XE7

Praha – 2.9.2014 – společnost Embarcadero Technologies, vedoucí dodavatel softwarových řešení pro vývoj aplikací a databází, od tohoto data nabízí Embarcadero® RAD Studio XE7, úplnou sadu nástrojů pro tvorbu propojených aplikací pro Windows, Android, iOS, Mac OS X, chytrá udělátka a nositelná zařízení. Nová verze XE7 produktu RAD Studio umožní vývojářům používajícím jazyky Delphi/Object Pascal nebo C++ rozšířit stávající aplikace pro Windows. Dostanou možnost vytvářet nové, moderní aplikace, které propojují stolní a mobilní zařízení s různými drobnými chytrými přístroji („udělátky“), cloudovými službami, podnikovými daty a jejich programovými rozhraními. (TZ)

RAD Studio XE7 pomůže rozšiřování aplikací pro Windows pomocí jejich provázání s jinými aplikacemi a zařízeními prostřednictvím norem Wi-Fi nebo Bluetooth. Vývojáři jeho využitím dokáží vytvářet sdílený kód pro uživatelská rozhraní napříč různými zařízeními, formáty a operačními systémy. Pomocí RAD Studia XE7 je též možno pracovat s podnikovými daty a službami firemních informačních systémů. Nová knihovna pro paralelní programování významně posiluje výkon vícevláknových aplikací provozovaných na systémech osazených procesory s více jádry. Novinek je však mnohem více.

Nové vlastnosti v RAD Studiu XE7 pro tvorbu propojených aplikací:

  • FireUI: návrhový nástroj pro více zařízení a komponenty pro uživatelská rozhraní – RAD Studio XE7 nabízí revoluční způsob vytváření sdíleného uživatelského rozhraní, které je optimalizováno pro dané koncové zařízení a jeho velikost, tvar, styl a operační systém. Tvorba propojených aplikací se tím zrychlí, jelikož vývoj pro různá zařízení a různé platformy či formáty probíhá souběžně. Vývojář vytváří jediný vzorový formulář a poté jej pouze jemně doladí pro každé konkrétní zařízení. Nové obslužné aplikační programové rozhraní umožní optimalizaci podle možností a formátů jednotlivých zařízení na nativní platformě a tím poskytne pro každé zařízení ten nejlepší uživatelský dojem (UX).
  • Aplikace propojené pomocí Bluetooth – propojování aplikací nyní umožní i využití normy Bluetooth. Vývojáři mohou své stávající aplikace pro Windows obohatit o připojení dalších zařízení pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth včetně Bluetooth LE (low energy) pro zařízení s nízkou spotřebou. Stovky udělátek a nositelných zařízení je nyní možno propojit se stávajícími aplikacemi pro Windows a mobilní zařízení.
  • Enterprise Mobility Services (EMS, Podnikové mobilní služby) – jsou novou službou na klíč pro dnešní propojené a distribuované aplikace. Nabízí snadno šiřitelný server ve střední vrstvě, jenž ukládá a provozuje stažitelná aplikační programová rozhraní a moduly pro přístup k datům. EMS jsou založeny na otevřených a standardních technologiích včetně volání REST http a datových formátů JSON. Poskytují ovladače všech významných databází SQL a navíc poskytuje šifrované datové úložiště vhodné pro zabudování do aplikací nebo provoz na serverech. EMS je ideálním řešením pro zajištění bezpečného přístupu z mobilních a stolních aplikací k podnikovým databázím, jelikož obsahuje také správu uživatelů a jejich ověřování i analytiku uživatelů a aplikačních programových rozhraní. EMS je uceleným řešením střední vrstvy aplikací (middleware); umožní využití REST, je bezstavové, škálovatelné a bezpečné.
  • Knihovna pro paralelní počítání – vývojáři mohou podstatně zvýšit provozní rychlost vícevláknových aplikací na systémech s vícejádrovými procesory. Nová knihovna pro paralelní počítání exponenciálně zvyšuje výkon stávajícího kódu v jazycích C++ a Object Pascal tím, že paralelně spouští jednotlivá vlákna tak, aby se v nejvyšší míře využil výkon vícejádrových procesorů.

Další rozšíření produktu RAD Studio XE7 zahrnují rozšíření jazyka Object Pascal, rozšíření RTL, rozšíření v oblasti práce s databázemi a FireDAC, nový PAServer manager a rozšíření knihovny FireMonkey.

Dostupnost

RAD Studio XE7, Delphi XE7 a C++Builder XE7 jsou okamžitě dostupné. Ceny v Kč pro Česko a v Euro pro Slovensko najdete na webovém obchodě www.embt.cz. Vybrané produkty řady XE7 budou až do konce měsíce 9/2014 dostupné se slevou 10% oproti běžným cenám.

Zkušební verzi zdarma si můžete stáhnout ze stránky www.embarcadero.com/products/rad-studio/downloads.

Seminář v rámci celosvětového turné

Seminář o nových vlastnostech produktu RAD Studio XE7 proběhne dne 15.9.2014 v Městské knihovně, Praha 1, Mariánské náměstí 1. Vstup na seminář je zdarma. Další informace o semináři a registrační formulář najdete na stránce www.embt.cz/cs/stranky/78-rad-studio-xe7-world-tour.

Podpůrné citace

  • „Jednou z dnešních největších výzev pro vývojáře Windows je rozšiřování jejich stávajících aplikací mimo svět Windows a stolních počítačů. Potřebují se podílet na práci pro tento nový svět mobilních zařízení a propojených udělátek či nositelných zařízení. RAD Studio XE7 se zaměřuje na tyto výzvy nabídkou klíčových technologií vývoje pro více zařízení, nabídkou podnikové mobility a nabídkou technologie propojování aplikací a přístrojů. Je to báječná příležitost pro vývojáře, kteří nyní mohou pro své zákazníky vytvářet aplikace s novými uživatelskými vlastnostmi.“ – Al Hilwa, IDC
  • „Ve dnešním čím dál tím více propojeném světě se vývojáři potýkají s rozšiřováním uživatelských prožitků spojených s aplikacemi pro Windows na nová zařízení a jejich nové formáty a prostředí. Potřebují převést své aplikace na moderní řešení, které si jejich zákazníci a uživatelé aplikací zamilují. RAD Studio XE7 dává vývojářům šanci změnit pravidla hry. Budou totiž schopni snadno a rychle oživit, zvýšit výkon a rozšířit stávající aplikace pro Windows a obohatit je o propojení s různými chytrými udělátky, čidly a službami jak v cloudech, tak v rámci podnikových systémů pro zákazníky v řadě vertikálních trhů. Vývojáři v Delphi či C++ mohou do aplikací snadno přidat například přijímání objednávek jídla z mobilních zařízení přímo od stolu nebo v cloudu provozovaných oznámení typu „váš stůl je připraven“ doručovaných na zákaznické mobilní telefony. Do aplikací pro obchody se dají snadno zabudovat služby pro rozpoznávání čarových kódů či produktů, ať již pro zákazníky nebo pro personál provozovny. Propojení tělesných čidel se zdravotnickými aplikacemi se dá využít ve zdravotnických zařízeních nebo ve zdravotnickém výzkumu.“ – Michael Swindell, starší viceprezident pro produkty u společnosti Embarcadero.