Úspora ve vytápění s inteligentní elektroinstalací iNELS je až 30 %

Holešov, 17. září 2014 – Konkrétní případy využití chytré elektroinstalace iNELS od české společnosti ELKO EP potvrdily, že roční úspora ve vytápění může dosáhnout až 30 %. I běžný dům nebo byt se po nenáročné montáži bezdrátových termohlavic může stát nízkoenergetickým. Návratnost investice je přitom pouze dva až tři roky. Navíc lze původní systém určený k úspoře při vytápění jednoduše rozšířit o další funkce, a to přes ovládání světel, žaluzií, zásuvek, garážových vrat až po kompletní zajištění objektu proti nevítaným hostům. Vše lze ovládat z jakéhokoli místa na světě prostřednictvím mobilu nebo tabletu. (TZ)

„Podle našich průzkumů lidé v Čechách od chytrých domů očekávají úsporu energií, zajištění bezpečí a komfort, tedy stejné vlastnosti jako zákazníci v Americe nebo západní Evropě. V našich domácnostech je kladen největší důraz na úsporu ve vytápění, která tvoří největší položku rodinného rozpočtu. Tu náš systém iNELS dokáže v konkrétních případech snížit až o třetinu,“ uvedl Václav Mahdal, key account manager ELKO EP. Jak dále doplnil: „Naše bezdrátové řešení iNELS lze kdykoli instalovat bez sekání a bourání a rozšířit o všechny možnosti, které nabízejí chytré domy.“

Konkrétním příkladem úspory energií je třípokojový panelový byt ve Zlíně o ploše 78 m2. Je vytápěný teplovodní soustavou ze společného domovního kotle a na radiátorech byly namontovány běžné termohlavice, bez možnosti nastavení programu. Roční náklady na topení činily 10.000 Kč. Po konzultaci s odborným poradcem společnosti ELKO EP, českého výrobce chytrých elektroinstalací, se majitelé rozhodli pro instalaci čtyř bezdrátových termohlavic RFATV-1, které ovládají pomocí dotykové jednotky RF Touch. Investiční náklady tohoto řešení byly ve výši 12.467 Kč a hned v prvním roce byla úspora necelých 30 %. Za takových podmínek se investice vrátí zhruba za tři roky a instalované prvky jsou navíc součástí bezdrátového řešení iNELS, které je možné kdykoli rozšířit o ovládání světel, audia, videa nebo domácích spotřebičů.

Druhým příkladem je středně velký rodinný dům v Uherském Hradišti. Dům o rozloze 130 m2 vytápí plynový kotel. Roční náklady na vytápění činily 30.000 Kč ročně. Po montáži osmi bezdrátových termohlavic RFATV-1 se náklady snížily na 18.027 Kč s návratností dva roky. Jednoduchá úsporná řešení lze využít i pro ovládání topného žebříku, přímotopu nebo sálavého panelu.

Pozn.: V uvedených případech se jednalo o objekty s nedostatečnou úrovní regulace vytápění. Šlo o manuální ovládání, které neumožňovalo plynulé zavírání a otevírání termohlavic.