Profil e-commerce podvodníka a typické podvody při nakupování na internetu

Podvodných nabídek elektroniky na internetu od roku 2012 výrazně ubylo. Největší pokles zaznamenala kategorie Počítače, kde se poměr všech zaznamenaných podvodných nabídek online snížil z 29 % na 14. Méně se podvádí i s mobilními telefony (z 26 % na 20). Opatrnost je ale stále na místě, právě elektronika totiž internetové podvodníky láká nejvíce. Typickým podvodníkem je zpravidla mladší muž, nabízí mobilní telefony a počítače a zboží zákazníkovi po zaplacení nezašle. Vyplývá to z analýzy trhu a profilu podvodníka, kterou připravilo bezpečnostní oddělení obchodního portálu Aukro.cz díky dlouhodobé spolupráci s Policií ČR a Celní správou. (TZ)

Elektroniku nakupujeme opatrněji, oblečení neřešíme

Nejvýrazněji se pokles zaznamenaných podvodných nabídek elektroniky na internetu projevil v kategoriích Počítače (15 procentních bodů) a Mobilní telefony (6 p. b.). „Ačkoliv jsou právě počítače a mobilní telefony pro podvodníky nejvýnosnějším zbožím, přestávají se jim postupně vyplácet. Zákazníci jsou totiž mnohem informovanější než před třemi lety. Proto odhadujeme, že poměr podvodných nabídek bude u elektroniky i nadále rychle klesat,“ říká Dominik Jambor, vedoucí oddělení bezpečnosti transakcí na portálu Aukro.cz.

 

Odlišná situace je podle něj v případě online podvodů s oblečením: „Na rozdíl od elektroniky, se s oblečením na internetu podvádí hlavně v menších částkách, což zákazníci obvykle nechtějí řešit. I proto podvodů přibývá.“

 

Kategorie Poměr zaznamenaných podvodných nabídek při nakupování na internetu
2012 2014
Mobily 26 % 20 %
Počítače 29 % 14 %
Oblečení 8 % 14 %

 

Profil typického podvodníka

Za typickým podvodem při nakupování na internetu stojí mladší muž ve věku okolo 30 let, který prodává nejčastěji mobilní telefony a počítače. Své zboží nabízí výrazně levněji než je jeho tržní hodnota a při prodeji trvá na platbě předem bez možnosti osobního převzetí. „Podvodníci se snaží vystupovat profesionálně a jejich e-shop není na první pohled ničím podezřelý. Produkty jsou kvalitně nafoceny, mají i podrobný popis atd. Varovat zákazníka proto může hlavně nebývale výhodná cena, časově omezený prodej a doba dodání delší, než bývá u podobného druhu zboží obvyklé,“ doplňuje Dominik Jambor.

Nejobvyklejším typem podvodu je, že podvodník nedodá zákazníkovi zboží. „Takto vypadá až 95 % všech podvodů se spotřebním zbožím na internetu,“ doplňuje Dominik Jambor.

Pokud už se zákazník při nákupu na internetu s podvodem setká, nebo dokonce o své peníze přijde, je podle Dominika Jambora nejdůležitější, nenechat situaci jen tak: „Podvedení se často stydí, že naletěli, a nic nehlásí, což dopadení podvodníka často komplikuje. Na Aukru tyto situace aktivně řešíme díky našemu Programu ochrany kupujících, kdy za poškozeného spor nejen řešíme, ale poskytujeme mu i plnou náhradu škody včetně ceny poštovného.“

O Aukru:

Obchodní portál Aukro.cz patří mezi nejnavštěvovanější komerční stránku v České republice a aktuálně je na něm přes 3 miliony registrovaných účtů. Aukro.cz zahájilo svou činnost v roce 2003 a své služby nabízí nejen nejširší veřejnosti, ale i profesionálním obchodníkům a firmám. K prioritám portálu Aukro.cz patří bezpečnost, rychlost a jednoduchost obchodování. Aukro působí na českém trhu více než deset let a během té doby zde zákazníci utratili více než 24 miliard korun.