Češi si na dovolené vystačí s platební kartou

PRAHA, ČESKÁ REPUBLIKA, 20. listopadu 2014 – Peněženka plná bankovek a mincí v cizích měnách začíná být minulostí. Bezmála 43 procent z celkových útrat v zahraničí prostřednictvím platebních karet zaplatí Češi na dovolené v místních kamenných obchodech a prodejnách. Ze statistik společnosti Visa Europe za období září 2013 až srpen 2014 rovněž vyplynulo, že dalších více než 30 procent z celkových plateb kartou spadá na nakupování na internetu. Zhruba jedna pětina se týká výběru hotovosti z bankomatu. (TZ)

Zdroj: Statistické údaje společnosti VISA Europe, září 2014

Většina online plateb mířila do Velké Británie. Na druhém a třetím místě bylo Irsko a USA. „Jedním z důvodů vysoké obliby britských nebo irských e-shopů je jejich bezpečnost, jednoduchost a rovněž pohodlnost nákupu. Lze říci, že mnoho Čechů se v současnosti již orientuje v nepřeberné nabídce internetových obchodníků. Doporučujeme dávat přednost těm ověřeným a jedním ze znaků důvěryhodnosti e-shopu je i logo Verified by Visa na jeho webových stránkách,“ vysvětluje regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko Marcel Gajdoš.

V případě placení kartou v kamenných obchodech vede Německo, následované Rakouskem a Itálií. Jen v Německu Češi utratili za období září 2013 až srpen 2014 přes 60 milionů eur (více než 1,6 miliardy korun). „První dvě destinace jsou oblíbeným místem Čechů především pro víkendové návštěvy spojené s nákupy, u Itálie jde o jednu z nejoblíbenějších zemí pro trávení dovolené, kde je navíc velmi rozšířená síť platebních terminálů,“ dodává Marcel Gajdoš.

Češi jezdí za hranice na dovolenou, Slováci nakupovat

Nejvíce Češi kartu v zahraničí využívají k placení ubytování spojeného například s dovolenou. Ve sledovaném období na tuto položku vynaložili takřka 150 milionů eur (přes 4,1 miliardy korun). Druhé a třetí místo s výrazným odstupem obsadily platby kartou za benzín a oblečení, obojí v celkové hodnotě přes 50 milionů eur (více než 1,3 miliardy korun).

„V tomto ohledu se nabízí zajímavé srovnání se Slovenskem. Podle statistik bezhotovostních plateb Slováci na rozdíl od Čechů jezdí do zahraničí nikoli primárně za dovolenou spojenou s ubytováním, nýbrž za nákupy oblečení. Celkově za něj ve sledovaném období utratili přes 70 milionů eur, tedy skoro dvě miliardy korun. Výdaje za hotely a ubytování obsadily až druhé místo, následovány útratou za pohonné hmoty,“ poukazuje na rozdílnost trhů Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Zdroj: Statistické údaje společnosti VISA Europe, září 2014

 

–  KONEC  –

O asociaci Visa Europe

Visa Europe je asociace zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 37 zemích Evropy.

Visa Europe vyvíjí nejmodernější technologie a vytváří infrastrukturu umožňující elektronické platby milionům evropských zákazníků, podniků i vlád. Její členové nesou odpovědnost za vydávání karet, registraci prodejců a stanovování výše poplatků pro držitele karet a obchodníky.

Asociace Visa Europe poskytuje vysoko objemový a zároveň nízkonákladový obchodní model, který svým členům nabízí široké spektrum služeb. Přebytek jejích investic je znovu reinvestován do podnikání podniku a zároveň použit ke zhodnocení kapitálu a rezerv.

V Evropě je nyní vydáno 500 milionů karet Visa, přičemž každé euro z 6,50 eur je utraceno právě touto kartou. Téměř 80% objemu společnosti Visa Europe tvoří debetní karty. Do září loňského roku byly tímto typem karty utraceny 2 biliony eur, přičemž útraty v místech prodeje se zvedly o 8,5% na 1,4 bilionu eur. Roční útraty prostřednictvím online nakupování se poprvé vyšplhaly na 240 miliard eur, což je meziroční nárůst od 20%.

Asociace Visa Europe byla založena v roce 2004. Je nezávislá na organizaci Visa Inc. a má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. Obě společnosti fungují s cílem zajistit bezchybné globální platby Visa. Jakožto specializovaný evropský platební systém dokáže Visa rychle a pružně reagovat na konkrétní požadavky evropských bank a jejich klientů – držitelů karet i obchodníků. Zároveň efektivně pomáhá naplňovat cíl Evropské komise tj. vytvoření skutečného vnitřního platebního trhu.

Více informací na www.visaeurope.cz