Lidové noviny vyhlašují vítěze ankety Kniha roku 2014

Lidové noviny, nejstarší český deník, vyhlásí dnes, 12. prosince, na slavnostním večeru výsledky své prestižní ankety Kniha roku. Tradice ankety, spojená se jménem Karla Čapka, vznikla už v roce 1928, obnovena byla v roce 1991. Letos v ní hlasovalo přes dvě stě spisovatelů, překladatelů, editorů, literárních kritiků, humanitních i přírodních vědců a jiných osobností literárního a veřejného života. (TZ)

„Zájem o kulturu a zvláště o  literaturu je součástí genetického kódu Lidových novin. Jsem rád, že se letošní ankety zúčastnilo více než 200 osobností. Chápu to jako uznání pro anketu, přílohu Orientace a Lidové noviny,“ dodává ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov.

Vítězem ankety a knihou roku LN se letos stal román Básník. Román o Ivanu Blatném brněnského spisovatele a nakladatele Martina Reinera. Knihu vydalo nakladatelství Torst. Vítězný titul získal nejvíce hlasů v celé čtyřiadvacetileté historii obnovené ankety.

„Když jsem loni přebíral cenu za knihu roku místo Bohdana Chlíbce, který byl v tu chvíli v Japonsku, napadlo mne, jaké by to bylo, kdybych ji dostal za rok také. A vyšlo to! Mám z Knihy roku největší radost, protože ji uděluje několik stovek lidí z oboru, ne jedna sebechytřejší komise,“ říká Martin Reiner.

Na druhém místě se umístil titul Havel diplomata a spisovatele Michaela Žantovského, který vydalo Argo. Na třetím pak životopis Suzanne Renaud / Petrkov 13 autorky Lucie Tučkové z nakladatelství Paseka. Kompletní výsledky přinese sobotní příloha Lidových novin Orientace, jež se bude celá věnovat anketě Kniha roku 2014.