Jak budeme fotit v roce 2015?

V příštím roce oslaví fotografie již 190 let od svého vzniku. Za tu dobu prošla fototechnika obrovským množstvím inovací, přičemž aktuálně se nejdynamičtěji vyvíjejí kamery pro smartphony, schopné v mnoha případech vytvářet lepší snímky než běžné kompaktní fotoaparáty. Vývoj jde samozřejmě dál, a tak se i v letošním roce dočkáme ve světě fotografie mnoha novinek. (TZ)

Malé, ale výkonné

První fotoaparáty v telefonech měly miniaturní objektivy, skrze které bylo možné zachytit snímky nevalné kvality s nízkým rozlišením. Netrvalo ale dlouho a dnes máme ve smartphonech fotoaparáty s parametry, které nenajdeme ani v kompaktech střední třídy. Máme na mysli například fotoaparát integrovaný do smartphonu Nokia Lumia 1020 s rozlišením 41 megapixelů. Tento nekorunovaný král fotomobilů dostane v letošním roce silného konkurenta v podobě smartphonu Asus ZenFone 2. Rozlišení jeho snímače sice bude „jen“ 13 megapixelů, zato ale bude mít objektiv tvořený soustavou deseti čoček a nabídne optickou stabilizaci obrazu, a dokonce i trojnásobný optický zoom. Stále se přitom bavíme o telefonu, který se pohodlně vejde do kapsy.

Zrcadlovky bez zrcátka

Ještě celkem nedávno bychom mohli digitální fotoaparáty rozdělit v zásadě do dvou hlavních kategorií: profesionální zrcadlovky a kompaktní přístroje pro běžné focení. Velký rozvoj ovšem v poslední době zaznamenává kategorie takzvaných systémových fotoaparátů, nazývaných někdy též bezzrcadlovky. Tyto fotoaparáty mají zpravidla kompaktnější tělo než zrcadlovky, velký optický senzor, který je alespoň šestkrát větší než senzory kompaktů, a rozsáhlé možnosti nastavení či automatických režimů pro ty, kteří se nechtějí příliš zabývat pokročilými fotografickými technikami. Bezzrcadlovky lze často vybavit i jiným než standardně dodávaným objektivem a produkují mnohem lepší snímky, s nižší hladinou šumu, a tedy i s více detaily, než kompaktní fotoaparáty. „Systémové fotoaparáty představují dobrou volbu pro každého, kdo běžně fotí smartphonem, ale pro speciální příležitosti hledá lepší fotografické náčiní, aniž by chtěl investovat do drahé a rozměrné zrcadlovky,“ vysvětluje Jan Vojtek, hlavní fotograf společnosti PhotoRobot, která se specializuje na automatizovanou fotografii. Nejvýkonnějším systémovým fotoaparátem současnosti je Samsung NX1 se snímačem o rozlišení 28 megapixelů a možností sekvenčního snímání extrémní rychlostí až 15 snímků za sekundu (včetně průběžného ostření). Specialitou je i možnost natáčení videa v rozlišení 4K (3 840 × 2 160 bodů) při 30 snímcích za sekundu či dokonce 4 096 × 2 160 při 24 snímcích za sekundu. Fotoaparát je doslova nabitý technologiemi (včetně Wi-Fi, NFC a Bluetooth), ale na své uvedení na český trh zatím čeká. Cena za prachotěsné a voděodolné tělo z hořčíkových slitin (bez objektivu) se odhaduje přibližně na 40 tisíc korun.

Fotky jako nástroj komunikace

Současně s fotoaparáty se samozřejmě vyvíjejí i fotografické techniky – i když ne vždy směrem k vyšší kvalitě či snad umělecké hodnotě snímků. Po letech „vylepšování“ fotografií pomocí různých kreativních filtrů v mobilní aplikaci Instagram a nesčetném počtu jejích klonů je na permanentním vzestupu fenomén selfies, tedy autoportrétů pořízených fotoaparátem telefonu. Na tento trend reagují i výrobci smartphonů, kteří je začali osazovat stále kvalitnějšími kamerami na přední straně. Kamery určené původně pro videohovory tak nyní mají třeba i 8megapixelový snímač a širokoúhlý objektiv, a to právě a jen kvůli pořizování selfies. Čínské Lenovo dokonce přišlo i se speciálním externím bleskem pro smartphony, určeným k pořizování selfies za zhoršených světelných podmínek.

K vývoji dochází také v oboru profesionální fotografie, kde fotografům slouží stále více technických pomocníků a zařízení. Například v oblasti produktové fotografie jsou k dispozici robotická zařízení ovládaná počítačem, schopná fungovat jako plně automatizované fotostudio. Zařízení se skládají z otočné plošiny a robotického ramene, takže je možné produkty fotit vždy ve stejných pozicích a z identických úhlů a následně automaticky vytvářet 360° a 3D fotografie, vhodné typicky pro prezentaci v e-shopech. Speciální technika slouží také k fotografování oblečení a dalších produktů, které lze v běžných podmínkách nafotit jen velmi obtížně.

„Každou sekundu je jen na Instagram nahráno přes 1 600 nových fotografií, tisíce dalších přibydou na Facebooku či Twitteru. Vyniknout v takové záplavě obrazových informací na internetu je stále těžší. Profesionálům v tom pomáhají nejen stále kvalitnější fotoaparáty, ale také moderní technika využívající robotiku a pokročilé technologie zpracování obrazu v počítači,“ doplňuje Hana Mráčková, marketingová manažerka společnosti PhotoRobot.

Fotografie je možné stáhnout ZDE.

Popisky k fotografiím:

Fotografie č. 1

Především díky svému objektivu s optickou stabilizací a zoomem má být Asus ZenFone 2 špičkovým fotomobilem

Fotografie č. 2

Současnou špičkou v kategorii systémových fotoaparátů (takzvaných bezzrcadlovek) je Samsung NX1 s rozlišením snímače 28 megapixelů a bleskurychlým sekvenčním focením

Fotografie č. 3

Lenovo VIBE Xtension Selfie Flash se zapojuje do audio konektoru smartphonu a slouží pro pořizování selfies. Na jedno nabití LED blesku lze pořídit až 100 snímků

O společnosti improtech a projektu PhotoRobot

Společnost improtech s.r.o., která stojí za projektem PhotoRobot se zaměřuje především na automatizaci a robotizaci v oblasti pořizování obrazových dat, zejména pak fotografie. V rámci projektu nabízí ucelené řešení pro produktovou fotografii a krátké animace. Hlavním cílem společnosti je poskytnout svým zákazníkům nástroj pro perfektní produktovou fotografii v inovované podobě.