Průzkum UPC: Děti na internetu očima rodičů

/Praha, 10. února 2015/ Podle nejnovějšího průzkumu UPC by se více než polovina rodičů při výběru školy pro své dítě zajímala o to, jak daná škola přistupuje k online bezpečnosti svých žáků, jak má nastaveny zásady a jestli v této oblasti disponuje nějakým typem certifikace. Pro 14 % rodičů je tento parametr zásadní. Vzhledem k aktuálnosti tohoto tématu spustila mateřská společnost UPC Liberty Global spolu s partnery, kterými jsou Google a European Schoolnet právě dnes, v Den bezpečnějšího internetu, vzdělávací web pro učitele. Zároveň bude UPC podporovat projekt eSafety Label. (TZ)

eSafety Label zvyšuje e-bezpečnost na školách

Projekt eSafety Label se věnuje certifikaci škol v oblasti bezpečného pohybu dětí v online prostoru. Náplní této iniciativy je ověřovat a zároveň pomáhat školám nastavit pravidla e-bezpečnosti. UPC na ní spolupracuje s organizací Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) již osmým rokem.

Cíl: 800 škol s etiketou eSafety Label a tisíce zapojených žáků

Cílem spolupráce NCBI a UPC je zapojit do procesu certifikace eSafety Label co nejvíce škol v celé ČR. „Letos je v plánu 200 škol v Jihomoravském kraji a dalších 600 škol v celé České republice. Zároveň bychom rádi distribuovali co největší množství vzdělávacích materiálů do škol, ať už prostřednictvím tištěných brožur nebo nové webové aplikace určené jejich učitelům,“ plánuje Zdeněk Záliš, předseda Národního centra bezpečnějšího internetu.

„Web podle nás“ pomůže učitelům i žákům

Druhým projektem je „Web podle nás“, který navazuje na úspěšné vzdělávací materiály pro žáky základních škol na prvním (Hrajte si a učte se být online) i druhém stupni (Web We Want – Web podle nás). „Do dnešního dne bylo těchto materiálů distribuováno v ČR i Evropě přes milion kusů. V letošním roce jsme projekt obohatili kromě editovaného vydání vzdělávacích materiálů také o jejich online verzi v českém jazyce, ale především o novou příručku pro učitele, která obsahuje i učební plány pro 13-16 leté studenty,“ vypočítává Frans-Willem de Kloet, generální ředitel UPC Česká republika.

Příručka pro učitele byla vytvořena 14 učiteli ze zemí napříč Evropskou unií, mezi kterými byla i Mgr. Martina Kupilíková ze Základní školy Město Touškov: „Výuka informatiky na základních školách by neměla být pouze o hardwaru a softwaru. Žáci často nedodržují ani základní pravidla při práci na internetu. Důvodem bývá jejich nezájem, ale i neznalost.  Projekt Web podle nás může být v takové situaci pomocníkem učitele a usnadní uvedení žáků do problematiky bezpečnosti na internetu. A to navíc zábavnou formou.“

Hlavními tématy vzdělávacích materiálů jsou: online práva a povinnosti, cenzura, svoboda projevu, etické chování, osobní data a udržování pozitivní digitální stopy. Příručka a učební plány jsou zdarma dostupné ke stažení na webových stránkách www.webwewant.eu.

Vzdělávací kurzy pro učitele

„Web podle nás“ však nebude existovat pouze v online světě. V rámci užší spolupráce s Jihomoravským krajem bude UPC a NCBI pořádat školení pro učitele ze škol, které se přihlásí do projektu eSafety Label a získají bronzovou, stříbrnou nebo zlatou etiketu. Školení by mělo učitelům pomoci se snadno zorientovat v problematice e-bezpečnosti a podrobně se seznámit s brožurou „Web podle nás“ a výukovými materiály dostupnými na www.webwewant.eu.

UPC Česká republika je největším českým poskytovatelem placených televizních služeb a širokopásmového vysokorychlostního internetu. Její kabelové sítě jsou v dosahu 1,36 milionu domácností v 370 lokalitách. Služby UPC využívá přes 600 tisíc zákazníků. UPC je dceřinou společností Liberty Global – největšího kabelového operátora, který obsluhuje 27 miliónů klientů ve 14 zemích s 56 miliony objednaných služeb. Skupina zahrnuje spotřebitelské značky Virgin Media, UPC, Ziggo, Unitymedia, Kabel BW, Telenet a VTR.