Platby kartou budou od podzimu pro obchodníky výhodnější, ceny ale díky tomu neklesnou

Poplatky za každou platbu kartou, které od obchodníků vybírají banky, od podzimu poklesnou. Evropský parlament a Evropská komise se na regulaci dohodly po dlouhých jednáních. Pro Čechy by opatření mohlo znamenat, že vzroste počet míst, kde bude možné kartou zaplatit. Banky ale upozorňují, že náklady na vydávání karet budou muset od klientů vybírat jinak. Nová regulace Evropské unie podle nich zvýší poplatky za samotné vedení platební karty a omezí věrnostní programy. (TZ)

Kdykoliv zákazník projede v obchodě svou kartu platebním terminálem, z ceny zboží si banka strhne poplatek. V Česku se pohybuje kolem jednoho procenta z výše transakce. Na podzim by ale mělo začít platit opatření Evropské unie, které poplatek sníží. Unie stanovila strop 0,2 procenta z platby debetní a 0,3 procenta z platby kreditní kartou. Evropští zákonodárci opatření zdůvodňují snahou zajistit zákazníkům lepší cenové podmínky. Experti ale o jasně pozitivním dopadu opatření pochybují.

I když od podzimu bankám obchodníci odvedou na poplatcích méně peněz, podle výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jana Vetyšky se čeští zákazníci například na snížení cen v internetových obchodech těšit nemohou. „Regulace ale může přinést větší počet obchodů či e-shopů, v nichž bude platba kartou nově přijímána. Pro malé obchodníky jsou totiž bankovní poplatky často významnou bariérou pro zavedení možnosti využít platební kartu,“ zmínil jednu z výhod Vetyška.

K regulaci se  vyjádřila také  Dagmar Krausová, mluvčí společnosti Ahold, která v Česku provozuje síť obchodů Albert. „V tuto chvíli se jedná o návrh, bylo by tedy předběžné spekulovat o aspektech, které by legislativa přinesla, pokud by vstoupila v platnost. V případě, že by navrhované změny byly přijaty, budeme mimo jiné projednávat také smlouvy o akceptaci platebních karet,“ konstatovala Krausová. Podle společností zabývajících se řešeními pro bezhotovostní platby je regulace nevyvážená a může mít dopad na jiné bankovní produkty. „Regulace, která je již v některých zemích zavedena dlouhodobě, měla vesměs negativní dopady, hlavně na běžné uživatele. To znamená, že banky kompenzovaly ztráty z acquiringu například zvýšením poplatků za vedení účtů. Byť byla regulace přínosem pro obchodníky, kteří mají na provozovnách platební terminál, protože začali tlačit na snížení poplatků, pro okolí byl tento dopad negativní,“ myslí si Lenka Bukalová, ředitelka obchodu a marketingu společnosti Sonet, která po Česku i v zahraničí dodává terminály pro platby kartami.

Například podle studie MasterCard zaplatili španělští spotřebitelé kvůli snížení poplatků na méně než polovinu v letech 2006 až 2010 na ročních poplatcích za karty o 2,35 miliardy eur víc, zatímco obchodníci ušetřili 2,75 miliardy. Zároveň došlo k snížení počtů plateb kartami a pokleslo i množství platebních karet. Proti regulaci tak již od začátku jejího projednávání v evropských orgánech protestují karetní společnosti. „V konečném důsledku pravděpodobně zdraží bankovní produkty, zatímco efekt snížení cen u obchodníku se nikde neprokázal. Bohužel banky budou muset omezit některé benefity, které dnes na kartách standardě nabízíme. Snažíme se, abychom některé benefity na kartách MasterCard zachovali tím, že je sami budeme poskytovat. Příkladem mohou být slevy či letištní salonky,“ uvedl Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro ČR a Slovensko. Celá kauza přitom začala právě obviněním Evropské komise z roku 2007, která MasterCard podezřívala z toho, že účtováním přeshraničních mezibankovních poplatků za platbu kartou porušuje hospodářskou soutěž. Karetní společnost vloni v září spor definitivně prohrála.

O společnosti SONET, s.r.o.

Společnost SONET působí na trhu již od roku 1991 a zabývá se vývojem a poskytováním služeb v oblasti platebních technologií. Kromě vývoje softwaru pro platební terminály nabízí SONET i speciální platební aplikace, které zajišťují propojení platebního terminálu s pokladním systémem, dobíjení kreditů mobilních telefonů či Cash-Back. V rámci dalších aktivit se firma také věnuje vývoji manažerských a monitorovacích aplikací pro platební terminály. SONET zároveň poskytuje kompletní servis platebních systémů a provozuje odborné call centrum. Společnost působí v České republice, na Slovensku a v Maďarsku.

O Asociaci pro elektronickou komerci (APEK)

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je sdružením firem a podnikatelů v oboru elektronického obchodu, v současnosti má Asociace 333 členů. Cílem asociace je soustavně podporovat rozvoj elektronického obchodování v České republice. Mezi členy patří největší české internetové obchody, přední softwarové společnosti a finanční instituce. APEK je nevládní nezisková organizace, občanské sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, registrované u Ministerstva vnitra ČR.

O společnosti MasterCard

MasterCard, plným jménem MasterCard Worldwide, je ve Spojených státech amerických sídlící nadnárodní společnost, která zpracovává platby platebními kartami své značky MasterCard mezi obchodníky a vydávajícími bankami. Společnost byla založena Raymondem Tanenhausem a Stanleyem Benovitzem, poté byla vlastněna bankou United California Bank, postupně se přeměnila na sdružení bank a roku 2006 se stala veřejně obchodovatelnou akciovou společností.

O společnosti Ahold

Ahold je nadnárodní korporace nizozemského původu provozující obchodní řetězce supermarketů a hypermarketů v mnoha zemích světa. Byla založena v roce 1973, má sídlo v nizozemském Amsterdamu a jejím současným CEO je John Rishton. V Česku provozuje obchodní řetězce Albert, Albert hypermarket (dříve Hypernova), Interspar a Spar. Byla zapsána 16. října 1991, ale navazuje na počátky v roce 1990, kdy Ahold v České a Slovenské federativní republice otevřel svůj první řetězec supermarketů pod jménem MANA. Na český trh vstoupil Ahold mezi prvními maloobchodními řetězci a vypracoval se na jednu z největších firem působících na poli obchodních řetězců v zemi.