Studie IDC zjistila, že výskyt škodlivého softwaru úzce souvisí s užíváním nelicencovaného softwaru

PRAHA, 24. února 2015 — Analýza organizace BSA | The Software Alliance, která sdružuje přední světové výrobce softwaru, potvrzuje jasnou souvislost mezi užíváním nelicencovaného softwaru a výskytem škodlivého softwaru, takzvaného malwaru, v počítačích. Analýzu pro BSA realizovala globální výzkumná společnost IDC. (TZ)

„Studie jasně prokazuje, že čím více se v dané zemi užívá nelegální software, tím je i vyšší výskyt škodlivého malwaru. S poklesem užívání nelicencovaného softwaru se prokazatelně snižuje riziko kybernetických útoků,“ shrnuje závěry studie softwarového pirátství Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance, která sdružuje významné světové výrobce softwaru.

Hrozbu malwaru potvrdila i aktuální studie míry pirátství: „Za hlavní rizikový faktor plynoucí z užívání nelegálního softwaru respondenti uvádějí hrozbu infikování škodlivým malwarem. V důsledku se obávají napadení počítačů hackery (64 %) nebo ztráty dat (59 %),“ shrnuje Jan Hlaváč.

V Česku se užívá nelegálně 34 procent počítačových programů. Znamená to, že téměř každý třetí software byl instalován bez řádné licence. Komerční hodnota nelicencovaného softwaru činí v Česku 3,6 miliardy korun.

„Malwarová infekce může způsobit značnou škodu. Organizace proto intenzivně řeší, jak se nejlépe chránit,“ říká Jodie Kelleyová, viceprezidentka BSA, a dodává: „Analýza ukazuje, že souvislost mezi užíváním nelegálního softwaru a výskytem škodlivého malwaru je reálná. Prvním a klíčovým krokem ke snížení kybernetických bezpečnostních rizik je získání přehledu o užívaném softwaru a jeho lepší správa.“

Statistická analýza srovnává míru užívání nelegálního softwaru v 81 zemích světa s výskytem škodlivého softwaru v počítačích, který dlouhodobě sleduje společnost Microsoft, která je členem sdružení BSA.

„Existuje jasná a konzistentní souvislost (r = 0,79) mezi užíváním nelicencovaného softwaru a výskytem škodlivého malwaru. Úroveň pirátství v dané zemi významně předpovídá míru výskytu škodlivého malwaru,“ dodává Jan Hlaváč.

Škodlivý malware maže data, vydírá, zbavuje soukromí a krade peníze

Malware představuje software zkonstruovaný za účelem škodit: může jít o viry, trojské koně, špehovací programy (spyware) či vyděračské programy (ransomware). Pro uživatele představuje značné riziko, protože tak mohou přijít o svá data, soukromí nebo i peníze.

Pro snížení rizika nákazy malwarem proto BSA doporučuje pravidelně kontrolovat legálnost užívaného softwaru. Kontroly by měly mít podobu interních auditů užívaného softwaru, takzvaného Software Asset Managementu (SAM).

Celé znění zprávy „Nelicencovaný software a kybernetické hrozby“ je k dispozici na www.bsa.org/malware.

O organizaci BSA

BSA | The Software Alliance (www.bsa.org) je přední světová organizace zastupující globální softwarový průmysl při jednání s vládami jednotlivých zemí a na mezinárodním trhu. Její členové patří mezi nejinovativnější společnosti světa a vytvářejí softwarová řešení, jež pohánějí vpřed ekonomiky a zlepšují moderní život. Organizace má ústředí ve Washingtonu a působí ve více než šedesáti zemích světa. Prosazuje programy a iniciativy podporující používání legálního softwaru a apeluje na vládní úřady, aby přijímaly taková opatření, jež podpoří inovaci a rozvoj digitální ekonomiky.