Evropané konzumují stále více mobilních dat pro aplikace

Podle nejnovějšího vydání analýzy Mobility Report, publikované pravidelně společností Ericsson (NASDAQ:ERIC), se do roku 2020 zmnohonásobí objem přenesených dat v evropských mobilních sítích. Na tomto nárůstů se nejvíce podílí videoobsah, konzumovaný v aplikacích a rostoucí rozšíření chytrých telefonů a tabletů, kterých bude v roce 2020 mezi evropskými uživateli 830 milionů, oproti současným 450 milionům. (TZ)

Měsíčně se pak v evropských mobilních sítích přenese více než 6,2 Exabajtů dat. Nyní je to 0,5 EB přenesených dat za měsíc. Zatímco nyní průměrný aktivní majitel chytrého telefonu nebo tabletu přenese v Evropě přes mobilní síť 1,2 GB dat, v roce 2020 to podle analýzy Ericsson Mobility Report bude 6,5 GB dat.

Radim Janda, country manažer Ericssonu v České republice to komentuje slovy: „Češi v kontextu s výsledky střední a východní Evropy nezaostávají. V porovnání se západní Evropou kam se snažíme zařadit, stahujeme méně video obsahu. A v čem jsou Češi jiní? I když to přímo nevyplývá z mobility reportu, tak například ve využití WiFi přístupu nahrazujícím bradbandove připojení.“

Ve stále více evropských domácnostech se prosazuje sledování videobsahu na více obrazovkách. Jednotliví členové domácnosti si zvykají sledovat na mobilním zařízení obsah podle svých představ a preferencí a ve sledování pokračují i mimo dosah domácích Wi-Fi sítí, prostřednictvím sítí 3G a 4G. Toto chování pak klade vysoké nároky na zvyšování přenosových kapacit mobilních sítí, ať už jde o technologie HSPA (3G) nebo LTE (4G) a investice do těchto sítí, aby splňovaly představy zákazníků o spotřebitelské zkušenosti s nimi.

Na růstu objemu přenesených dat se také podílí obliba mobilních aplikací. V šesti sledovaných zemích (Veliká Británie, Polsko, Francie, Itálie, Švédsko, Rusko) je pětkrát na prvním místě podle objemu přenesených dat na platformě Android na prvním místě aplikace Youtube, pouze v Itálii je druhá. V Itálii je první Facebook, který je ve Velké Británii a Francii druhý, v Polsku a ve Švédsku třetí. V Rusku je na třetím místě tamní sociální síť Vkontakte. První tři aplikace ve všech těchto zemích doplňuje webový prohlížeč Chrome. Na čtvrtém místě ve Velké Británii, Francii a Itálii pak doplňuje sociální síť Snapchat.

Ericsson Mobility Report je komplexní aktualizací mobilních trendů a spotřebitelského chování, která využívá analýzy velkých objemů dat v existujících mobilních sítích. Ericsson ji vydává dvakrát ročně. Ericsson provádí pravidelné měření mobilního provozu na více než stovce živých sítí ve všech významných regionech světa. Detailní měření jsou prováděny na vybraných komerčních WCDMA / HSPA a LTE sítích s cílem odhalit různý provozní modely.

Grafické podklady z Ericsson Mobility Reportu pro Evropu

Vyrobte si grafy na míru

Součástí zprávy Ericsson Mobility Report je i aplikace Traffic Exploration Tool, která umožní vytváření grafů a přehledů na míru, na základě dat ze studie. Informace mohou být filtrovány podle regionu, připojení, technologie, provozu a typu zařízení.

Originální zpráva v anglickém jazyce ZDE.

Brífink, prezentace, videa a další materiály:
www.ericsson.com/press a www.ericsson.com/investors

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení fungujících v reálném čase vytváříme propojenou společnost, která nám všem umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v trvale udržitelných společnostech po celém světě. Naši nabídku tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od Ericssonu uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace a naše společnost zajišťuje servis sítí zákazníků s více než 2 miliardami uživatelů.

Působíme ve 180 zemích a zaměstnáváme více než 100 000 pracovníků. Ericsson byl založen v roce 1876 a sídlí ve Stockholmu ve Švédsku. V roce 2014 činily tržby naší společnosti 228,0 miliardy švédských korun. Ericsson je zapsán na stockholmské burze NASDAQ OMX a newyorské burze NASDAQ.

www.ericsson.com
www.ericsson.com/press
www.facebook.com/ericsson
www.facebook.com/technologyforgood
www.twitter.com/ericssonpress
www.youtube.com/ericssonpress