Opravárna otevírá první kamenné pobočky, napomůže opravě elektroniky i s její recyklací

Komunitní web Opravárna se rozhodl rozšířit své služby a zřídit první servisní místa – s názvem Service place. Zaměstná v nich své nejlepší opraváře. První servisy otevřou své brány už ve středu 9. září. Jeden v obchodním centru Galerie Fénix na metru Vysočanská a druhý v Jungmannově ulici v Praze. Lidé si zde budou moci nechat opravit rozbitou elektroniku a zároveň odevzdat drobná elektronická zařízení k ekologické recyklaci. (TZ)

První značkový servis Opravárny s názvem Service place, se bude zaměřovat především na mobily, tablety, notebooky a drobnou elektroniku. Ve středu 9. září otevře v Galerii Fénix naproti poště. Otevřen bude od 9 – 21 hodin. „Vyhověli jsme hlavně požadavkům našich uživatelů a zákazníků, kteří často vyslovovali přání, že kamenná pobočka, kam zanést kdykoliv svůj rozbitý výrobek, by jim vyhovovala,“ vysvětlil krok zakladatel Opravárny Jan Charvát. Pracovat zde budou ti nejlepší a nejprověřenější opraváři, kteří na webu působí již dlouhou dobu a mají za sebou mnoho desítek úspěšných oprav. Kromě toho ve stejný den otvírá také druhá pobočka v Jungmannově ulici 28, v pasáži Teta naproti magistrátu. I zde bude možné nechat své rozbité výrobky, nebude však přítomen opravář, ale bude si pro výrobky pravidelně docházet. Otevřeno bude od 9 – 20 hodin.

Opravárna se nevzdává ani své myšlenky společensky odpovědného podniku. Kromě toho, že díky opravám „neopravitelného“ předchází vzniku odpadu a chrání nerostné zdroje, tak bude třetina zaměstnanců servisních míst vždy z řad zdravotně postižených. „Celou koncepci a vybavení servisního místa pomáhal zařizovat náš velmi šikovný opravář s letitými zkušenostmi z oboru, který se díky tomuto novému impulzu po letech nezaměstnanosti a depresí vrací zpět do normálního života. Bude také jedním ze zaměstnanců, servis bude totiž brzy částečně fungovat jako chráněná dílna,“ pokračuje Charvát.

Hned na první týdny po otevření chystá Service place řadu zajímavých akcí, například diagnostiku přístroje zdarma či 20 procent slevu na veškeré opravy. „Pokud jde o ceny, budeme určitě levnější než konkurenční servisy, rozhodně se nechceme pustit myšlenky, že se musí vyplatit přístroj opravit, než koupit nový. Navíc chceme ale díky vlastním servisním místům zákazníkovi zaručit určitou kvalitu a úroveň služeb,“ říká marketingový ředitel Opravárny Pavel Latoň. Servisní místa budou kromě toho sloužit i jako výdejní a příjmová místa Opravárny. To znamená, že přístroje, na které se opraváři na místě nespecializují, bude možné nechat na místě a Opravárna přes svůj web najde nejbližšího opraváře z okolí, který si se závadou poradí. Síť servisů a sběrných míst se bude dále rozšiřovat. Po Praze je v plánu expanze i do dalších měst.

Kromě rozbité elektroniky mohou lidé donést i nefunkční vysloužilá elektrozařízení, kterým bude zajištěna ekologická likvidace. Před obchody bude umístěn sběrný box skupiny REMA. Zde bude možné odevzdat k recyklaci drobnější elektronická zařízení. „V každé domácnosti jsou v průměru 3 až 4 nevyužívané starší nebo již nefunkční mobilní telefony. Proto jsme přichystali akci, kdy zákazník může mobil přinést k diagnostice zdarma. Pokud už se oprava nevyplatí nebo opravit nepůjde, může ho člověk na místě odevzdat do připraveného boxu a my zařídíme jeho ekologickou likvidaci,“ uvedl David Vandrovec ředitel skupiny REMA, která se zabývá ekologickou recyklací. Tím, že lidé odevzdají své vysloužilé přístroje, pomohou přírodě, a navíc obdrží drobný dárek. Kamenná pobočka vzniká také díky spojení s mobilním operátorem Palmafone, se kterým sdílí prostor. Palmafone bude v obchodě nabízet veškeré příslušenství k mobilním telefonům, chytré hodinky a také výhodné tarify na volání. Opravárna a Palmafone jsou nově i majetkově propojeny. „Spojení s Opravárnou mi přišlo jako velmi zajímavé, nyní budeme společně pod jednou střechou schopní zákazníkovi nabídnout skutečně vše k mobilním telefonům, od samotných přístrojů a tarifů, přes záruční i pozáruční servis, příslušenství, až po recyklaci vysloužilých přístrojů,“ řekl k tomu majitel společnosti Palmafone Jaroslav Dvorský.

Opravárna

Opravárna doposud fungovala jen na webu. Sdružuje po celé republice lidi, kteří na jedné straně umí cokoliv opravit, renovovat nebo třeba zašít, s těmi, co naopak potřebují opravu. Web umožňuje zájemcům zadat zakázku a dohodnout se na ceně a průběhu přímo s opravářem. Doposud je na webu zaregistrováno přes 2000 opravářů a Opravárna už přijala od ledna 2015 přes 3000 zakázek.

Vadí nám, že většina výrobků od mobilních telefonů až po lednice či boty je často vyráběna tak, že se krátce po uplynutí záruční doby rozbijí. Současně nastavená ekonomika nás nutí koupit nový výrobek, přestože je možné tyto výrobky i opravit. Končí tak zbytečně v odpadu a přitom republika i naše blízké okolí je plné šikovných lidí, kteří by těmto výrobkům dokázali prodloužit život a jen nemají příležitost. Proto jsme vytvořili Opravárnu. Zavazujeme se, že se po celou dobu budeme striktně řídit pravidly sociálně zodpovědného podnikání, tedy především se budeme snažit poskytnout výdělek sociálně znevýhodněným občanům a nadpoloviční část případného zisku vždy reinvestujeme zpět do rozvoje podnikání. Nekupujte zbytečně nové výrobky, šetřete přírodu a pomáhejte lidem znevýhodněným na pracovním trhu.

Skupina REMA

Skupinu REMA tvoří v současné době 3 společnosti: REMA Systém, a. s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s.

REMA Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005. Iniciovali jej největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. REMA Systém realizuje projekty Zelená firma, Zelená škola, Zelená obec a Buď líný, v jejichž rámci zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ze škol, firem, obcí a od domácností. Zároveň zastřešuje projekt Trash Made, který je zaměřen na výrobu šperků a doplňků z elektroodpadu.

REMA Battery je neziskově hospodařící společnost s ručením omezeným, která vznikla pro splnění povinností výrobců a dovozců baterií a akumulátorů daných zákonem č. 297/2009. Hlavním smyslem činnosti REMA Battery je ochrana životního prostředí, a to zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace baterií a akumulátorů. REMA Battery je oprávněna k provozování kolektivního systému pro zpětný odběr baterií a akumulátorů na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 15. 12. 2009.

REMA PV Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech v roce 2012. REMA PV Systému navazuje na aktivity společností REMA Systém a REMA Battery. Hlavním smyslem činnosti REMA PV Systému je ochrana životního prostředí, a to zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace solárních panelů. REMA PV Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na řešení problematiky solárních panelů a jiných solárních komponentů.