Budeme místo peněženky platit oblečením?

Zaplatíme v roce 2020 pomocí kalhot nebo bundy? Visa Europe vyzvala studenty i absolventy designových škol, aby se pokusili navrhnout bezkontaktní platby pres nositelné elektronické zařízení – tzv. „wearables“. (TZ)

PRAHA, ČESKÁ REPUBLIKA, 6. října 2015 – Digitální drobné, platby gestem ruky a integrace módy, sociálních médií a plateb do jednoho celku – to jsou tři koncepty plateb propojených s oblečením, které vzešly ze společného projektu Visa Europe a renomované designové instituce Central Saint Martins.

Visa oslovila pět mladých designérů – studentů nebo absolventů magisterského oboru průmyslový design na Central Saint Martins. Úkol byl jasný: prozkoumat, jak co nejjednodušeji by se v budoucnu mohlo platit, a představit si, jak by v roce 2020 mohla vypadat platební zařízení integrovaná do oblečení. Projekt vyvrcholil prezentací tří společně vytvořených konceptů na akci Visa Europe Technology Partner Forum, která se 22. září konala v Londýně.

„Jsme přesvědčeni, že bezkontaktní technologie se do roku 2020 stane standardní funkcí mnoha zařízení v oblečení. Vlastně neexistuje důvod, proč by se platební funkce v oděvu nemohla rozšířit podobně jako budík na digitálních hodinkách,“ uvedl Nick Mackie, šéf divize Bezkontaktního placení Visa Europe.

Budoucnost patří „wearables“

Vývoj bezkontaktního placení má jasný směr – jde od karet k jiným nositelným zařízením, tzv. „wearables“. Souvisí to s digitalizací plateb, v níž Evropané patří k průkopníkům. „V oblasti nositelných zařízení vidíme obrovský potenciál – a to zejména u mladší, technologicky zdatné generace. Tzv. „wearables“ v sobě slučují všechny atributy, kterými vynikají bezkontaktní platby – rychlost, pohodlí a jednoduchost. Propojení těchto zařízení s mobilními aplikacemi pak výrazně vylepší uživatelskou zkušenost a nabídne zákazníkovi mnohem větší kontrolu. ” vysvětluje David Brendl, manažer inovací Visa Europe.

„Tato spolupráce s Visa Europe odhalila nejen velký potenciál bezkontaktních plateb integrovaných do elektroniky v oblečení, ale i technologie jako takové. Vedle toho naši studenti a absolventi získali vynikající příležitost spolupracovat s vedoucí asociací zabývající se platebními technologiemi. Nám všem se díky tomu odhalil zcela nový pohled na budoucnost plateb,” řekl Nick Rhodes, programový ředitel divize keramické produkty & průmyslový design, Central Saint Martins.

Bezpečnost především

Tento projekt se úspěšně rozběhl v době, kdy Visa Europe oznámila, že do roku 2019 mají být všechny terminály u obchodníků bezkontaktní. Visa očekává, že nové technologie budou nadále získávat nad hotovostí.

S rostoucí digitalizací plateb Visa ochraňuje zákazníky před podvody, ať se rozhodnou platit jakýmkoli způsobem. Bezpečnost plateb posilují inovace typu tokenizační služby Visa, které umožňují bezpečně platit z jakéhokoli digitálního zařízení.

„Tokenizace chrání data zákazníků a nahrazuje informace o účtu z plastové karty číselnou řadou, kterou lze využívat k autorizaci platby, aniž by došlo ke zveřejnění detailů účtu. Jednou z významných výhod „tokenů“ je to, že finanční instituce mohou kontrolovat prostředí, v nichž je lze využívat. Například token určený pro bezkontaktní platby nebude možné použít při nákupu na internetu. Při ztrátě mobilního zařízení lze navíc token velmi rychle deaktivovat,“ dodal David Brendl.

–  KONEC  –

O navrhovaných konceptech

Všechny koncepty slouží jako inspirace pro nové nápady a debaty o budoucnosti plateb zabudovaných do oblečení. Nejsou určeny pro komerční využití.

Small Change

Tento nápad by usnadnil přechod mezi hotovostí a digitálními penězi a pomohl by lidem spravovat platby menších hodnot. Urychlí přechod od mincí k digitálním platbám, a to tak, že klienti hodnotu svých mincí nahrají na jedno zařízení. V něm bude zabudovaný displej s elektronickým inkoustem, který zobrazí dostupné finance. Výši financí bude možné různě upravovat – například pro děti, které si šetří kapesné.

Designové koncepty si můžete na videu prohlédnout zde:

https://www.youtube.com/watch?v=SuuF0EcI_WU&feature=youtu.be

Budgeteer

Jedná se o platební nástroj, který se nosí na zápěstí a uživateli pomáhá spravovat výdaje u obchodníků. Ovládá se jednoduše pohybem ruky.

Třemi intuitivními a jednoduchými gesty může uživatel rozdělit platby do tří kategorií (práce, já, domácnost), které se pak nasvítí různými barvami na výpisu z účtu. Estetika zařízení vychází z viditelné elektroniky: krása zařízení stojí na jeho fungování.

Video konceptu si můžete prohlédnout zde:

https://www.youtube.com/watch?v=It3b3fDjVf4&feature=youtu.be

Thread

Půjde o speciální brož, která propojuje online a reálný svět prostřednictvím aplikace pracující na standardu Bluetooth. Z anonymních milovníků módy dělá identifikovatelné ambasadory značky. Brož byla navržena tak, aby byla vydávána ve spolupráci s konkrétní značkou nebo obchodem, podle čehož by bylo možné upravovat i její estetiku. Ověření plátce zajišťuje snímač otisku prstu, který je velmi nenápadný, ale zároveň sofistikovaný.

Mimo prodejnu se zákazníci nosící brož poznají přes kameru svého mobilního telefonu, na němž se zobrazí i učiněné nákupy, které lze pak hodnotit. Pozitivní hodnocení u dané položky se pak promění ve výhody – například slevy, VIP vstupenky, soukromé náhledy – poskytované značkou nositeli. Takto se vybuduje jedinečný vztah se značkou, kterou mají uživatelé rádi. Jde o inovativní interpretaci tradičního věrnostního programu.

Koncept si můžete prohlédnout zde:

https://www.youtube.com/watch?v=c0ollpj2rEU&feature=youtu.be

Designéři

Tři koncepty jsou dílem následujících designérů: Gareth Ladley (MA Industrial Design Alumnus 2015), Marina Mellado (MA Industrial Design Student), Marta Monge (MA Industrial Design Alumna 2015), Maxime Moreaux (MA Industrial Design Student) a Bronka de Sage (MA Industrial Design Student), kteří pracovali pod vedením Silase Granta (CSM Academic and Design Practitioner) – všichni ze Central Saint Martins.

O asociaci Visa Europe:

Visa Europe je asociace zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 37 evropských zemích. Je vedoucím platebním systémem, jehož podíl na trhu vzrostl z 55,5 % v roce 2011 na 56,9 % v roce 2013 a předstihl tak konkurenční MasterCard.

Visa Europe je v srdci platebního ekosystému poskytujícího infrastrukturu a služby potřebné k tomu, aby milionům evropských spotřebitelů, firmám a vládám bylo umožněno platit elektronicky. Členové Visa Europe jsou odpovědni za vydávání karet, registraci obchodníků a výši poplatků pro držitele karet i obchodníky. Visa Europe je rovněž největším subjektem zpracovávajícím transakce v Evropě: zodpovídá za zpracování 16 miliard transakcí ročně, přičemž ve špičce může rychlost dosahovat až 1627 transakcí za sekundu.

V současnosti je v Evropě vydáno více než 500 milionů karet Visa, přičemž každé šesté euro je zaplaceno právě těmito kartami. Celková útrata provedená kartami Visa přesahuje 2 biliony eur ročně, z toho 1,5 bilionů eur v místech prodeje.

Asociace Visa Europe sídlí ve Velké Británii, od roku 2004 je nezávislá na organizaci Visa Inc. a má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. Obě společnosti úzce spolupracují s cílem zajistit globální platby Visa ve více než 200 zemích a teritoriích.

Další informace najdete na stránkách www.visaeurope.com a na Twitteru @VisaEuropeNews.

O Central St Martins

Central Saint Martins je mezinárodně uznávaná škola, oceňovaná za kreativní energii studentů, vyučujících i absolventů. Těší se vynikající reputaci jak za svou pedagogickou činnost, tak postgraduální studium a výzkum v oblasti umění, designu a performativních akcí. CSM provozuje oceňovaný kampus v Kings Cross, který otevírá příležitost pro kreativní spolupráci a slouží jako vynikající sociální scéna pro studenty.

V roce 2013 získala škola UAL: Central Saint Martins Výroční cenu královny za průmyslový a produktový design přispívající k síle kreativní ekonomiky. Jde o nejvyšší britskou cenu ve vzdělání.

Mezi absolventy školy patří Alan Aldridge, David Carter, Hussein Chalayan, Terence Conran, Michael Fassbender, Colin Firth, Antony Gormley, Tom Hardy, Dylan Jones, Isaac Julien, Christopher Kane, Stella McCartney, Alexander McQueen, Bill Moggridge, Raqib Shaw, Yinka Shonibare a Joe Wright.

CSM je součástí University of the Arts London, která je mezinárodním centrem inovace a výzkumu v oblasti umění, designu, módy a komunikace i performativního umění. Univerzita sestává z šesti fakult: Camberwell College of Arts, Central Saint Martins, Chelsea College of Art and Design, London College of Communication, London College of Fashion a Wimbledon College of Art.

www.arts.ac.uk/csm

www.facebook.com/centralsaintmartins

Twitter – @csm_news

Instagram – @csm_news