Analýza nelegálního softwaru podle krajů: Nejvíce se krade software v Ústeckém a Moravskoslezském kraji

Nejvíce nelegálního softwaru se vyskytuje v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. „Skokanem roku“ se stává kraj Liberecký, který si polepšil o tři příčky. (TZ)

PRAHA, 20. října 2015 – Softwarové pirátství je ve firmách v České republice na pozvolném ústupu, přesto se najdou kraje, kde se softwarovým pirátům stále mimořádně daří. Celkové výsledky potvrzují předchozí pravidlo, že s rostoucí vzdáleností od hlavního města roste benevolence firem k porušování zákona – nejvyšší míra pirátství je ve firmách se sídlem na Moravě a na severu Čech.

Pořadí krajů v potírání softwarového pirátství

(na prvních místech jsou kraje s nejmenším výskytem nelegálního softwaru)

1. Praha (1.)
2. Středočeský (4.)
3. Vysočina (2.)
4. Plzeňský (5.)
5. Liberecký (8.)
6. Královéhradecký (3.)
7. Pardubický (6.)
8. Jihočeský (7.)
9. Zlínský (11.)
10. Olomoucký (12.)
11. Jihomoravský (10.)
12. Karlovarský (13.)
13. Moravskoslezský (9.)
14. Ústecký (14.)
Žebříček rozšíření nelegálního softwaru v krajích. Zdroj: AuditPro a truconneXion. Číslo v závorce ukazuje umístění v roce 2014. Analýza technologické společnosti truconneXion vznikla na základě nasazení licencí produktu AuditPro v komerčním a veřejném sektoru v České republice v průběhu let 2000 až 2015. Je založená na interních statistikách prodeje, trendech v oblasti pirátského softwaru a zohlednění potenciálu jednotlivých regionů z hlediska segmentace firem s ohledem na jejich velikost, druh podnikání a počet využívaných IT zdrojů.

 

„Tradičně špatná situace je v Karlovarském a v Ústeckém kraji, který již druhým rokem setrvává na posledním místě. Mezi tyto dva kraje se na předposlední místo vklínil kraj Moravskoslezský, který zaznamenal největší propad v žebříčku – o čtyři místa,“ uvádí výsledky analýzy krajů s nejvyšší mírou pirátského softwaru Martin Hnízdil, AuditPro manažer technologické společnosti truconneXion,

V pořadí krajů na prvním místě dlouhodobě figuruje Praha, ke které se po roce opět připojil Středočeský kraj: firmy z těchto dvou krajů pokročily nejdál a zejména Praha představuje dlouhodobého tahouna v potírání nelegálního softwaru,“ shrnuje výsledky analýzy Martin Hnízdil. Metropole těží z vyšší četnosti zahraničních vlastníků firem prosazujících při odhalování počítačových pirátů mezinárodní standardy a vlastní korporátní řešení. „Pro firmy sídlící v hlavním městě je typická větší citlivost na hrozbu restrikce, největší osvěta mezi zaměstnanci a také de facto nasycený trh se systémy pro efektivní správu IT.   říká Martin Hnízdil. Firmy v Praze a jejím středočeském okolí více dbají na svoji dobrou pověst a také se přesvědčily, že se jim respekt k právním normám vyplatí i finančně a že díky němu ušetří nemalé částky. „Motivací je tedy nejen hrozba z postihu, ale i racionálně odůvodněná snaha uspořit,“ dodává Martin Hnízdil.

Hlavní příčiny pirátství – pohodlní zaměstnanci a nedbalí majitelé firem

Softwarové pirátství ve firmách zpravidla není důsledkem vědomé snahy přisvojit si cizí software, to se týká pouhých patnácti procent případů. „Nejčastější příčinou je v 65 procentech případů nainstalování více kopií softwaru, než povoluje licence či jiný nesoulad s licenčními podmínkami. Dvacet procent lze přičíst pohodlnosti zaměstnanců, kteří si na pracovní počítače nainstalují svoje privátní programy,“ shrnuje hlavní příčiny pirátství Martin Hnízdil. Softwarovému pirátství se daří ve firmách s nedbalými majiteli – z dlouhodobého sledování vyplývá, že nejčastěji se odehrává ve firmách malé až střední velikosti využívajících deset až sto počítačů. V menších firmách si majitelé zpravidla udržují přehled a ve větších naopak správu licencí řeší systémovými nástroji. To potvrzuje i letošní studie analytiků IDC, podle které 27 procent zaměstnanců instaluje na pracovní počítače software z neautorizovaných zdrojů bez vědomí zaměstnavatele.

Téměř každý třetí program v Česku je nelicencovaný

V Česku se podle poslední analýzy protipirátské organizace BSA užívá nelegálně 34 procent počítačových programů a roční ztráta výrobců softwaru tak činí 3,6 miliardy korun. „Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem v Česku jsou operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry,“ říká Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.

Skokanem roku je Liberecký kraj

Ve srovnání s analýzou z roku 2014 se největším pokrokem v boji se softwarovým pirátstvím mohou vykázat firmy a instituce v Libereckém kraji. Oproti loňskému žebříčku Liberecký kraj postoupil o tři příčky na páté místo, za což mu patří pozice pomyslného skokana roku. V popředí dále stojí firmy z Vysočiny, Plzeňského a Královéhradeckého kraje.

„Je zřejmé, že firmy v některých regionech ve srovnání s minulostí věnují mnohem větší pozornost nejen rizikům plynoucím z užívání nelegálního softwaru, ale především nalezení optimální licenční pozice, tak, aby byl pořizován sofware, který bude ve firmě opravdu efektivně využit,“ říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

Zaměstnanci využívající nekoncepční software mají v takto vybavených firmách mnohem obtížnější pozici. Snadno je odhalí už jediný report, který prokazatelně prezentuje jejich nežádoucí aktivity. „Při současné úrovni auditovacích systémů je pořízení podobného reportu otázkou jediného kliknutí myší. Zaměstnavatelé si takto udržují přehled a předcházejí případným škodám způsobeným používáním nežádoucího softwaru či jeho instalováním do firemních počítačů, za které nesou zodpovědnost,“ připomíná Martin Hnízdil z truconneXion.

O společnosti truconneXion – www.txn.cz

Společnost truconneXion, a. s., poskytuje déle než šestnáct let profesionální IT služby společnostem z nejrůznějších sektorů. Společnost je od svého vzniku koncipována jako moderní organizace, která se dokáže velmi pružně přizpůsobit specifikům trhu a dynamice vývoje informačních technologií.

O produktu AuditPro – www.auditpro.cz

AuditPro je původní český nástroj pro správu licencí a evidenci počítačů. Umožňuje ve velmi krátké době zavést efektivní správu softwaru, hardwaru i veškerého ostatního majetku tak, aby probíhala s minimálním úsilím a maximálně šetřila prostředky firem. Přináší rovněž unikátní informace o skutečném využití používaných IT zařízení a softwarových aplikací konkrétním uživatelem. Díky nástroji AuditPro obdržela technologická společnost truconneXion prestižní ocenění Partner roku 2010 pro střední a východní Evropu v kategorii Software Asset Management (SAM) od společnosti Microsoft.