Internet věcí: České Radiokomunikace spustily pilotní provoz dálkového sběru dat, tzv.smart metering

Praha, 20. října 2015 – České Radiokomunikace (ČRa) spustily jako první z velkých firem, které se věnují internetu věcí, pilotní provoz smart meteringu, měření a sběru dat založeného na dálkové komunikaci čidla s centrálou. Ve spolupráci s partnery RWE GasNet a Softlink připravily ČRa na základě jarního testování řešení založené na technologii LoRa a spustily ho ve vybraných lokalitách.  Testy prokázaly u technologie LoRa vysoký dosah, nízkou spotřebu energie a nízké provozní náklady. Prokázaly také kvalitní dosah signálu jak ve venkovním pokrytí, tak uvnitř objektů, což je klíčovým parametrem pro smart metering. (TZ)

Systém internetu věcí spočívá ve využití speciálního datového protokolu umožňujícího efektivní a bezpečnou obousměrnou komunikaci čidel a senzorů pro nejrůznější použití. „Ve výsledcích LoRa výrazně předčí veškeré alternativní dostupné technologie, čímž se otevírá široké pole využití pro chytrou domácnost, chytré město, chytré měření, chytrou výrobu, apod. Internet věcí zásadně přispěje k zefektivnění celé řady lidských činností a povede ke zjednodušení každodenního života,“ říká  Petr Sichrovský, obchodní ředitel ČRa.

Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 celosvětově připojeno do internetu věcí několik set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení na jednoho obyvatele naší planety. ČRa mají předpoklady sehrát v rozvoji internetu věcí významnou roli, především díky svojí špičkové infrastruktuře s celonárodním pokrytím a supervýkonným cloudem.

Pilotní síť, kterou ČRa připravily pro RWE GasNet a Softlink s.r.o., snímá pomocí senzorů na infrastruktuře plynovodů RWE data pulsními čidly, pak je odesílá radiovou sítí do cloudu ČRa. Tam dochází ke zpracování dat a jejich odesílání koncovým uživatelům. Pilotní provoz probíhá v Praze a ve středních a západních Čechách. V rámci přípravy pilotního projektu provedly ČRa v průběhu jara a na začátku léta sérii zátěžových testů technologie LoRa. Cílem bylo ověřit spolehlivost technologie zejména v oblastech bez přímé viditelnosti na vysílací věž, tedy v místech zastíněných vysokými budovami, údolích, ale i uvnitř budov a pod úrovní terénu

 

Výsledky testů prokázaly vynikající dosah ve venkovním prostředí při přímé viditelnosti. Nadprůměrné výsledky zaznamenaly ČRa v dosahu „indoor“ hluboko do nitra budov a podzemních částí. Vysoce kvalitních hodnot dosáhla technologie LoRa při velmi nízkém vysílacím výkonu, který významně prodlužuje životnost baterií v senzorech.

Do konce roku 2015 by měla být ověřena kompletní připravenost pro komerční spuštění služby. České Radiokomunikace budou hledat další partnery pro spolupráci na rozvoj této sítě.

České Radiokomunikace a.s. (ČRa) jsou lídrem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. ČRa disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.

Skupina RWE v ČR zajištuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro 1,7 milionu zákazníků (RWE Energie), provozuje 64 tisíc kilometrů distribučních sítí (RWE Grid Holding), 6 podzemních zásobníků plynu o kapacitě 2,7 mld. m3 (RWE Gas Storage) a vyrábí teplo a elektřinu v 28 provozech (RWE Energo). Skupinu, která zaměstnává téměř 3800 lidí, řídí společnost RWE Česká republika.

Společnost SOFTLINK, s.r.o. realizuje vlastní vývoj radiových a komunikačních technologií od roku 1993. V posledních 5 letech se orientuje na vývoj radiových modulů pro dálkové odečty měřidel vody, plynu, elektřiny a tepla. Softlink vyvíjí softwarové aplikace, které poskytují uživatelům z řad SVJ a bytových družstev, administrativních budov ve státní správě a samosprávě, správcům obchodních center a logistických parků automatické zpracování a vyhodnocování dat odečítaných v reálném čase z různých měřidel energií a vody.