Intervenci navzdory: cena elektronika stále padá, letos už ale pomalejším tempem

Ceny většiny spotřební elektroniky v Česku, navzdory umělému oslabování koruny ČNB, i v letošním roce klesaly. Zejména kvůli posilujícímu dolaru ale pomalejším tempem. Přesto i letos prodejci elektroniky očekávají vyšší prodeje elektroniky a domácích spotřebičů. „Umělé znehodnocení tuzemské měny ČNB mohlo být jedním z vlivů na růst domácí poptávky, včetně elektroniky, u které v průběhu letošního roku sledujeme v průměru patnáctiprocentní nárůst v prodejích napříč segmenty,“ uvedl Ladislav Pospíšil, ředitel marketingu a nákupu Expert Elektro. (TZ)

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že se v září například ceny mobilních telefonů meziročně propadly o 17,7 %, zatímco během letošního září poklesly o 13,9 %. Ještě výraznější zpomalení poklesu cen je patrné u tabletů, které se ještě na začátku letošního roku prodávaly v průměru o 19,8 % oproti lednu 2014. Přitom během letošního září jejich ceny byly v meziročním srovnání nižší pouze o 6 %.

Na zpomalení poklesu cen se podepsal oproti loňsku zejména výrazněji posilující dolar. „S nástupem nových modelů elektroniky a vyprodáním zásob levného zboží se dlouhodobý pokles cen u výrazné části elektra zboží zpomalil. V případě notebooků či tabletů již můžeme pomalu mluvit o cenové stagnaci,“ doplnil Ladislav Pospíšil s tím, že například u těchto zařízení nelze do konce roku vyloučit další zdražení.

O Expert Elektro:

Expert Elektro je nákupní sdružení, které v České republice působí od roku 1996. O rok později se stalo součástí mezinárodní kooperace Expert International, která působí v mnoha evropských zemích jako například v Německu, Dánsku, Itálii, Španělsku či Rakousku. Mezi evropskými řetězci drží celkově 4. místo. V České republice má sdružení 51 kamenných obchodů a provozuje rovněž e-shop.