Luka Living Rental Apartments – nejmodernější rezidenční budova v ČR – získala cenu Český energetický a ekologický projekt, stavba a inovace roku

18. listopadu 2015 – Ve stanici metra Luka začala výstavba nejmodernější rezidenční budovy v České republice – Luka Living Rental Apartments. Patnácti patrová budova má 216 apartmánů, tři patra garáží a tři patra komerčních prostor o rozloze osmi tisíc metrů čtverečních, kde budou obchody, restaurace, wellness a další služby. Projekt je v každém ohledu pokrokový. Jedná se o mimořádně úspornou budovu v energetickém standardu A, všechny byty jsou připraveny na systém domácí automatizace a z toho 12 největších apartmánů budou již ve standardu tímto systémem vybaveny. Byty nebudou určeny k přímému prodeji, ale k dlouhodobému pronájmu. (TZ)

Luka Living Rental Apartments navrhla renomovaná architektonická kancelář CAMA Architekti s.r.o. a za návrhem a projektem systémové elektroinstalace, měření a regulace a řízení celé budovy i jednotlivých apartmánů stojí přední společnost v oblasti automatizace budov – Insight Home, a.s. Výstavbu provádí Hinton, a.s.

„Cílem investora bylo vybudovat v Praze komplex špičkově vybavených apartmánů, které budou klientům nabízeny formou dlouhodobého pronájmu. Tento koncept vyžadoval zcela jiný přístup, než na jaký jsme zvyklí u klasických rezidenčních developerských projektů, kde jsou byty určeny k prodeji.“, říká Ing. Tomáš Kašpar, generální manažer celého projektu ze společnosti Luka Residential s.r.o., a dodává „Investor na jedné straně nabízí klientům maximální komfort v užívání apartmánů a jejich úsporný provoz, na druhé straně potřebuje dokonalý přehled o provozu celé budovy v reálném čase.“.

V rámci již 13. ročníku soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba a inovace roku, kterou 11. listopadu pořádala společnost TOP EXPO CZ, získal tento projekt Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za komplexní řešení nového městského bytového areálu se zakomponováním multifunkčních ploch a zařízení při dosažení kvality bydlení s minimální spotřebou energie.

Snad nejvýrazněji se tato budova odlišuje v oblasti použití nejmodernějších technologií. V poslední době jsme si zvykli, že některé developerské projekty začínají nabízet přípravu na chytrou domácnost – tzv. inteligentní bydlení. Ve většině případů se ale zatím jedná o jakési přípravy, či předpoklady realizace pomocí bezdrátových řešení. V případě Luka Living Rental Apartments se však jedná o komplexně propojený systém, který integruje jak řízení jednotlivých apartmánů, tak řízení společných a komerčních prostor, garáží, výtahů, recepce a dohledového centra. „Při návrhu řízení celé budovy jsme vycházeli z nejnovější poznatků v oblasti šetrných budov a inspirovali jsme se posledními trendy v oblasti hotelových systémů.“, říká Jan Průcha, předseda představenstva společnosti Insight Home, a.s. a pokračuje „V rámci jednotlivého apartmánu může uživatel pomocí dotykových zařízení ovládat osvětlení, stínění, vybrané zásuvky, vytápění, chlazení, větrání, zabezpečovací a kamerový systém nebo audiovizuální techniku. Vše je založeno na koncepci tzv. chytrého rozvaděče – intelioBOX – www.inteliobox.com. Navíc, pomocí vnitřního komunikačního systému má přes svoji televizi přehled o vyúčtování a platební historii nebo službách v rámci celé budovy. Dále může komunikovat online s recepcí a být informován o novinkách ve svém okolí.“.

Infrastruktura budovy umožňuje příjem stovek satelitních kanálů v desítkách jazykových mutací, vysokorychlostní připojení k internetu, dálkovou správu jednotlivých apartmánů a řízení celé budovy na základě povětrnostních podmínek. Samozřejmostí je pokročilý systém elektronické požární signalizace, záložní systém v podobě dieselového agregátu a propracovaný systém pro správu nemovitosti v reálném čase a pro dálkové odečty energií.

„Velká pozornost byla věnována přístupovému a vnitřnímu komunikačnímu systému. Vstup jak do objektu nebo do vybraných společných prostor, tak do jednotlivých bytů je zajištěn pomocí bezkontaktních karet. Tento systém je integrován i do výtahů. Stačí tedy vejít do výtahu a už je předvoleno dané patro nebo zavřít dveře apartmánu a než dojdete k výtahům, je váš výtah přivolán. Společné prostory a garáže jsou monitorovány kamerovým systémem a vjezd a výjezd z garáží je vybaven automatickou detekcí SPZ.“, shrnuje Jan Průcha, Insight Home.

Poznámka pro editory

CAMA Architekti s.r.o. – je projekční a architektonická kancelář zaměřená na projektovou přípravu staveb pro české a zahraniční klienty. V portfoliu firmy je řada projektů a realizací v České republice i zahraničí. Mezi nejprestižnější patří projekty hotelů, administrativní a bytové stavby. Ateliér se zabývá návrhy rodinným domů, designem a realizací interiérů. www.CAMA.cz

Insight Home, a.s. – přední společnost v oblasti řízení budov a domácí automatizace. Z hlediska obratu patří mezi 25% největších společností v České republice a pro rok 2015 byla zařazena do exkluzivní společnosti nejúspěšnějších firem, když obdržela ocenění Českých 100 nejlepších. Insight Home působí také na Slovensku, Polku a v Rusku. Jako systémový integrátor nabízí především řešení postavená na světových standardech AMX, Crestron nebo KNX. www.InsightHome.eu