V Česku kartou nejraději platí Němci a Američané. Na paty jim začínají šlapat Číňané

Přes pět miliard korun utratili v tuzemských obchodech zahraniční držitelé karet VISA. Za dalších 900 milionů nakoupili zboží v českých e-shopech. (TZ)

PRAHA, ČESKÁ REPUBLIKA, 25. listopadu 2015 – Německo, USA, Slovensko, Rusko a Velká Británie – návštěvníci z těchto zemí utratili nejvíce za platby kartou. Jen samotní Němci nechali u domácích obchodníků přes 800 milionů korun, druzí Američané bezmála 550 milionů a třetí Slováci zhruba 470 milionů korun.

2015-11-25 17_14_10-Start

 

Zdroj: Statistické údaje společnosti VISA Europe, červenec 2015

Z aktuálního žebříčku lze vypozorovat jeden trend, který bude sílit – to je nárůst čínských turistů v České republice. „Tím, jak se zvětšuje kupní síla obyvatel Číny, je velmi pravděpodobné, že do budoucna jejich současné osmé místo s útratami kolem 170 milionů korun není rozhodně konečné. Díky prohlubujícím se hospodářským vztahům České republiky a Číny se bude počet turistů z této asijské země zvyšovat,“ informuje regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko Marcel Gajdoš.

Na Českých e-shopech nejvíce nakupují Slováci a Britové

Celkově cizinci v domácích internetových obchodech utratili během července přes 900 milionů korun. Nejaktivnější jsou Slováci (necelých 170 milionů korun), občané Velké Británie (126 milionů korun) a Spojených států amerických (více než 60 milionů korun). Stále platí, že na internetu stále nejraději nakupují elektroniku nebo oblečení.

2015-11-25 17_14_37-Start

 

Zdroj: Statistické údaje společnosti VISA Europe, červenec 2015

I v nákupním chování ale dochází k postupným změnám. Podle údajů Visa Europe totiž více roste počet placení kartou na internetu než částka, kterou Češi na internetu utratí. „Trend přechodu k levnějšímu zboží sledujeme již delší dobu. S tím souvisí i stále rostoucí obliba nakupování takzvaného digitálního obsahu, jako jsou mobilní aplikace nebo hudba. Stále významnou roli při nakupování hraje u Čechů široká nabídka slevových portálů,“ dodává Gajdoš.

O asociaci Visa Europe:

Visa Europe je asociace zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 38 evropských zemích.

Visa Europe je v srdci platebního ekosystému poskytujícího infrastrukturu a služby potřebné k tomu, aby milionům evropských spotřebitelů, firmám a vládám bylo umožněno platit elektronicky. Členové Visa Europe jsou odpovědni za vydávání karet, registraci obchodníků a výši poplatků pro držitele karet i obchodníky. Visa Europe je rovněž největším subjektem zpracovávajícím transakce v Evropě: zodpovídá za zpracování více než 18 miliard transakcí ročně.

V současnosti je v Evropě vydáno více než 500 milionů karet Visa, přičemž každé šesté euro je zaplaceno právě těmito kartami. Celková útrata provedená kartami Visa přesahuje 2 biliony eur ročně, z toho 1,5 bilionů eur v místech prodeje.

Visa Europe je nezávislá asociace, která má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. V partnerském vztahu úzce spolupracuje s organizací Visa Inc. s cílem zajistit globální platby Visa ve více než 200 zemích a teritoriích.

Další informace najdete na stránkách www.visaeurope.com a na Twitteru @VisaEuropeNews.