Popraskaná okna, fasáda bez omítky a kojence budí zima. Pět novostaveb, které nahánějí majitelům hrůzu!

P r a h a,   24. listopadu 2015 – Kdo by nechtěl žít ve vlastním a v novém? Jenže původní nadšení majitelů novostaveb se může brzy změnit v noční můru. Důvodem je špatně odvedená práce stavebních firem či nesolidní přístup developerů. Na jejich nekalé praktiky upozorňují odborníci ze serveru Bytecheck.cz, kteří při kontrolách novostaveb odhalí závady v průměru za 176.000 korun. (TZ)

Inspektoři Bytecheck.cz stojí na straně těch, kteří nemovitosti nakupují. “Za téměř čtyři roky své existence jsme vyčíslili vady nemovitostí za 181 925 000 korun, ušetřili tím hlavně majitelům bytů a domů,“ tvrdí hlavní inspektor Bytechecku Pavel Štáf. Hodně vad odhalí i při kontrolách novostaveb rodinných domů. Průměrná cena oprav v nich činí 176 850 korun.

Porušování smluv ze strany stavebních firem a developerů ohrožuje na zdraví i ty nejmenší, jak dokazují následující odstrašující příklady:

Špatné rámy oken dřevostavby

Dům neměl v pořádku projekt a stavební firma jej slepě dodržovala, technický dozor nefungoval, objednatel platil firmám napřímo a bez smluv. Dřevostavbě chybělo dostatečné ztužení, rámy oken byly nevyhovující pro tak velké okenní výplně a byly špatně fixované do podlahy. Postupně většina oken v rodinném domě popraskala.

Zahrada plná plevele

Jedná se o snímek z předání dokončeného nového rodinného domu od developera. Starší manželé si mysleli, že jen vysadí trávu, když měli v projektu napsáno „bez sadových úprav terénu“. Netušili, že budou muset dovézt několik „tatrovek“ zeminy, aby vůbec zakryli také vedení kanalizace na pozemku. V domě byly zásadní chyby v zaizolování tepelnou izolací, i když developer inzeroval domy jako pasivní. Opak byl pravdou a dům splňoval jen běžné či spíše horší parametry. Drze přiznával, že jeho webová prezentace není smlouva, kterou podepsali, a ta mluvila jasně.

Dům bez omítky a chodníku

Mladí manželé si koupili byt v malé obci a při předávání nově dokončeného bytu uviděli tento stav budovy a jejího okolí. Z fasády, která byla prováděna za mrazu, se odlupovala omítka, k domu nevedla žádná zpevněná plocha, natož chodník. Zcela chyběl sklep, v domě se stále pracovalo a jediné, co bylo dokončené, byl byt sám. Ale ukrýval desítky vad, z nichž nejhorší byla snížená výška ložnice o pět centimetrů oproti závazné vyhlášce – při prodeji by mohla mít rodina problém, při této výšce nejde o obytnou místnost.

Podkroví se špatnou izolací

Zásadní vady většiny podkroví s tímto typem izolací. Tepelná izolace je položena na podhledu. Pod ní je parotěsná vrstva, která nesmí být děravá, jinak nefunguje a na stropě se nám začnou tvořit mokrá a plesnivá místa. Dalším nešvarem jsou špatně připevněné podstřešní fólie, které zabraňují zatékání vody pod střešními taškami na tepelnou izolaci. Po několika letech vypadají takto.

Nízká teplota v dětském pokojíčku

Nejnižší teplota v každém místě vnitřního povrchu domácnosti musí být teplejší než cca 14°C při venkovním mraze -15°C. Tady bylo při venkovní  0°C naměřeno nad dětskou postýlkou 12°C a pod dveřmi v obývacím pokoji 13°C. Pocitově tyto teploty znamenají silný lokální pocit zimy a tzv. táhnutí na nohy. Zjistilo se, že dům nemá správně zaizolované detaily.

O společnosti Bytecheck

Společnost Bytecheck se specializuje na inspekci nemovitostí – bytů, rodinných domů a komerčních prostor. Stojí na straně klienta při koupi novostaveb i starších nemovitostí. Společnost Bytecheck byla založena v roce 2012 a od té doby realizovala 1580 prohlídek a zjistila závady v celkové hodnotě 181 925 000  korun. Je zakládajícím členem Asociace Inspektorů nemovitostí (AIN).