Většina uživatelů nerozezná škodlivý soubor od bezpečného

Tři čtvrtiny internetových uživatelů, konkrétně 74 %, by kvůli nedostatečným znalostem z oboru kybernetické bezpečnosti stáhly potenciálně škodlivý soubor. Ukázal to kvíz společnosti Kaspersky Lab zaměřený na online zvyklosti uživatelů, kterého se zúčastnilo 18 tisíc respondentů. (TZ)

Respondenti byli požádáni, aby stáhli píseň ‚Yesterday‘ od skupiny Beatles. Na výběr měli čtyři varianty souborů. Pouze jeden z nich, ten s příponou .wma (Betles.Yesterday.wma) byl bezpečný. Tento soubor si vybrala pouze čtvrtina uživatelů (26 %). Ti ho považovali za neškodný, a to i přes pravopisnou chybu v názvu souboru. Nejrizikovější soubor s příponou .exe obsahoval ve svém názvu dobře známý formát mp3 (Beatles_Yesterday.mp3.exe). Tento soubor nalákal ke stažení třetinu respondentů. 14 % si vybralo spořič obrazovky s příponou .scr, tedy typ souboru, který byl nedávno použit k šíření škodlivého materiálu. 26 % uživatelů si vybralo možnost .zip, formát, který může také obsahovat nebezpečné soubory.

Neschopnost uživatelů rozeznat nebezpečí v online světě se však nevztahuje jen na hudbu. Podle průzkumu stahuje více než pětina uživatelů (21 %) soubory z různých online zdrojů. Tím zvyšují riziko, že narazí na nějaký, který bude škodlivý. Během zkoumání pouze 24 % respondentů rozeznalo pravou stránku, bez toho aniž by vybrali phishingový web. Více než polovina uživatelů (58 %) navíc při výběru stránek, na které by zadali své osobní údaje, vybrala falešný web. Tato zjištění korespondují i s nedávný průzkumem Kaspersky Lab a B2B International. Ten odhalil, že se 45 % internetových uživatelů setkalo v posledních 12 měsících s malwarem. 13 % z nich přitom nevědělo, jak k infikování došlo.

„Aby byli uživatelé schopní chránit sami sebe a své blízké, musí si být vědomi rizik v online prostředí. Klíčové je prověřovat náznaky škodlivých aktivit a vědět, jak rozeznat phishingový web nebo nebezpečný soubor ke stažení. Připojit se k internetu bez použití bezpečnostního řešení je rizikové, a to bez ohledu na to, jak je daný uživatel v oblasti kybernetické bezpečnosti znalý. Kyberzločinci totiž neustále hledají nové cesty jak zacílit na oběti a pouze nejaktuálnější bezpečnostní software zvládne ochránit uživatele před hrozbami,“ řekl David Emm, přední analytik Kaspersky Lab.

Kaspersky Internet Security – Multi-Device a Kaspersky Total Security – Multi-device společně s volně dostupnými bezpečnostními řešeními Kaspersky Lab pomohou uživatelům rozeznat hrozby, které oni sami identifikovat nezvládnou. Volně dostupná bezpečnostní řešení Kaspersky Lab poskytují vysoký stupeň ochrany, dostačující při setkání s nejběžnějšími hrozbami. Placená řešení Kaspersky Lab kombinují výkonný antivirový modul s prémiovou funkčností a pokročilým výkonem. Uživatelé také mohou otestovat své znalosti z oboru kybernetické bezpečnosti na tomto odkazu.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je jednou z nejrychleji rostoucích společností kybernetické bezpečnosti a největší, která je soukromě vlastněná.  Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce IT bezpečnostních řešení pro uživatele koncových zařízení (IDC, 2014). Od roku 1997 je Kaspersky Lab inovátorem v oblasti kybernetické bezpečnosti a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení a znalosti velkým podnikům, malým a středním firmám i domácím uživatelům. Kaspersky Lab je mezinárodní společností působící v bezmála 200 zemích a oblastech po celém světě, která chrání více než 400 milionů uživatelů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.