Kniha roku slaví čtvrtstoletí, Lidové noviny vyhlašují výsledky prestižní ankety za rok 2015

Lidové noviny, nejstarší dosud vycházející český deník, dnes vyhlásí na slavnostním večeru výsledky své prestižní ankety Kniha roku. Tradice ankety, spojená se jménem Karla Čapka, vznikla už v roce 1928, obnovena byla v roce 1991. Letos má 25. výročí svého obnovení. V anketě za rok 2015 hlasovalo přes dvě stě spisovatelů, překladatelů, editorů, literárních kritiků, humanitních i přírodních vědců a jiných osobností literárního a veřejného života. (TZ)

„Lidové noviny se profilují mimo jiné jako deník se speciálním zájmem o kulturu a zvláště pak o literaturu. Jsem proto rád, že se anketa Kniha roku těší již čtvrt století velkému zájmu odborné i čtenářské veřejnosti,“ říká ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov.

Vítězem ankety a knihou roku LN se letos stala kniha Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka od Světlany Alexijevičové, která byla oceněna Nobelovou cenou za literaturu pro rok 2015. Jde o zcela výjimečnou knihu mimořádné autorky, laureátky nejprestižnějších ruských, evropských i amerických literárních cen. Text je mozaikou desítek skutečných hlasů, které Alexijevičová zaznamenala na magnetofon při rozhovorech s nejrůznějšími lidmi.

Na druhé příčce se umístil titul Podvolení spisovatele Michela Houellebecqa. Třetí a čtvrté místo pak získaly knihy Černá zem od Timothyho Snydera a V obecném zájmu od Michaela Wögerbauera, Petra Píši, Petra Šámala, Pavla Janáčka a kolektivu.

Kompletní výsledky přinese sobotní příloha Lidových novin Orientace, která se celá bude věnovat anketě Kniha roku 2015.