Piráti: Svoji neschopnost řešit konkrétní problémy svaluje ministr Chovanec na svobodný Internet

Pirátská strana staví svou politiku na dvou základních pilířích: právu člověka na informace a na stejně důležitém právu na soukromí. Oba dva pilíře se v posledním týdnu v mediálním prostředí zakývaly. Piráti již ve svém stanovisku ke zcizení informací ze soukromého emailového účtu premiéra Sobotky poukázali nejen na problém samotného průniku, ale i na nezodpovědné nakládání s účty a informacemi v nich sdělovanými. (TZ)

Reakce ministra Chovance z 8. ledna v rozhovoru pro Lidové noviny pak celou věc staví zcela na hlavu. Neřeší pochybení premiéra Sobotky a namísto konkrétních kroků, směřujících ke zvýšení informovanosti premiéra o zabezpečení, ministr Chovanec volá po zrušení anonymity uživatelů sítě a praktickém zavedení cenzury formou mazání obsahu, který označuje za ilegální.

V případě kauzy Bohuslava Sobotky je situace o to horší, že pan Chovanec, který reagoval potřebou deanonymizace uživatelů Internetu a návrhem mazání ilegálního obsahu (stále předpokládáme, že pan ministr ví, že určit ilegální obsah nemůže být v kompetenci nějakého úředníka), zakrývá vlastní deficit aktivity ve velmi konkrétním případě. Server White Media, který údajně Sobotkovi účet zrekvíroval, má v rovině veřejného přihlášení se k podobným aktivitám za sebou takových akcí celou řadu. Trestních oznámení nejen za zcizování identit, ale i za vytváření seznamů osob určených k odstranění apod., padlo za roky působnosti tohoto webu několik.

„Nechápeme tedy, proč ministr řeší problém jako problém Internetu a neřeší konkrétní problém dlouhodobě. Orgány činné v trestním řízení na toto totiž mají zcela legální prostředky a nemusí tak s vaničkou vylévat i dítě, což je v tomto případě bohužel většina internetově aktivní populace,“ hodnotí poselství ministra Ivan Bartoš z mediálního odboru Pirátů.

„Policie samozřejmě má schopnosti a možnosti, jak anonymní pachatele dopadnout (viz případy vyhrůžek bombami apod.), pokud to je pro ni priorita. Je otázkou, proč zrovna v této kauze je tak laxní. A proč její efektivitu, která je jindy vyzdvihována, ministr Chovanec zlehčuje. Očekáváme, že ministr vnitra místo návrhů, které spadají do agendy nedemokratických států, přijde v brzké době s podrobným vysvětlením, jak policie postupovala při šetření trestné činnosti webu White Media a z jakých důvodů zatím nejsou známy žádné výsledky, které by mohly vést k dopadení pachatelů,“ komentuje neuspokojivé argumenty předseda Pirátů Lukáš Černohorský.

„Nebo si máme opravdu myslet, že ministr Chovanec jen využívá příležitosti a hledá záminky k okleštění svobody Internetu? Případ, na kterém se rozhodl hrozící nebezpečí ilustrovat, tomu téměř nasvědčuje,“ uzavírá Lukáš Černohorský.