E-commerce Vánoce 2015: V prosinci roste dvojnásobně nakupování po půlnoci, počet nákupů on-line vzrostl více než trojnásobně

Praha 13. ledna 2016 – Češi v předvánočním období nakupovali na internetu nejčastěji v 50. týdnu, tedy od 7. do 13. prosince. V Praze bylo realizováno v prosinci přes internetové obchody 3,5krát více nákupů než v jiných měsících. Největší nárůst nakupování on-line pak zaznamenaly e-shopy v severních Čechách. Data vycházejí ze statistik platební metody Twisto.cz, která nabízí systém odložené platby na více než 150 velkých českých e-shopech. „Před Vánocemi se mění také doby nákupu. Uspěchaná vánoční doba přeje nákupům po půlnoci, kdy oproti jiným měsícům roku 2015 vzrostl počet nákupů o 43 procent,“ komentuje statistiku posledních Vánoc Michal Šmída, zakladatel a CEO Twisto.cz. (TZ)

Poslední Vánoce přišla e-shopová vánoční horečka již v 47. týdnu, tedy 16. listopadu, kdy v týdenním srovnání vzrostl počet nákupů o více než 75 procent. Na základě porovnání dat z let 2014 a 2015 nakupování začalo o týden později, což je pravděpodobně důsledkem teplého počasí. Tradičně pak bylo nejsilnější období po prvním prosinci. „Zákazníci na e-shopy spoléhali také od 21. do 23. prosince, kdy počet denních nákupů neklesá, ale drží se na stejné míře jako v předchozí dny. Zdůvodňujeme to faktem, který jsme také popisovali v hodnocení e-shopů Český košík roku 2015, kdy e-shopy učí lidi na možnost osobního vyzvednutí zboží v kamenné pobočce či rozšiřují nabídku doručení zboží v den objednání,“ komentuje Šmída.

V pracovní době méně nákupů před Vánocemi

Z celkových čísel za rok 2015 vychází, že stále je více než 50 procent prosincových nákupů realizováno v pracovní době, tedy mezi 8. a 16. hodinou, což je ovšem v ročním srovnání nejméně ze všech měsíců. Prosincové nákupy na internetu se více přesouvají do odpoledních a nočních hodin. Od 22. hodiny do třetí hodiny ranní proběhla v prosinci skoro šestina všech on-line nákupů, přesněji pak 13,5 procenta.

Rok 2016 bude rekordní

Meziroční nárůst nakupování poukazuje na rok 2016 jako na mezník, kdy internetové obchody mohou přesáhnout obrat 100 miliard korun. „Internetový byznys prochází největším boomem za poslední léta. Kromě vytvoření nových služeb, jako je třeba rozvoz potravin rohlik.cz, rostou dramaticky také tradiční internetové obchody. Dynamický růst vidíme také na našich službách Bonami, Slevomat a dalších on-line projektech. Rok 2016 tak i podle našich odhadů překročí 100 miliard korun,“ vysvětluje Ondřej Raška z Mitonu.

Více o Twisto.cz

Twisto.cz je moderní financování on-line nákupů  jedním kliknutím i z mobilních zařízení, které přibližuje zážitek z on-line nakupování v kamenném obchodě. Zákazník platí, až když má v ruce zboží, které mu dělá radost a chce si ho nechat. Twisto.cz odděluje příjemný zážitek ze zkoušení a prohlížení zboží od méně příjemného zážitku platby, která přichází až v případě spokojenosti. Od června 2015 disponuje Twisto.cz licencí od České národní banky a v této souvislosti spustilo produkt Nákupní účet, prostřednictvím něhož mohou zákazníci nakupovat celý měsíc až do limitu 20 tis. Kč a 100 tis. Kč pro firemní klienty. Následně platí zákazníci všechny své nákupy dohromady patnáctého dne příštího měsíce. Více informací získáte na www.twisto.cz