Internet Advertising Conference přinesla kritiku přístupu státu k digitální ekonomice

Praha 12. dubna 2016 – Cenzura internetu v novém zákonu o hazardu, myšlenka ministra vnitra o registrovaném přístupu k internetu, problémy rozvoje sítí nové generace, zaostávání eGovernmentu nebo trestnost pomluvy u právnických osob: to byly hlavní důvody, proč se zahájení 9. ročníku Internet Advertising Conference neslo ve znamení kritiky státu za přístup k digitální ekonomice a médiím. (TZ)

Ján Simkanič, předseda Sdružení pro internetový rozvoj, ve svém úvodním příspěvku zdůraznil, že opomíjení digitální sféry se podepisuje na konkurenceschopnosti České republiky v rámci Evropské unie: „Státní správa dlouhodobě selhává v rozvoji eGovernementu a Česká republika se tak pravidelně umisťuje na konci různých žebříčků v rámci Evropy. Místo aby kladla důraz tímto směrem, současná vláda prosazuje opatření, která naopak rozvoji digitální ekonomiky a internetové svobodě zásadně škodí.“

Nejvýraznějším ohrožením principů svobody na internetu je podle Simkaniče aktuálně schvalovaný zákon o hazardu, který pod záminkou boje proti nelegálním hrám zásadně narušuje základní princip internetového prostředí, soustředí neadekvátní pravomoce do rukou ministerstva financí a hrozí zásadním zneužitím. „V případě, že zákon bude přijat, chceme tlačit na to, aby se dostal k posouzení před Ústavní soud,“ zdůraznil Ján Simkanič ve svém vystoupení.

Jako příklad promyšlené strategie rozvoje eGovernmentu Simkanič zmínil Estonsko, které je v digitalizaci státní správy nejlepším příkladem – uvedl tak prezentaci Aet Rahe, vysoké estonské úřednice, která měla rozjezd e-Estonska na starosti a která na konferenci přiblížila, jak a proč se z Estonska stal digitální lídr. Česká státní správa nemůže udělat nic jednoduššího, než tento příklad, jak mají vypadat moderní nástroje pro kontakt s úřady a státem, adaptovat v českém prostředí.