Praha, 19. května 2016 – Staré mobilní telefony, klávesnice, fény, žehličky, přehrávače mp3 a další malé elektrospotřebiče doma najde téměř každý. Kam však s nimi, když doslouží a doma už na ně není místo? Rozhodně ne do obyčejného kontejneru! Elektronická zařízení totiž obsahují nebezpečné látky, které se na skládce postupně uvolňují a nenávratně poškozují životní prostředí. Nezisková organizace ASEKOL proto rozmisťuje po České republice červené kontejnery na baterie a drobné elektrozařízení. Celkem jich je nyní 2 404. Odpad z těchto kontejnerů se ve zpracovatelském závodu bezpečně rozebere a z velké části znovu recykluje. (TZ)
Třídění odpadu je dnes již běžná věc, lidé ale často zapomínají oddělit od směsného odpadu ten elektronický. Pro baterie a drobné domácí elektrospotřebiče, jako jsou například mobilní telefony, přehrávače mp3, elektronické hračky, kalkulačky a notebooky jsou po celé zemi k dispozici červené kontejnery ASEKOL. „Červené kontejnery využívá podle našich informací 60 % obyvatel České republiky. V minulém roce lidé vyhodili do červených kontejnerů více než 1 000 tun drobných spotřebičů, nejčastěji šlo o kuchyňské přístroje. Díky speciálním kontejnerům najdou spotřebiče další využití a jejich správnou recyklací se zabrání poškozování přírody,“ říká Martina Ďaďová, tisková mluvčí neziskové organizace ASEKOL.
Co patří do červených kontejnerů?
Červené kontejnery slouží na drobná elektrozařízení. Patří mezi ně:
- mobilní telefony, vysílačky, navigace;
- přehrávače mp3, diskmany, rádia;
- notebooky, klávesnice, myši;
- baterie a nabíječky,
- kalkulačky, budíky;
- elektronické hračky, auta na vysílačku, roboti;
- menší kuchyňské spotřebiče (šlehače, toustovače, mixéry, drtiče ledu, rychlovarné konvice aj.);
- fény a kulmy, elektrické kartáčky, holicí strojky;
- žehličky, ruční vysavače;
- další elektrospotřebiče do velikosti 40 × 50 centimetrů.
Do červených kontejnerů naopak nepatří velké spotřebiče (TV a monitory), zářivky či úsporné žárovky, které vyžadují speciální zacházení, a proto je potřeba donést je do sběrného dvora.
Zpětný odběr spotřebičů chrání životní prostředí a šetří zdroje
Staré spotřebiče v sobě mají nebezpečné látky jako například rtuť, olovo nebo kadmium. Ty se na klasické skládce uvolňují do půdy, vody a ovzduší, čímž poškozují životní prostředí. Spotřebiče vhozené do červených kontejnerů naproti tomu putují do recyklační linky, kde se pomocí různých separací získávají původní suroviny a materiály ke znovuvyužití. Zpětný odběr spotřebičů tak životnímu prostředí pomáhá hned dvakrát – chrání před únikem nebezpečných látek a zároveň recykluje již použité materiály. „Staré elektrozařízení obsahuje kromě nebezpečných látek i plasty, kovy či vzácné kovy, jako je palladium, zlato či stříbro. Znovu využít se dá až 80 % spotřebiče,“ vysvětluje Martina Ďaďová.
Červené kontejnery jsou rozmístěny po celé České republice. ASEKOL jejich počet během roku plánuje navýšit o dalších 1 000 kusů. Nejbližší kontejner lze vyhledat na www.cervenykontejner.cz.
O společnosti ASEKOL*
ASEKOL a. s. je neziskově hospodařící společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ve všech oblastech, např. výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, elektrického nástrojů, nářadí, hraček a vybavení pro volný čas a sport, přístrojů pro monitorování a kontrolu a výdejních automatů (skupiny 1–10). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 4 521 městy a obcemi a 2 900 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných více než 17 200 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR i v Evropě. ASEKOL za svoji společenskou odpovědnost získal prestižní národní ocenění TOP odpovědná firma. Zároveň byl na začátku února za své aktivity oceněn prestižní cenou Ruban d’Honneur neboli „Stuhou cti“ v soutěži European Business Awards (EBA) v kategorii Environmentální a udržitelný rozvoj.
* Informace aktuální k 1. květnu 2016