Češi se často během cestování připojují k nezabezpečeným Wi-Fi sítím. Riskují tak zneužití svých osobních dat. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab mezi 11 850 uživateli z celého světa, včetně České republiky. Mnoho cestovatelů se chce vyhnout roamingovým sazbám, a tak dávají přednost Wi-Fi připojení. Tím však svá zařízení vystavují jistým rizikům. (TZ)
Už při cestě z letiště je téměř třetina (29 %) dotázaných českých uživatelů online. 76 % z nich chce dát své rodině a blízkým vědět, že dorazili v pořádku. Téměř polovina (46 %) respondentů z Česka se připojuje hlavně proto, aby si mohla stáhnout informace potřebné k cestování. Dalšími důvody pro připojení k internetu jsou u téměř čtvrtiny (23 %) práce, ve 20 % případů využití sociálních sítí. Jeden ze tří (32 %) dotázaných přiznává, že se k internetu připojuje vždy hned, jak je to možné.
Lidé jsou zvyklí být neustále online. Při cestování proto většinou nevěnují pozornost tomu, kde a jak se připojují nebo kdo je může „sledovat“. Sedm z deseti (74 %) Čechů z průzkumu se připojuje k nezabezpečeným Wi-Fi sítím, které jsou volně dostupné na veřejných místech jako letištní terminály, hotely, kavárny nebo restaurace. Jsou na tom jen o poznání lépe, než je celosvětový průměr (82 %).
Nedostatek pozornosti, kterou uživatelé věnují zabezpečení během cestování, nahrává kybernetickým zločincům. Jejich obětí se stal téměř každý pátý (18 %) dotázaný český cestovatel. Pro srovnání – obětí klasického zločinu se stalo pouze 1 % Čechů na cestách.
I přesto, že se digitální návyky cestovatelů mění, stále hrozí nebezpečí, že kvůli připojení k veřejným nezabezpečeným sítím budou zneužita jejich osobní data. Přibližně polovina dotázaných Čechů uvedla, že přes Wi-Fi připojení v zahraničí používá internetové bankovnictví (47 %) a nakupuje na internetu (33 %).
„Hodně cestuji. Můj pracovní rozvrh se skládá ze schůzek, konferencí a vyjednávání po celém světě. Je pro mě běžné, že absolvuji přes sto letů za rok. Při cestování používám k připojení na internet různé veřejné Wi-Fi sítě. První věc, kterou udělám po připojení k síti, je připojení VPN (v mém případě Kaspersky Lab VPN). To je opatření, které bych doporučil úplně všem. Důležité je také pravidelně aktualizovat software a na internetu nikomu nedůvěřovat,“ řekl Eugene Kaspersky, šéf Kaspersky Lab.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.