Firmy si na merchandising častěji najímají specializované agentury

Praha 30. srpna 2016 – Merchandisingový trh prošel v minulých letech velkým vývojem. Už v něm zdaleka nejde jen o doplňování zboží. Pronikly do něj nové praktiky, postupy a celkově se hodně zprofesionalizoval. Objevily se nové oblasti a ty si žádají odlišný přístup, včetně využití moderních technologií. Trendem je svěřit službu do péče specializované agentury. (TZ)

„V dnešní době merchandisér není pouhým profesionálním doplňovačem zboží, ale má organizační schopnosti, je komunikativní, umí změřit konkurenci a doporučit změny. Musí ovládat veškeré obchodní praktiky a uplatňovat je prostřednictvím svého snažení tak, aby zvyšovaly obraty, respektive zisky firmy,“ řekl Vít Krčmář, jednatel agentury Promoteri.eu, poskytující služby v oblasti merchandisingu.

Důležitá je koncepčnost

Merchandising je obor zabývající se péčí o zboží, a to především v maloobchodním prodeji. Zahrnuje celou řadu aktivit, které vykonávají jak výrobci, tak prodejci, a čím dál tím častěji i specializované agentury. Právě ty mají obrovské zkušenosti s nástroji vhodnými pro tuto marketingovou oblast podpory prodeje, a mohou tak službu lépe vykonat. Není proto divu, že se na ně obrací stále více firem. Agentura Promoteri.eu jen v loňském roce ve srovnání s rokem 2014 zaznamenala 31% meziroční nárůst v počtu klientů a za letošní první půlrok přibyli další. V porovnání s předchozím rokem tržby stouply o desítky procent. „Většina menších firem si neví rady s tím, jak by jejich zboží na prodejně mělo být umístěno – zkrátka jim chybí zpracovaný manuál. A právě pro ně tu jsou agentury, které to vyřeší, a navíc se postarají o vše ostatní. Klienti přitom stále mají vše na dosah ruky, a to 24 hodin denně díky výpočetním a komunikačním technologiím. Sami tak mohou odvedenou práci kdykoli kontrolovat on-line přes webové rozhraní,“ vysvětlil Vít Krčmář.

Merchandisingové systémy

Aby to fungovalo, vznikly specializované merchandisingové systémy. Těch kvalitních je na trhu velmi málo, a navíc nedokáží uspokojit všechny potřeby. Proto si je některé agentury vytvářejí samy na základě zpětné vazby od svých klientů. „Už léta vyvíjíme vlastní interní systém. I letos jsme ho povýšili na další verzi, která našim klientům umožňuje řadu nových funckionalit. Vložili jsme do ní naše téměř desetileté zkušenosti v tomto oboru,“ dodal Vít Krčmář, jednatel společnosti Promoteri.eu.

Kvalitní merchandisingový systém musí nabídnout možnost on-line kontroly aktuálního stavu zboží. Pracovníci agentury Promoteri.eu s ním vkládají výstupy z kontrol včetně fotografií hned na prodejně. Ty následně překontroluje vedoucí prodejny, a pokud zadaná data souhlasí, vystaví se v systému. V něm jsou zpracována a zobrazí se v klientském rozhraní. Klienti získají okamžitý přehled o tom, co a kde se s jejich zbožím děje, a mohou na to pružně reagovat. Jestliže by něco chtěli jinak, mohou využít chatu. Systém uchovává všechny informace, včetně reportů. Lze v něm vytvořit statistiky a grafy, data stahovat a komentovat či připomínkovat každou položku anebo fotografii přímo s lidmi v terénu. Systém tedy pomáhá efektivně kontrolovat stavy, komunikovat a zboží lépe vystavovat, díky čemuž zvyšuje prodeje.

O společnosti Promoteri.eu
Promoteri.eu jsou největší ryze českou agenturou zaměřenou na promotéry a hostesky pracující po celé ČR a SR. Na jakýchkoli místech (eventech, školeních, předváděcích, ale i kulturních akcích) profesionálně zastupují značky či odvětví daného klienta a oslovují a detailně seznamují lidi s jejich portfoliem. Díky uložené historii o veškerých uskutečněných akcích posílají na každou kampaň toho nejvhodnějšího člověka. Od roku 2006 bylo v České a Slovenské republice prostřednictvím agentury uskutečněno přes 2 200 akcí a databáze promotérů a hostesek obsahuje přes 10 000 registrovaných kontaktů, z nichž je polovina prověřených a vyzkoušených. I díky tomu získávají klienti dlouhodobé spolupracovníky pro svoje kampaně na podporu značky či produktů, které promotéři přijímají za své.