Po prvním roce provozu je zaplněno či prodáno už 40 % kapacity celého ServerParku

Před rokem bylo v pražské Hostivaři slavnostně otevřeno unikátní datové centrum pro provoz velkých internetových projektů v České republice s názvem ServerPark, které pojmulo až 7 500 serverů. Letos v srpnu byla dokončena jeho II. etapa a přípravy III. etapy, jejichž aktuální kapacita je nainstalována pro dalších 2 500 serverů. Za rok provozu datacentra bylo spotřebováno více než 2GWh s průměrným koeficientem efektivity 1,38, byly řešeny desítky nekritických poruch, ale i 4 kritické závady, které díky nejvyššímu možnému standardu – TIER IV, měly na provoz celého centra nulový dopad. Dvoupodlažní objekt se dvěma nezávislými trafostanicemi a dieselovými generátory tak potvrdil, že patří k nejlépe zabezpečeným stavbám vůbec. (TZ)

Oproti většině datových center, která v České republice vznikají vestavbou do již existujících objektů, je ServerPark vybudován jako samostatný objekt na „zelené louce“ pouze za účelem provozu serverů, což výrazně snižuje možná bezpečnostní rizika. Po roce svého provozu je navíc dokončena II. etapa a přípravy III. etapy datacentra, do nichž bylo v současnosti investováno necelých 40 milionů korun. Další etapy již počítají s možností instalace unikátního nepřímého freecoolingu na systém přímého výparu, který v České republice nebyl doposud instalován, a první takovýto systém vůbec byl zprovozněn až tento rok v Londýně.

V současnosti je 75 % kapacity ServerParku vyhrazeno pro VSHosting Cloud a serverovou infrastrukturu pro managed služby a zbylých 25 % je určeno pro pronájem, tedy tzv. kolokační služby. „I přes extrémní přebytek nabídky kolokačních služeb jsou stavěna další velká datová centra, která jsou však z velké části nevyužitá. Kvalita všech nových datacenter v ČR je na dobré úrovni, neboť jsou často stavěna s požadavkem na splnění standardů TIER III. K našim unikátním technologickým charakteristikám však patří plnění standardů TIER IV, tedy nejvyššího možného standardu provedení datových center na světě, díky čemuž jsme za první rok fungování datacentra zvládli 4 závady na kritické infrastruktuře s nulovým dopadem na provoz,“ uvádí Damir Špoljarič, ředitel společnosti VSHosting.

S tím souvisí i aktuální situace na trhu, kde se ceny za kolokační služby snižují až o desítky procent. Dříve preferovaný požadavek na tzv. neutralitu datacentra při výběru poskytovatele kolokačních služeb přitom momentálně není tím nejdůležitějším, ale stává se jen příjemným bonusem pro internetové providery.

Nejžhavější novinkou společnosti VSHosting je projekt druhého datového centra  ServerPark 2, jehož zahájení výstavby je naplánováno na přelom roku 2018/2019. Jeho kapacita bude zahrnovat 200 racků pro interní potřeby VSHosting, nové cloudové služby a služby dedikovaných serverů. Jeho podstatnou technologickou výhodou je důraz na nízké provozní náklady, což se projevuje například ve využití dešťové vody pro zvlhčování, PUE maximálně do 1,15 či ve větším množství skladovacích prostor, které je možné přeměnit na další datové sály, případně klientské datové sály.

Aktuálním cílem společnosti VSHosting je v rámci evropské expanze na přelomu 2016/2017 otevřít pobočku v Bratislavě pro slovenský trh. Do pěti let přitom plánuje, aby byl polský VSHosting největším Managed Service Provider v Polsku, což bude v příštím roce podpořeno otevřením pobočky pro lokální technickou podporu a dalším obchodním oddělením. Do konce letošního roku pak VSHosting plánuje uvést na trh několik nových služeb, jako je CloudBackup, CloudMail či unikátní službu Managed Docker, určenou pro potřeby vývojářů webových a mobilních aplikací.

Společnost VSHosting

VSHosting je v současné době největším poskytovatelem managed serverových služeb v České republice a na Slovensku, kdy se stará o provoz významných internetových projektů. VSHosting vznikl v roce 2006 a k dnešnímu dni se stará o více jak 3 000 serverů českých i zahraničích internetových projektů většího významu. Mezi internetové servery, kterým zajišťuje VSHosting provoz, patří například portál ČSFD.cz, velké zpravodajské servery, internetové obchody Okay, Euronics, Parfums a stovky dalších, bankovní servery, ale i společnosti jako Baťa nebo RWE.

V prosinci 2014 oficiálně vstupuje jako první česká firma do největšího datového výměnného uzlu na světě DE-CIX, kde se odehrává největší množství datových výměn mezi největšími světovými telekomunikačními operátory (přes 3 500 gigabitů za sekundu, což je cca desetkrát více než probíhá v českém datovém uzlu NIX). VSHosting se tak stal první českou firmou s internetovými hostingovými službami, která cílí do globálního dosahu. Od roku 2013 VSHosting připravuje expanzi do USA, kde realizuje projekt s podobným technickým zázemím ve státě Texas. Další plánovanou zemí pro expanzi je Jižní Amerika, konkrétně pak Brazílie.

Více informací najdete na www.vshosting.cz