Vize příštích 10 let Veeam

Veeam prožil prvních 10 let s nadšením. Jak bude vypadat další desítka? Dough Hazelman, softwarový a komunitní evangelista Veeam Software, o tom často přemýšlí. Ačkoliv žádné predikce nemohou být přesné, zde jsou Doughovy vize příštích 10 let. (TZ)

  1. Cloud – Říci ovšem pouze „cloud“ může být nepřesné, protože na trhu existuje mnoho různých cloudových řešení. Veeam Backup pro Microsoft Office 365 (vyjde koncem letošního roku) je naším prvním vpádem do tzv. dostupnosti softwaru jako služby (SaaS). Domnívám se, že vzhledem k rostoucí popularitě SaaS budeme svědky růstu nabídky cílící právě na tento model používání softwaru formou služby.
  1. Služby – Dny, kdy prodejci byli pouhými „posouvači krabic“ od výrobce k zákazníkovi, se chýlí ke konci. Obchodníci musí být proaktivní a osvojit si model zákaznicky orientovaných služeb. Jinak jim brzy začnou klienti odcházet jinam. Veeam již vydal několik produktů na podporu těchto služeb, a v příštích letech chystá další.
  1. Ceny předplatného – I když Veeam v brzké době neopustí model vydávání trvalých licencí pro Veeam Availability Suite, oznámil, že nové produkty budou poskytovány na bázi předplatného a většina z nich bude vycházet z počtu virtuálních strojů nebo míry vytížení. Jedná se o model, který dnes využívá většina softwarových společností. Jak pro zákazníky, partnery i Veeam tento model představuje výhody. Samozřejmě že tento přechod nenastane přes noc, protože existuje celá řada detailů, které je třeba vyřešit, a to včetně motivace partnerů. Osobně ale pochybuji, že Veeam bude za 10 let ještě trvalé licence mít.
  1. Násobné cloudy – Stejně jako firmy dnes běžně ukládají citlivá data do několika lokací datových center a postupně data přesouvají do cloudu, tak jeden cloud nebude v budoucnosti dostačující. Skutečný hybridní cloud je směsicí lokálního řešení, infrastruktury ve formě služby (IaaS), platformy jako služby (PaaS) and softwaru jako služby (SaaS). Nově představené technologie zajistí, že bude snazší udržovat stejné údaje napříč násobnými cloudy tak, abyste neměli všechna data v jednom „košíku“.
  1. Nové způsoby přístupu k datům – Stejně jako na příkladu trhu s „chytrými telefony“ a tablety, který jen stěží existoval před 10 lety, budeme v příštích 10 letech svědky velkého pokroku v přístupu k datům. Vzestup umělé inteligence, rozpoznávání řeči, digitální asistenti a dokonce i virtuální realita dramaticky změní způsob, jak a kdy budeme data konzumovat. Internet věcí se teprve nyní začíná rozvíjet a bude zajímavé sledovat, kam nás zavede.