Lékaři si elektronicky přes systém MEDICAL NET poslali již více než 1 milion zpráv

Počet lékařů v Čechách, kteří mezi sebou komunikují elektronicky, rychle přibývá. Podle údajů společnosti CompuGroup Medical Česká republika (CGM) se od září 2015 meziročně zvýšil jejich počet o 10 %. Zabezpečenou elektronickou komunikaci umožňuje systém MEDICAL NET, který využívá v současné době přes 2 000 lékařů z ambulantního i nemocničního sektoru. Ti si mezi sebou vyměnili již více než
1 milion zpráv. (TZ)

Díky MEDICAL NETu mohou například lékaři v nemocnicích nebo na odborných pracovištích zaslat nález pacienta, nebo lékařskou zprávu rovnou praktickému lékaři.  „Není přípustné, abychom nálezy k rentgenovým snímkům posílali lékařům formou emailu. Důvěrná data je nutné chránit a využívat k tomu nástroj, který bezpečně a rychle dodá nálezy lékařům, a který od nich naopak získá elektronické žádanky,“ uvádí MUDr. Vladimír Palička ze společnosti Rentgen Písek s.r.o. a dodává: „Síť spolupracujících lékařů v systému MEDICAL NET se postupně rozšiřuje a dnes odesílám cca 500 nálezů měsíčně. Často se mě pacienti ptají po papírovém nálezu, který by mohli odevzdat svému ošetřujícímu lékaři. Jsou však překvapeni, že nález má již jejich lékař ve svém počítači.“

Od zavedení systému MEDICAL NET do září 2016 si přes něj lékaři v České republice poslali celkem 1 267 172 zpráv. Jen ve třetím kvartálu letošního roku si jich vyměnili 176 284. Kromě ambulancí, nemocnic, radiologických oddělení a klinik systém využívají také laboratoře. „Lékaři následují trendy stejně jako ostatní. Elektronická komunikace jim může při jejich vytíženosti mnoho procesů ulehčit a ušetřit čas. V důsledku pak mohou mít více času na pacienta,“ říká Jan Hlaváček, General Manager ambulantních informačních systémů CompuGroup Medical a dodává: „Jemu pak lékař může elektronickou cestou zaslat výsledky z vyšetření, čímž mu zajistí přístup k jeho vlastním zdravotnickým záznamům.“

Společnost CGM zaznamenala ke konci září již 2 136 uživatelů systému MEDICAL NET, což je o 55 % více než před dvěma lety (konec září 2014). V letošním roce si lékaři vyměnili 351 612 zpráv.

Systém MEDICAL NET v České republice používají renomovaná pracoviště jako laboratorně diagnostické centrum PREVEDIG, laboratoře synlab czech, AeskuLab a Euroclinicum, Rentgen Písek, SPEA Olomouc nebo Fakultní nemocnice Ostrava. Elektronicky komunikují mj. praktičtí lékaři v Pardubicích, Písku, Chomutově, Kuřimi, v Hlinsku, Plzni, Českých Budějovicích a další.

O skupině CompuGroup Medical SE

CompuGroup Medical je jednou z předních světových společností zaměřených na eHealth. S celkovými příjmy okolo 500 milionů eur jsou její softwarové produkty navrženy tak, aby podporovaly všechny odborné a organizační činnosti v lékařských ordinacích, lékárnách, laboratořích a nemocnicích. Informační služby pro všechny subjekty zapojené do procesu poskytování zdravotní péče a sdílení elektronických zdravotních záznamů přispívají k bezpečnější a efektivnější péči o pacienty.

Služby CompuGroup Medical jsou založeny na unikátní zákaznické síti více než 400 000 lékařů, zubních lékařů, nemocnic, lékáren a dalších poskytovatelů služeb. Se zastoupením v 19 zemích a se zákazníky ve 40 zemích po celém světě je CompuGroup Medical společností s jedním z nejvyšších pokrytí mezi poskytovateli služeb elektronického zdravotnictví. Přibližně 4 200 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců podporuje inovativní řešení pro stále rostoucí požadavky zákazníků na systém zdravotní péče.

O společnosti CompuGroup Medical Česká republika

Společnost CompuGroup Medical Česká republika vznikla v roce 2009 fúzí softwarových firem, jejichž vlastníkem byla mateřská společnost CompuGroup Medical. Vizí společnosti je plně elektronizované zdravotnictví. Společnost je lídrem tuzemského trhu ambulantních informačních systémů. Poskytuje rovněž softwarová řešení pro nemocnice a laboratoře. S jejími produkty a službami jsou lékaři spokojeni, což potvrzují pravidelné průzkumy. Vnímají ji jako společnost, která je flexibilní, inovativní, zajímá se o problémy a potřeby lékařů a v konečném důsledku jim usnadňuje život. Na pobočkách v Praze, Brně, Pardubicích a Ústí nad Orlicí pracuje 110 zaměstnanců. Společnost CompuGroup Medical Česká republika je od května 2012 členem ICT Unie.