Případná tuhá zima se lidem prodraží, varuje Ušetřeno.cz

Analytici internetového srovnávače cen energií, finančních produktů a telekomunikačních služeb Ušetřeno.cz spočítali, o kolik domácnosti zaplatí navíc na cenách plynu, pokud se naplní množící se předpovědi o nadcházející tuhé zimě. Kalkulace vycházejí z interních statistik Ušetřeno.cz o reálné spotřebě plynu na topení v závislosti na průměrných teplotách v zimních měsících za posledních 4 roky. (TZ)

Po dvou teplotně nadprůměrných zimních obdobích nás možná čeká skutečný mráz. Přestože meteorologové zatím nevydali jasné stanovisko, domácnosti by měly počítat s tím, že reálné platby za energie mohou vyrůst kvůli chladnějšímu počasí až o několik tisíc korun za rok.

Praha, 16. listopadu 2016 – Většina odborníků odhaduje, že ceny elektřiny a plynu pro domácnosti budou v roce 2017 stejné či dokonce nižší než letos. Ve svých prognózách ale zapomínají na důležitý faktor, a tím je počasí. Spotřeba běžné domácnosti obývající střední rodinný dům, která plyn využívá k topení, kolísá nahoru a dolů v závislosti na tom, kolik stupňů Celsia ukazuje venkovní teploměr. Za celou topnou sezónu od října do března se mohou tyto výkyvy v součtu výrazně projevit na celkové částce, kterou domácnosti za teplo v bytě či domě zaplatí.

Jak vyčíslili analytici Ušetřeno.cz, největšího českého portálu srovnávajícího ceny energií, finančních produktů a telekomunikačních služeb, může se jednat až o několik tisíc korun ročně. Přestože Český hydrometeorologický ústav odmítá vydat jasnou prognózu pro nadcházející měsíce, současné mrazivé dny Čechům připomínají, že se jim „hřejivý domov“ může během topné sezóny značně prodražit.

„Poslední dvě zimy byly extrémně teplé. Průměrná roční spotřeba plynu se podle statistik Ušetřeno.cz u běžné domácnosti obývající střední rodinný dům, která plyn využívá k topení, pohybovala v těchto letech kolem 21 MWh. V předchozích studenějších letech 2012 až 2013 však roční spotřeba činila v průměru 25 MWh. Pokud se naplní některé předpovědi a zažijeme letos výrazně chladnější počasí, bude navýšení pro domácnosti na ročním vyúčtování i při zachování současných cen činit několik tisíc korun,“ říká Tomáš Suchý, hlavní expert na trh energií portálu Ušetřeno.cz.

Například běžná domácnost obývající rodinný dům v Pardubickém kraji, která využívá tarif RWE standard, zaplatí při vzrůstu roční spotřeby z 21 na 25 MWh při stávajících cenách o více než 5000 Kč navíc.

„Spotřeba během topné sezóny od října do března představuje více než 70 % z celkové spotřeby energií domácností za celý rok. Proto je souvislost mezi průměrnými teplotami v zimě a celkovou spotřebou energií zásadní,“ říká Tomáš Suchý ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

Ceníky energií 2017

„Energetický regulační úřad (ERÚ) oznámí výši regulované složky cen elektřiny a plynu pro příští rok 29. listopadu, cenový šok ale nečekáme. Energetický regulační úřad ani hlavní dodavatelé podle našich očekávání nejspíš nepřistoupí k žádnému zásadnímu zvýšení cen energií pro rok 2017. Jejich snahou bude udržet ceny na stávající úrovni, možná nás čeká i mírný pokles o 1 až 3 %,“ říká Tomáš Suchý, hlavní expert na trh energií portálu Ušetřeno.cz a dodává: „Paradoxně o tom, kolik zaplatíme za energie v příštím roce, rozhodne především počasí, které je nevyzpytatelné. Jak ale varují naše statistiky, lidé by si měli kvůli nadcházející zimě pro jistotu odložit na složenky za energii v roce 2017 několik tisíc korun stranou.“

Zástupci Českého hydrometeorologického ústavu nechtějí dlouhodobé předpovědi počasí na zimní měsíce v médiích příliš komentovat. Podle neoficiálních vyjádření čelných prognostiků ústavu totiž žádná taková oficiální a spolehlivá prognóza ani neexistuje.

„Než na současné odborníky na předpověď počasí je skoro jistější spolehnout se na pranostiky našich předků. Podle jedné z nich se budoucnost může zřetelněji zjevit už 21. listopadu, který je v tradicích označován coby den Obětování Panny Marie. Moudrost praví, že jaký den na Obětování Panny Marie, taková pak zima je. Když je na Obětování Panny Marie noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá,“ dodává s úsměvem Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz.

O Ušetřeno.cz:

Ušetřeno.cz je přední nezávislý srovnávač služeb na českém trhu. Zaměřuje se na porovnávání a poskytování aktuálních informací o cenách energií, bankovních produktech, pojištění a mobilních tarifech. Jeho služby jsou zdarma dostupné online.