Western Digital přináší třetí generaci pevných disků WD PiDrive

Disk WD PiDrive Foundation Edition je cenově dostupné řešení, které zrychlí uživatelům minipočítačů Raspberry Pi vytváření počítačových projektů (TZ)

Irvine, Kalifornie/Praha – 16. listopadu 2016 – WDLabs, inkubátor společnosti Western Digital Corporation, oznámil dostupnost pevného disku WD PiDrive Foundation Edition. Tento disk kombinuje kartu SD s možnostmi USB disku pro instalaci operačního systému. Díky tomuto řešení získá komunita fanoušků minipočítačů Raspberry Pi technicky koordinované a velmi dostupné úložiště pro rychlejší programování a vytváření počítačových projektů.

„Připomíná to dobu před třiceti lety, kdy se pevné disky staly nedílnou součástí stolních počítačů a eliminovaly neustálé vkládání a vysouvání floppy disket pro nahrání operačního systému, aplikací a dat,” říká Dave Chew, hlavní inženýr WDLabs a dodává: „Třetí generace disků WD PiDrive využívá pro spuštění operačního systému USB pevný disk nebo USB flash paměť a umožňuje pracovat na několika odlišných projektech na platformě Raspberry Pi bez nutnosti pracovat s mnoha microSD kartami. Podařilo se nám zkombinovat naše dvě technologie tak, aby pracovaly jako jeden tým.”

Součástí dodávky je také individualizovaný software na bázi operačního systému Raspbian a instalační program NOOBS, který zajišťuje snadnou instalaci dalších operačních systémů na pevný disk. Vysoká kapacita pevného disku umožňuje pracovat s aplikací ‘Project Spaces’, která využívá možnosti instalace několika operačních systému. Takto se vytváří nezávislý prostor pro programování a práci na odlišných projektech s možností podpory více uživatelů, kteří mají k dispozici oddělený virtuální pracovní prostor.

Fanoušci počítačů  Raspberry Pi budou novým diskem WD PiDrive rozhodně nadšení,“ doplňuje Matt Richardson, nadšený popularizátor Nadace Raspberry Pi, a říká: „Nový disk je nejen fantastické úložiště, ale díky možnosti využívat aplikaci Project Spaces představuje inovativní řešení, které poskytne uživatelům počítačů Raspberry Pi vice možností při programování, prostor pro kreativitu, experimentování i zábavu.“

„Oceňujeme, že WDLabs přináší do uceleného portfolia úložišť Western Digital produkty, které podporují rostoucí požadavky tohoto specifického segmentu trhu“ říká Steve Campbell, výkonný viceprezident a CTO společnosti Western Digital Corporation, a uzavírá diskuzi: „Komunita uživatelů počítačů Raspberry Pi se zaměřuje na vzdělávání, podporuje invenci a vytváření nových produktů a softwaru a vytváří důležitý segment, který si zaslouží nové nástroje a stavební prvky.“

Šíře nabídky

Disky WD PiDrive Foundation Edition jsou nabízeny ve třech verzích kapacit: pevný disk 375 GB, pevný disk 250 GB a 64 GB s pamětí flash.  Všechny verze zahrnují i kartu microSD s předinstalovaným instalačním programem pro operační systémy NOOBS. Oficiální operační systém pro Raspberry Pi, Raspbian PIXEL, může být nainstalován přímo z SD karty (připojení k internetu není potřeba) a s ohledem na kapacitu poskytne prostor až pro pět aplikací Project Spaces. Operační systém Raspbian PIXEL nabízí známé uživatelské prostředí desktopových počítačů, webového prohlížeče, nástrojů pro programování, hry a další prvky typické pro stolní počítače.

Cena a dostupnost

Doporučená koncová cena WD PiDrive Foundation Edition 375 GB je 1089 Kč, pro verzi 250 GB je cena 842 Kč. Verze 64 GB pak 552 Kč. Na disky je poskytována dvouletá záruka. Verze 64 GB má záruku jednoletou. Disky jsou k dostání také prostřednictvím internetového obchodu WD Store.

Western Digital

Společnost Western Digital Corp. (NASDAQ: WDC) byla založena v roce 1970 a má vedoucí pozicí na trhu ukládacích zařízení, které umožňují lidem vytvářet, spravovat, využívat, přehrávat a chránit digitální obsah. Společnost reaguje na měnící se potřeby trhu a poskytuje ucelené portfolio vysoce kvalitních produktů na ukládání dat, které využívají efektivní technologie, vysokou výkonnost, flexibilitu a rychlost. Produkty společnosti jsou na trh dodávány pod značkami HGTS, SanDisk a WD všem partnerům OEM, distributorům, resellerům, poskytovatelům cloudových infrastruktur a koncovým uživatelům.

Aplikace, služby a další prvky jsou předmětem možných změn v závislosti na zemi, softwarových verzích, typech zařízení a službách třetích stran a jednotlivých poskytovatelů.