Zájem o změnu dodavatele energií prudce roste

Pouze polovina Čechů vybírá dodavatele energií podle ceny, ostatní dávají přednost kvalitě služeb a dobré pověsti firmy (TZ)

Praha, 14. prosince 2016 – Podle průzkumu srovnávacího portálu Ušetřeno.cz je pro 51 % Čechů cena hlavním faktorem při výběru dodavatele plynu a elektřiny. 24 % lidí se řídí kvalitou služeb dodavatele, 21 % zajímá hlavně jeho pověst a doporučení známých. 4 % dotázaných má jiná kritéria. Drtivá většina Čechů (75 %) pečlivě sleduje své výdaje za energie, 19 % domácností si výdaje za energie občas zkontroluje a pouhých 6 % je vůbec neřeší. Průzkum proběhl na přelomu listopadu a prosince 2016 a zúčastnilo se ho přes 600 respondentů.

70 % účastníků průzkumu uvádí, že se zajímá o nabídky konkurenčních dodavatelů energií a 55 % respondentů sleduje pravidelně cenová oznámení regulovaných cen elektřiny a plynu ze strany Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Od konce listopadu, kdy ERÚ zveřejnil nová cenová rozhodnutí na rok 2017, se počet zájemců o možnost změny dodavatele energií podle statistik Ušetřeno.cz zvýšil na více než dvojnásobek.

„Cena už dávno není jediným rozhodujícím kritériem při výběru dodavatele energií. Čím dál více lidí klade na první místo kvalitu a dostupnost služeb. Velkou roli hrají i zkušenosti a doporučení známých,“ říká Tomáš Suchý, hlavní analytik trhu energií srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

„Rostoucí povědomí veřejnosti o možnosti změny dodavatele je dobrou zprávou pro trh energií i varováním pro současné hlavní dodavatele. Sílící konkurence bude tlačit malé i velké dodavatele ke zkvalitnění služeb, zvýšení jejich dostupnosti a spolehlivosti. Na trhu se prosadí firmy, které dokáží nabídnout atraktivní cenu energií v balíčku s perfektním zákaznickým servisem,“ dodává Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz.

Podle průzkumu Ušetřeno.cz si nyní 64 % lidí raději vybere menšího dodavatele energií s nižší cenou, 36 % naopak dá přednost prověřenému velkému dodavateli.

„U menších dodavatelů existují jistá rizika a omezení, které se týkají například počtu odběrných míst, geografického pokrytí či počtu poboček pro zákazníky. Výhodou velkých dodavatelů je finanční stabilita, a tedy vysoká pravděpodobnost, že firma bude na trhu působit ještě za rok či dva. U menších dodavatelů to se 100% jistotou říci nelze,” říká Tomáš Suchý, expert na trh energií srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

“Současní energetičtí giganti rozhodně nemají své výsadní místo na trhu do budoucna jisté. Menší dodavatelé jim půjdou po krku. Díky jejich dravosti a schopnosti pružně reagovat na měnící se poptávku odběratelů mohou tyto menší firmy během pár let vyrůst a ovládnout podstatnou část trhu,” dodává Tomáš Suchý.

Důkazem zájmu běžných odběratelů a domácností o dění okolo cen elektřiny a plynu na rok 2017 je jejich okamžitá reakce na cenová rozhodnutí Energetického regulačního úřadu z konce listopadu. Přestože regulovaná část tvoří u elektřiny přibližně polovinu konečné tržní ceny a u plynu asi jen 20 %, návštěvnost kalkulaček cen energií se okamžitě po oznámení ERÚ prudce zvýšila.

„Po uveřejnění regulované části cen elektřiny a plynu ze strany Energetického regulačního jsme v našich kalkulačkách zaznamenali více než dvojnásobný nárůst počtu zájemců o možnost změny dodavatele energií. Výrazně zvýšený zájem očekáváme i v průběhu celého prosince a ledna,“ říká Tomáš Suchý, hlavní analytik trhu energií srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

„Zatímco u plynu už je téměř jisté, že se jeho cena v roce 2017 nijak zásadně nezmění, a to ani po zahrnutí neregulované části ceny, kterou tvoří sami dodavatelé, u cen elektřiny stále čekáme na konečné vyjádření ERÚ. Energetický regulační úřad musí nově započítat do regulované části cen elektřiny podporu pro obnovitelné zdroje, s níž původní cenová rozhodnutí ERÚ nepočítala. Je proto pravděpodobné, že ceny elektřiny v roce 2017 nezlevní o avizovaných zhruba 20 %, ale zůstanou na přibližně stejné úrovni jako letos, říká Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz.

Kvůli stagnaci cen je změna dodavatele prakticky jedinou cestou, jak mohou domácnosti reálně snížit své roční výdaje za elektřinu a plyn při stávající spotřebě. Pokud cena nehraje hlavní roli, mohou spotřebitelé díky změně dodavatelé energií dosáhnout alespoň na vyšší kvalitu služeb. Ideální je samozřejmě kombinace obojího.

„Naše kalkulačky srovnávají nabídky několika desítek dodavatelů energií ve všech krajích ČR. Data aktualizujeme v reálném čase. Každý si může dle své spotřeby či způsobu bydlení spočítat svoji možnou úsporu. Z dostupných nabídek dodavatelů pak pomáháme zákazníkům zvolit ty, které nejlépe odpovídají jejich konkrétním potřebám, aby vždy dosáhli na lepší cenu či lepší podmínky, než mají u svých stávajících dodavatelů. Tyto konzultační služby jsou zcela nezávazné a zdarma, rozhodnutí je vždy na zákazníkovi,“ dodává Tomáš Suchý ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

 

O společnosti:

Ušetřeno.cz je přední srovnávací portál pro ceny energií, telekomunikačních a finančních produktů a služeb na českém trhu. Všechny služby Ušetřeno.cz jsou dostupné zdarma online na internetových stránkách www.usetreno.cz. Pro zájemce o bližší informace je k dispozici call centrum s 80 vyškolenými operátory. Ušetřeno.cz působí na trhu od roku 2010. V současnosti má přibližně 130 zaměstnanců. Služeb Ušetřeno.cz již využilo přes 760 000 zákazníků.