Škodlivý kód Danger byl i v závěru roku 2016 největší virovou hrozbou v Česku

Malware, který se šíří prostřednictvím příloh e-mailů, v prosinci představoval celou polovinu detekcí společnosti ESET (TZ)

Praha, 5. ledna 2017 – Převaha škodlivého kódu Danger nad všemi ostatními virovými hrozbami v Česku pokračovala i v prosinci. Podle statistiky společnosti ESET představoval tento malware, který se šíří prostřednictvím škodlivých příloh e-mailů, takřka polovinu všech detekcí během posledního měsíce loňského roku.

„Přestože podíl této hrozby, jež detekujeme jako JS/Danger.ScriptAttachment, oproti listopadu mírně klesl z 54,91 na 46,34 procenta, vede Danger s převahou celého řádu nad všemi ostatními typy škodlivých kódů,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET, a dodává: „Uživatelé by se tak měli i nadále vyvarovat otevírání příloh nevyžádaných e-mailů, i kdyby se tyto zprávy tvářily jako legitimní.“

„Pokud útočníci používají nástroj, který dlouhodobě funguje, nemají žádný důvod jej měnit,“ vysvětluje Miroslav Dvořák stále vysokou popularitu toho malware, který stahuje do napadeného zařízení další škodlivé kódy a představuje tak vážné nebezpečí pro uživatele.

Druhou nejčastěji zachycenou internetovou hrozbou byl v minulém měsíci malware Nemucod, který se podobně jako Danger šíří elektronickou poštou a typově jde o downloader. To znamená, že stahuje do napadeného zařízení další škodlivé kódy včetně například nebezpečných vyděračských ransomware. Ty zašifrují soubory na počítači a žádají od oběti výkupné. Nemucod představoval 4,07 procenta ze zachycených hrozeb.

Na třetí pozici mezi nejčetněji detekovanými škodlivými kódy v prosinci se dostal rovněž downloader Agent.CFL s podílem 3,28 procenta.

Top 10 hrozeb v České republice za prosinec 2016:

  1. JS/Danger.ScriptAttachment (46,34 %)
  2. JS/TrojanDownloader.Nemucod (4,07 %)
  3. VBA/TrojanDownloader.Agent.CFL (3,28 %)
  4. JS/Kryptik.RE (2,45 %)
  5. VBA/TrojanDownloader.Agent.CCV (2,40 %)
  6. VBA/TrojanDownloader.Agent.CFA (2,05 %)
  7. VBA/TrojanDownloader.Agent.CEF (2,03 %)
  8. VBA/TrojanDownloader.Agent.CDE (2,01 %)
  9. VBA/TrojanDownloader.Agent.CDO (2,00 %)
  10. VBA/TrojanDownloader.Agent.CEW (1,79 %)

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software, který drží rekordní počet ocenění a díky němuž může víc než 100 milionů uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy a nabízí firmám i spotřebitelům maximální proaktivní ochranu při minimálních nárocích. Jedno ze tří evropských výzkumných center ESET pro detekci malware je v Praze. Společnost ESET má celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.