Češi propadli on-line darování. Na dobročinnost posílají desítky milionů ročně

Praha – V Česku prudce roste objem on-line darů. Vyplývá to z aktuální statistiky služby Darujme.cz, která darování on-line v Česku umožňuje. Díky Darujme.cz Češi loni poslali na dobročinnost přes 28 milionů Kč, službu aktivně využívá přes 260 českých neziskovek, včetně těch největších – například Lékařů bez hranic nebo Člověka v tísni.   (TZ)

Meziročně stoupl objem on-line darů o zhruba 30 %. Ze statistik plyne, že loňským nejštědřejším dnem byl 29. listopad, kdy se v Česko poprvé připojilo k celosvětovému dni dárcovství Giving Tuesday. Měsícem, kdy lidé nejvíce darovali, byl tradičně prosinec. Průměrný dar činil 665 Kč, nejčastější 200 Kč. A ze statistik lze vyčíst třeba také to, že lidé nejčastěji darují v úterý mezi devátou a desátou hodinou.

Právě kvůli trendu nárůstu darování on-line Nadace Via ve spolupráci s Nadací Vodafone Česká republika, která je partnerem Darujme.cz, nyní spustila novou verzi služby Darujme.cz, která přináší řadu inovací.

Jednou z nich je možnost založení takzvané dárcovské výzvy. Příznivce neziskové organizace si na stránkách Darujme.cz může založit svůj dárcovský profil a vybrat si dobročinný projekt, pro který chce získávat peníze od svých přátel a známých. „Funguje to tak, že onen ambasador pošle odkaz na svou dárcovskou výzvu kamarádům a známým a požádá je o dar – typicky třeba v případě, že nechce narozeninový či vánoční dárek, ale místo toho by byl rád, aby jeho přátelé přispěli na dobročinnost. Peníze vždy putují obdarované organizaci a ambasador nemusí nic řešit,“ shrnuje Zdeněk Mihalco z Nadace Via.

Ve světě jsou podobné on-line dárcovské výzvy velmi populární. Lidé si je často zakládají také v případech, kdy absolvují extrémní závod nebo třeba maraton – a jejich přátelé je k extrémnímu výkonu motivují právě příspěvky na jejich dárcovskou výzvu.

Jak taková dárcovská výzva může vypadat, ukázal před nedávnem podnikatel Sanjiv Suri, majitel sítě luxusních restaurací Zatiší Group. Před Vánoci požádal své známé byznysmeny, aby mu přispěli na jeho dárcovskou výzvu s tím, že jejich dary ze svého zdvojnásobí s tím, že peníze půjdou na program Dobro-druzi, který vede děti a mladé lidi k filantropii. Nakonec díky výzvě Sanjiva Suriho, držitele loňské filantropické Ceny Via Bona, na tento projekt směřuje přes 820 000 Kč.

Očekáváme, že si v letošním roce lidé založí řádově desítky takových výzev. Založit si ji jednoduše úplně kdokoliv, stačí zadat www.darujme.cz,“ shrnuje Zdeněk Mihalco z Nadace Via.