Zabezpečení dat a předpověď pro IT odvětví na rok 2017 Klíčová témata brněnské konference TechSummit společnosti SolarWinds

Brno, Česká republika – 2. února 2017 – V prosinci 2016 uspořádala společnost SolarWinds, špičkový poskytovatel výkonného a cenově dostupného softwaru pro správu informačních technologií, konferenci pro inženýry z Brna a celé České republiky. Nabídla jim tak šanci setkat se s IT profesionály s mezinárodními zkušenostmi. V průběhu akce měli účastníci příležitost poslechnout si přednášky expertů, diskutovat o aktuálních trendech a výzvách v oblasti správy informačních technologií a seznámit se s vývojáři firmy SolarWinds. (TZ)

Jako hlavní hosté Jako zlatý hřeb programu vystoupili na TechSummitu globální experti na poli správy IT: Steven Colquitt, ředitel pro vývoj softwaru ve společnosti SolarWinds, a Lee Calcote, senior director pro strategii v oblasti technologií SolarWinds. Jejich přednášky doplnili dva další odborníci s mezinárodními zkušenostmi: Martin Šimeček, technický evangelista ze společnosti Microsoft®, a Lukáš Holčík, senior developer ze SolarWinds.

Steven Colquitt se ve své přednášce zaměřil na technologické inovace a evoluci kyberútoků. Technologie se neustále vyvíjejí a zvyšují kvalitu života, ale přitom se také stávají bezpečnostní hrozbou. V souvislosti s faktem, že jsou dnes ohroženy nejen počítače, Steve Colquitt uvedl: „Vlivem internetu věcí připojujeme k internetu stále více zařízení a infrastruktur, čímž se vystavujeme dramaticky rostoucímu riziku kyberhrozeb. Existuje bezpočet slabých míst v ohromném množství zařízení. Průmyslové systémy, mobilní zařízení, lékařské přístroje, jako jsou kardiostimulátory a inzulinové pumpy, domácí spotřebiče, automobily, termostaty pro ovládání topení a chlazení v domácnostech i firmách – všechna tato zařízení jsou propojená a potenciálně napadnutelná. V důsledku integrace nositelných technologií se jedním z cílů stává dokonce i lidské zdraví. Obavy vyvolává například bezdrátový přístup k srdečním monitorům. Bylo dokázáno, že hackeři mohou napadnout připojenou inzulinovou pumpu a způsobit, že do těla pacienta je z ní najednou vpraven všechen inzulin.“

Steve Colquitt následně uvedl příklady nedávných incidentů, včetně masivní série útoků typu DDoS (Distributed Denial of Service), k nimž došlo ve Spojených státech a které se zaměřily na jednoho z hlavních poskytovatelů hostingu DNS. Útočníci využili tisíce zařízení internetu věcí, jako například přehrávače DVD, bezpečnostní kamery, tiskárny a routery, a jejich prostřednictvím přetížili systémy tohoto poskytovatele nadměrným internetovým provozem. Útok také narušil dostupnost mnoha významných internetových služeb. V roce 2015 etičtí hackeři ukázali, jak se mohou nabourat do automobilu Chrysler® Jeep® Cherokee a na dálku ho řídit. Vloni předvedli, jak se dá zaútočit na vůz Tesla® Model S. V oblasti domácích spotřebičů jsme v roce 2016 také byli svědky hackerského útoku na chytrou ledničku Samsung®, který vystavil riziku přihlašovací údaje uživatelů účtů Google®. A výzkumníci ve firmě Avast, jež se zaměřuje na bezpečnost, demonstrovali, jak lze napadnout chytrou televizi VIZIO® a získat přístup k domácí síti.

TechSummit 2016 byl hlavní událostí ze série setkání pro SW inženýry, která společnost pořádala v Brně během celého roku a s jejichž organizací bude pokračovat i v roce 2017. Cílem tohoto projektu je, aby mezi sebou inženýři navázali kontakt, což jim pomůže učit se novým věcem a sdílet odborné znalosti s komunitou vývojářů softwaru.

Další informace o nadcházejících událostech najdete na webu s přehledem setkání společnosti SolarWinds na adrese www.solarwindsmeetup.com.

Přednášející

Steven Colquitt, ředitel pro vývoj softwaru, SolarWinds

Steven odpovídá za všechny produkty SolarWinds z portfolia zabezpečení a nástrojů. Než přišel do SolarWinds, působil jako ředitel pro vývoj softwaru v divizi KACE firmy Dell®, kde měl na starost portfolio produktů pro správu systémů. Také pracoval na různých vedoucích pozicích ve společnostech Symantec® a Altiris®. Má zkušenosti například s vedením výzkumu a vývoje ve všech technologických oblastech, včetně vývoje uživatelských rozhraní a mobilních aplikací.

Lee Calcote, senior director pro strategii v oblasti technologií, SolarWinds

Lee Calcote přináší spoustu inovativních myšlenek. Jeho vášní jsou vývojářské platformy a software pro správu cloudů, kontejnerů, infrastruktury a aplikací. Po celou dobu svého působení ve společnostech SolarWinds, Seagate®, Cisco® a Pelco® se zaměřuje na pokročilé a nové technologie. Lee je velmi aktivní v komunitě technologických odborníků, organizuje jejich setkání a konference a také sám na různých konferencích vystupuje.

Martin Šimeček, technický evangelista, Microsoft

Martinovým úkolem je objevovat a poznávat  novinky v oblasti technologií společnosti Microsoft a spolupracovat s vývojáři, aby bylo zaručeno, že nové informace efektivně využívají. Pomáhá firmám školit vývojáře softwaru, spolupracuje s nezávislými dodavateli softwaru, působí jako konzultant start-upů, nahrává videa a screencasty, přednáší na konferencích a píše články pro různé cílové skupiny v technických oborech. Zaměřuje se především na mobilní aplikace, Microsoft Azure® a konverzační boty.

Lukáš Holčík, senior developer, SolarWinds

Lukáš přes den pracuje jako front-endový vývojář, v noci se tajně věnuje výzkumu UX. S programováním nepřestal od okamžiku, kdy jako dvanáctiletý objevil jeho kouzlo, a v brzké době se rozhodně nechystá skončit. Lukáš je také členem týmu, který zvítězil v klání SolarWinds Hackathon 2016.

O brněnské pobočce SolarWinds

SolarWinds poskytuje výkonný a cenově dostupný software pro správu informačních technologií zákazníkům po celém světě, od podniků ze žebříčku Fortune 500® po malé firmy, organizace státní správy a vzdělávací instituce. Přijali jsme závazek zaměřovat se pouze na profesionály v oboru IT. Chceme eliminovat složitá řešení, která museli v minulosti přijímat od tradičních dodavatelů podnikového softwaru. Bez ohledu na to, kde se nachází dané IT řešení nebo uživatel, poskytuje společnost SolarWinds produkty, které lze snadno najít, koupit, používat, spravovat a přizpůsobovat. Zároveň svým zákazníkům umožňuje soustředit se na všechny klíčové oblasti infrastruktury, od místních prvků po cloud. Naše řešení stavíme na pevných základech komunikace s uživateli, která probíhá na naší platformě THWACK® , kde online komunita řeší problémy, sdílí technologie a doporučené postupy a přímo se podílí na vývoji našich produktů. Pobočka společnosti SolarWinds v Brně byla otevřena v roce 2008 a je domovem stovek inženýrů, kteří pomáhají vytvářet nejvýnosnější produkty firmy. Brněnský tým je hrdý na to, že najímá chytré, motivované inženýry, kteří určují technický směr globálního výzkumu a vývoje ve společnosti SolarWinds. Další informace získáte na adrese www.solarwinds.com.