Více než 75 % šifrovacího ransomwaru pocházelo v roce 2016 od ruskojazyčných zločinců

Přinejmenším 47 z celkových 62 šifrovacích ransomwarových rodin objevených v roce 2016 experty Kaspersky Lab bylo vyvinuto ruskojazyčnými kyberzločinci. To je jedno ze zjištění průzkumu, zaměřeného na ruskojazyčné ransomwarové podsvětí, který provedla společnost Kaspersky Lab. Ta rovněž zjistila, že se malé skupiny s omezenými schopnostmi transformují do velkých uskupení, která mají zdroje a ambice útočit na soukromé a korporátní cíle po celém světě. (TZ)

Šifrovací ransomware – druh malwaru, který zašifruje složky oběti a za jejich odšifrování požaduje výkupné – je v současnosti jedním z nejnebezpečnějších druhů malwaru. Na základě dat společnosti Kaspersky Lab bylo v roce 2016 napadeno tímto druhem malwaru více než 1 445 000 uživatelů (včetně firem) po celém světě. S cílem lépe porozumět charakteru těchto útoků vypracovala Kaspersky Lab přehled ruskojazyčné ilegální komunity. Jedním z hlavních zjištění je, že za vzestupem útoků šifrovacím ransomwarem v průběhu několika posledních let stojí velmi přizpůsobivý a uživatelsky nenáročný ekosystém. Ten dovoluje zločincům zaútočit šifrovacím ransomwarem bez ohledu na jejich programátorské schopnosti a finanční zdroje.

Odborníci Kaspersky Lab identifikovali tři druhy zapojení do kriminální činnosti, týkající se ransomwaru:

  • Tvorba a vylepšování nových ransomwarových rodin
  • Vývoj a podpora programů spojených s distribucí ransomwaru
  • Účast v přidružených programech jako partner

První druh zapojení vyžaduje po účastníkovi pokročilou znalost programování. Kyberzločinci, kteří vytvářejí nový ransomware, se v ransomwarovém podsvětí těší největší úctě, protože jsou to právě oni, kdo dávají vzniknout klíčovému elementu, na němž stojí celý ekosystém.

O úroveň níže jsou v hierarchii ti, kdo stojí za vývojem přidružených programů. Spadají sem i kriminální komunity, které s pomocí různých nástrojů, jako jsou exploit kit nebo spam, šíří ransomware.

Partneři přidružených programů jsou na nejnižší úrovni celého systému. Za využití různých technik pomáhají majitelům přidružených programů s distribucí malwaru výměnou za podíl na výkupném. Jediné co tito členové potřebují, je odhodlání a připravenost spáchat nelegální čin, přičemž pro vstup do tohoto „podnikání“ jim stačí jen pár bitkoinů.

Podle odhadů Kaspersky Lab se celkový denní výnos přidružených programů může pohybovat v desítkách až dokonce stovkách tisíc dolarů, z nichž okolo 60 % zůstává u samotných tvůrců jako čistý zisk.

Experti Kaspersky Lab navíc při prozkoumávání tohoto podsvětí identifikovali několik rozsáhlých skupin ruskojazyčných zločinců specializujících se na vývoj a distribuci šifrovacího ransomwaru. Tyto skupiny mohou sdružovat desítky různých partnerů, z nichž každý má jiné programy cílící nejen na běžné internetové uživatele, ale i malé a střední podniky či dokonce velké společnosti. Původně se tyto skupiny zaměřovaly na Rusko a státy bývalého Sovětského svazu, ale nyní projevují čím dál větší zájem o společnosti i v jiných částech světa.

Více informací o tom, jak ruskojazyčné ransomwarové podsvětí pracuje, se dozvíte na blogu Securelist.com.  

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.