Samsung QLED TV získaly jako první označení „100% objem barev“

Označení, které Samsung získal jako první globální výrobce TV, vyzdvihuje schopnost televizoru s panelem Quantum dot překonat omezení konvenčních televizorů. (TZ)

Praha 22. února 2017 – Společnost Samsung Electronics oznámila, že řada QLED TV pro rok 2017, která byla poprvé představena na veletrhu spotřební elektroniky CES 2017 v Las Vegas, získala od prvotřídní testovací a certifikační asociace Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE) certifikát, který potvrzuje její schopnost produkce 100% objemu barev. VDE potvrzení udělila na základě vlastních odborných znalostí z oblasti testování objemu barev. Ověření je známkou schopnosti QLED televizoru poskytnout divákům trvale vysokou kvalitu obrazu.  

Objem barev, který je náročnou normou pro vyjádření barev, měří dvě vlastnosti televizoru v rámci trojrozměrného prostoru – barevný gamut a úroveň jasu. Barevný gamut udává nejvyšší počet barev, které mohou být fyzicky zobrazeny. Hodnota nejvyššího jasu  reprezentuje maximální úroveň jasu displeje. Čím větší barevný gamut a vyšší jas, tím větší barevný objem televizoru. QLED televizory rozšířily objem barev a výsledný HDR obraz je ještě realističtější, přesnější a živější než kdykoli předtím. QLED TV dokáže naprosto přesně interpretovat záměr tvůrce obsahu, a to jak ve světlých, tak v tmavých scénách.

Stoprocentní objem barev je zárukou stabilní prezentace barev bez ohledu na úroveň jasu. Například list můžeme vnímat v několika odlišných barvách, od žlutozelené až po tyrkysovou v závislosti na síle jasu. Samsung QLED TV dokáže zachytit i ty nejjemnější odchylky v jasnosti barev, což tradiční 2D barevný prostor dokáže jen velmi obtížně. Proto QLED TV přináší skutečný HDR obraz dle záměru autora.

Obecně platí, že spolu se zvyšováním jasu obrazu se schopnost detailního vykreslení barev snižuje, a to vede ke zkreslování barev. Samsung QLED TV ovšem překonává kompromis mezi úrovní jasu a barvy.  Ačkoli obraz prezentuje se špičkovým jasem dosahujícím od 1500 do 2 000 nitů, dokáže QLED TV jako první na světě vyjádřit 100 procent objemu barev.

QLED TV je vyrobena z nového kovového  Quantum Dot materiálu a díky tomu je schopna zprostředkovat výrazně vyšší rozsah barev a jas s mnohem většími detaily v porovnání s běžnými televizory. Nové panel Quantum dot rovněž umožňuje Samsung QLED TV vyjádřit hlubokou černou bez ohledu na to, jak světlá nebo tmavá je scéna, nebo zda divák obsah sleduje v jasně osvětlené nebo v tmavé místnosti. Ke špičkovému diváckému zážitku pak přispívá i fakt, že QLED TV tuto úroveň výkonnosti poskytuje bez ohledu na to, kde divák sedí. Z libovolného úhlu může sledovat konzistentní barvy a stejně kvalitní obraz.

Označení stoprocentní barevný objem  potvrzuje dokonalost QLED TV a jejich revoluční kvalitu obrazu. Již jedenáct let stojíme na špičce výrobců televizorů a jsme nadšeni, že naše odvětví můžeme uvést do světa displejů Quantum dot, které představují nejvyšší dostupnou kvalitu obrazu,” řekl JongHee Han, výkonný viceprezident divize Visual Display Business společnosti Samsung Electronics.

O společnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung Electronics Co., Ltd. inspiruje svět a utváří budoucnost pomocí převratných idejí a technologií. Nově definuje svět televizorů, smartphonů, nositelných zařízení, tabletů, fotoaparátů, domácích spotřebičů, lékařského vybavení, síťových systémů, polovodičů a LED řešení. Novinky naleznete v Samsung Newsroom na stránkách news.samsung.com.