Datová analytika zažije rozmach ve třech nejbližších letech

Podle nezávislé studie bude do roku 2020 využívat datovou analytiku 90 % společností (TZ)

Praha, 22. března 2017 – Datovou analytiku využívá v klíčových oblastech svého podnikání již 40 % firem. Téměř čtvrtina plánuje toto řešení zavést v průběhu příštího roku. Vyplývá to z analýzy konzultační společnosti Forrester Consulting. Průzkum zadaný společností Atos, zkoumal celosvětový vzorek více než 580 osob s rozhodovacími pravomocemi v otázkách obchodu a IT v 11 průmyslových odvětvích na třech kontinentech.

Forrester předpovídá, že trend bude pokračovat. Počet firem, které zavedou řešení pro analýzu dat ve třech nejbližších letech, ještě vzroste. Do roku 2020 by mělo svoje podnikání řídit na základě informací získaných z dat až 90 procent firem.

Respondenti také poukázali na překážky. Až 44 % z nich vnímá jako významný problém nárůst rozmanitosti nestrukturovaných typů dat. Tradiční praxe používání datových sil a nedostatek koordinace IT a business funkcí pak znepokojuje 35 % dotázaných.

Firmy ale podnikají kroky k překonání těchto problémů. Většina dotazovaných společností označila následující aktivity jako důležité priority pro příští rok: zlepšení vztahu IT a businessu (71 %) a reorganizace IT tak, aby lépe odpovídalo potřebám businessu (66 %).

Ursula Morgenstern, Atos ESVP pro business a platoformová řešení uvádí: „Schopnost organizace vytěžit prospěch z analýzy dat, je otázkou obchodu, a stejně tak závisí na technologiích. Také proto v Atosu s řešením Atos Codex klademe důraz na business přístup. Naše nabídka pro business analytiku využívá zkušeností Atosu v oblasti internetu věcí a kognitivních řešení.“

Průzkum zjišťoval také ambice a priority v rámci 11 průmyslových odvětví. V oblasti utilit je kupříkladu analýza dat vnímána jako předpoklad rozvoje inteligentních sítí. V oblasti průmyslové výroby je naopak úzce spojována s inteligentní továrnou, především pak s prediktivní údržbou. Průzkum poskytuje profily jednotlivých odvětví pro zjištění postojů a zažitých postupů napříč vícero sektory včetně energetiky, finančnictví, státní správy, průmyslové výroby, maloobchodu nebo telekomunikací.

Závěry

Forrester upozorňuje hlavně na potřebu důsledného stanovení jasných a vyčíslitelných cílů pro všechny kroky analýzy dat – tato změna je jak o procesech a kultuře, tak o technologiích.

Celou studii „The Future Belongs to Those Who Monetize and Maximize thein Data“ si můžete stáhnout zde.

***

Metodika

Forrester pro tuto studii oslovil prostřednictvím elektronického dotazníku 583 obchodních a IT lídrů z firem v Severní Americe, Evropě a v Asii. Cílem bylo vyhodnotit strategii a management analýzy dat těchto společnostech. Průzkum pokryl 11 odvětví včetně energetiky, finančních služeb a pojišťovnictví, telekomunikací, maloobchodu, státní správy a průmyslové výroby. Průmyslová výroba zahrnovala high-tech výrobu, automobilový průmysl, výrobu spotřebního zboží, farmaceutickou výrobu, chemický průmysl a kovozpracující průmysl. Průzkumu se zúčastnili ředitelé, viceprezidenti a osoby z nejvyššího vedení s rozhodovacími pravomocemi. Respondenti dostali jako poděkování za čas strávený účastí v průzkumu malé ocenění. Studie začala v září 2016 a byla ukončena v listopadu 2016.

Profil společnosti Atos

Společnost Atos SE (Societas Europaea) je lídrem v oboru digitální transformace, má zhruba 100 000 zaměstnanců v 72 zemích a její roční tržby dosahují přibližně 12 miliard eur. Skupina má zákazníky po celém světě a je evropským lídrem v oblastech Big Data, kybernetické bezpečnosti, Digital Workplace, poskytuje cloudové služby, správu infrastruktury i dat, řešení Business & Platform a prostřednictvím Worldonline, evropského lídra v oboru plateb, i transakční služby. Společnost pomáhá klientům v různých sektorech, jako jsou obrana, finanční služby, zdravotnictví, výroba, média, služby, veřejný sektor, maloobchod, telekomunikace a doprava, uskutečňovat digitální transformaci díky svým novátorským technologiím, znalostem digitálních aplikací i průmyslových oborů. Společnost Atos je celosvětovým IT partnerem olympijských a paralympijských her a její akcie jsou obchodovány na pařížské burze Euronext Paris. Atos působí pod obchodními jmény Atos, Atos Consulting, Atos Worldgrid, Bull, Canopy, Unify a Worldline.