Avast PC Trends Report: Většina PC uživatelů riskuje, má v počítači snadno napadnutelný software

Praha, Česká republika, 22. března 2017 – Více než polovina (52 %) nejrozšířenějších počítačových aplikací, včetně Flashe a Javy, je v počítačích uživatelů zastaralá. Zjistil to Avast, světový lídr v oblasti zabezpečení digitálních zařízení pro domácnosti a firmy. Ve své zprávě o počítačových trendech (Avast PC Trends Report), shrnuje nejpoužívanější programy a PC hardware a také sestavil přehled TOP 10 aplikací, které uživatelé nechávají nejčastěji neaktualizované. Pokud lidé svůj software pravidelně neobnovují, ohrožují svá zařízení i data, protože viry a malware cílí právě na zastaralé, a tím i snadno zranitelné verze softwarů. (TZ)

„V online světě hrají bezpečnostní návyky, jako je pravidelná aktualizace softwaru, důležitou roli pro osobní bezpečnost,“ říká technický ředitel Avastu Ondřej Vlček. „Zkušení hackeři umí přesně zacílit na slabiny a právě používáním neaktualizovaných programů jim lidé útok usnadňují. Zastaralé verze lidé používají třeba proto, že špatně provedli aktualizaci nebo instalaci nové verze odložili, a pak na ni i přes upozornění zapomněli. Doporučujeme pravidelně kontrolovat stav svého počítače, což lze třeba i pomocí funkce automatické aktualizace softwaru, kterou má naše aplikace AVG TuneUp. A určitě pravidelně aktualizovat antivirus.”

Na prvním místě nejvíce zastaralých aplikací je Java, rozšířené rozhraní pro web a některé počítačové aplikace, jehož starou verzi Runtime 6 a 7 využívá více než 24 milionů uživatelů. Zatímco dalších 26 milionů uživatelů má nejnovější verzi Java 8, více než 70 % z nich si ještě nenainstalovalo poslední vydanou aktualizaci (momentálně aktualizaci 121).

Těsně za ní následuje aplikace Flash (Active X), kterou by si pro Internet Explorer mělo aktualizovat 99 % uživatelů, dále pak aplikace Foxit Reader, u které 92 % uživatelů pracuje se zastaralou verzí.

Naopak mezi nejvíce aktualizované aplikace se zařadily Google Chrome z 88 %, Opera z 84 % a Skype z 76 %. Procenta ukazují, že ani aplikace s automatickou aktualizací nemusí být vždy aktualizované.

Nejméně aktualizované programy*:

1. Java (Runtime 6, 7), Oracle Corporation

2. Flash Player (Active X), Adobe Systems

3. Foxit Reader, Foxit Software

4. GOM Media Player, Gretech

5. Nitro Pro, Nitro Software

6. WinZip, Corel Corporation

7. DivX, DivX LLC

8. Adobe Shockwave Player, Adobe Systems

9. 7-ZIP, Igor Pavlov

10. Firefox, Mozilla

Hlavní závěry Avast PC Trends Reportu:

  • Windows XP stále žije: Windows XP je instalován na 6 % zkoumaných počítačů. Zhruba 6,5 milionu zkoumaných uživatelů dnes používá XP, i přestože ho Microsoft přestal distribuovat téměř před třemi lety. Nejpoužívanějším operačním systémem je Windows 7, který má 48 % uživatelů, dále pak Windows 10, s nímž pracuje 30 % uživatelů.
  • Malá pamět zpomaluje: nejčastěji se vyskytovala paměť 4 GB, hned potom 2 GB. RAM o velikosti 2 GB a menší může počítač zpomalovat, pokud uživatelé používají i další funkce kromě posílání e-mailů či vyhledávání v internetovém prohlížeči s malým počtem záložek. Patnáct milionů uživatelů Avastu má však RAM o velikosti 8 GB, což dokazuje, že větší paměť se stává novým trendem.
  • Quad-core CPUs jsou již výjimkou: nejčastější procesní jednotkou je dual-core čip od Intelu nebo AMD, který ve svém počítači má 77 % ze zkoumaných uživatelů. Poslední novinka procesor quad-core (čtyři fyzická jádra na jednom čipu) byla zaznamenána jen v 15 % počítačů.
  • SSD není běžnou záležitostí: u většiny uživatelů stále převládá Hard Disk drive (HDD). Z 91 milionů disků mělo jen 10 milionů novější Solid-state drive (SSD). Průměrná kapacita HDD byla 500 GB, oproti tomu u SSD převládala velikost 256 GB, což je pravděpodobně způsobeno o dost vyšší cenou SSD.

Uživatelé mohou svůj software na PC jednoduše aktualizovat pomocí nové verze programu AVG TuneUp 2017, která nyní zahrnuje i funkci Automatická aktualizace softwaru. Tento nový prvek za pomocí patentovaných technologií automaticky a v tichosti aktualizuje nejpoužívanější aplikace jako např. Skype, Adobe Reader, Flash či Chrome. Uživatelé se buď mohou spolehnout na automatické aktualizace nebo si podle vlastních preferencí nastavit manuální kontrolu.

Celá verze Avast PC Trends Reportu je k dispozici zde.

Metodologie

Avast PC Trends Report je sestaven na základě dat o software, RAM a HDD instalovaných na 116 milionech osobních počítačů a notebooků se systémem Windows. Hodnoceny byly pouze HDD, které používají moderní standard SATA. Starší rozhraní, USB úložiště a vynulované disky, které oznamovaly špatnou kapacitu disku (příliš nízkou či příliš vysokou) byly vyloučeny. Výsledky se tedy vztahují na 91 milionů z celkového počtu 116 milionů zkoumaných zařízení. Sběr dat proběhl v lednu 2017.

O společnosti Avast

Avast (www.avast.com) je světový lídr v oblasti zabezpečení digitálních zařízení pro domácnosti a firmy a chrání přes 400 milionů uživatelů. Pod značkami Avast a AVG nabízí produkty, které chrání uživatele internetu před digitálními a nově vznikajícími IoT hrozbami. Detekční síť Avastu je jednou z nejpokročilejších na světě, využívá strojové učení a umělou inteligenci k detekci a zastavení hrozeb v reálném čase. Uživatelé opakovaně vysoce hodnotí bezpečnostní produkty společnosti pro mobilní zařízení, PC i Mac a jejich kvalitu pravidelně oceňují certifikacemi i mnohé významné společnosti, jako jsou VB100, AV-Comparatives, AV-Test, OPSWAT, ICSA Labs, West Coast Labs a další. Do společnosti investovaly globální soukromé investiční fondy CVC Capital Partners a Summit Partners.

*Pořadí je sestaveno na základě agregovaných a anonymizovaných dat 116 milionů uživatelských účtů  optimalizačního nástroje AVG TuneUp pro PC obsahující funkci Automatická aktualizace softwaru (Automatic Software Update).