Na pátém ročníku Festivalu Exportu se včera představilo 28 zemí z celého světa

Praha, 15. 6. 2017: V Křižíkových pavilonech Výstaviště Praha-Holešovice byl včera slavnostně
zahájen V. ročník Festivalu Exportu CZ – projektu, který si klade za cíl na jednom místě představit obchodní potenciál, kulturní zvyklosti i gastronomické a turistické zajímavosti z celého světa. Za zúčastněné země představilo své novinky ve formě úvodních slov celkem 10 velvyslanců aktivně reprezentovaných zemí – Indonésie, Demokratické republiky Kongo, Maroka, Mexika, Pákistánu, Peru, Súdánu, Španělska a Ruské federace.  Pátý ročník Festivalu Exportu CZ pořádá sdružení CzechInno ve spolupráci se svými partnery.

Základní myšlenkou organizátorů akce, je nabídnout maximum aktuálních informací, užitečných kontaktů a možností k networkingu mezi českými a zahraničními firmami a institucemi, které reprezentují jejich zájmy. V rámci slavnostního zahájení vystoupili zástupci za Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR dále náměstek ministra pro řízení sekce EU a zahraničního obchodu Vladimír Bärtl, za Ministerstvo zahraničních věcí ČR náměstek ministra pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické diplomacie a rozvojové spolupráce Martin Tlapa a za Českou exportní banku její generální ředitel Karel Bureš. První festivalový den byl dále krom slavnostního zahájení a otevření festivalových expozic věnován aktualitám ze zastoupených teritorií ve formě čtyř kontinentálně seskupených odborných workshopů, v jejichž rámci mohli účastníci moci jak vyslechnout prezentace, tak i získat možnost diskuze s odborníky na mezinárodní obchod z celkem 12 zastoupených teritorií. Na druhý den Festivalu dopoledne pak bylo možné si v rámci elektronického systému sjednat krátké obchodní schůzky s ostatními účastníky Festivalu a zapojit se tak do organizované série B2B setkání.

„Již pátým rokem nabízíme českým firmám celý svět na jednom místě, letos je naším cílem rozšířit záběr i na netradiční exportní a investiční destinace v rámci EU. Chceme atraktivní formou představovat teritoria, s kterými není příliš zvykem obchodovat, která však skutečně mají co nabídnout. Cílem je dosažení pozitivního obchodního efektu pro obě zúčastněné strany“ uvedl k předseda sdružení CzechInno David Kratochvíl.

Celým Festivalem se prolíná již tradiční doprovodný program složený z expozic českých i zahraničních firem a institucí nabízejících své produkty a služby včetně ochutnávek exotických pokrmů a nápojů, jako například moldavská, chilská a španělská vína, indonéská káva, mexické guacamole nebo pákistánské birjani.

Pokud se týče oborového zaměření, je cílem Festivalu propagace a internacionalizace inovací všeho druhu, na české straně se tak návštěvníkům představují nejmodernější a na celém světě aplikovatelné technologické novinky jako 3D tiskárny, drony s termovizí nebo unikátní systémy pro využití solární energie.

Celá akce bude dnes pokračovat sérií organizovaných B2B setkání – jakýchsi „business speed datingů“ a doprovodným programem na expozicích, podrobné informace o účelu a programu akce včetně fotogalerie jsou k dispozici na webové stránce www.czechinno.cz a www.festivalexportu.cz.  

CzechInno je zájmové sdružení právnických osob založené k podpoře českého inovačního podnikání a autorem unikátního systému podpory inovací v ČR, který spočívá v organizaci soutěže Vizionáři, jejímž cílem je každoročně oceňovat inovativní počiny v českém podnikání, festivalu chytrého a inovativního přístupu k podnikání s názvem Smart Business Festival a přehlídky informací a kontaktů pro mezinárodní obchod s názvem Festival Exportu CZ. Pro rok 2017 připravilo sérii regionálních akcí k propagaci využívání prvků tzv. Průmyslu 4.0 ve firmách pod názvem Kyberneticka revoluce CZ. Za tyto své počiny obdrželo od anglického Corporate Vision Magazinu ocenění Eastern European Elite Business Awards 2016 za excelenci v podpoře podnikání v České republice.

Generálním partnerem Festivalu Exportu CZ 2017 je Česká exportní banka, která je specializovanou bankovní institucí zřízenou na podporu financování vývozních aktivit. Hlavními odbornými partnery akce se stali Technologické centrum Akademie věd ČR jako koordinátor sítě Enterprise Europe Network Česká republika, odbornými partney Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Společnost vědeckotechnických parků ČR a Asociace inovačního podnikání ČR. Hlavním partnerem pro právní poradenství je Advokátní kancelář Gürlich & Co. Mediálními partnery projektu jsou Regie Radio Music, které stojí za vysíláním stanic Frekvence 1, Evropa 2, rádia BBC a multimediálním projektem Zet, vydavatelství Economia, které je vydavatelem Hospodářských novin, týdeníku Ekonom a provozovatelem serveru iHNed.cz, Empresa Media, která je vydavatelem časopisu Týden provozovatelem TV Barrandov, server BusinessInfo CZ, Tiscali Media, MM Spektrum a časopis Inovační podnikání a transfer technologií.