Výstavu o historii pražských Vinohrad mohou shlédnout kolemjdoucí za výlohami budovy bývalého dispečinku tranzitního plynovodu v dolní části Vinohradské ulice. Expozice ukáže i to, jak fatálním způsobem narušil kompaktní historické prostředí Vinohrad tzv. „komplex Transgasu“, jehož součástí je i budova dispečinku.
Výstava seznámí návštěvníky s historií Vinohrad a zejména Vinohradské ulice od
19. století po dnešek. „Nechceme ale ukazovat jen fotky architektury. Uvidíte
i obrázky dramatických okamžiků, kdy po Vinohradské doslova kráčela historie,
včetně bojů Pražského povstání a obrany budovy rozhlasu z roku 1968. Bohužel, ještě hůře než válečné události se ale na současné podobě dolní části Vinohradské podepsalo ničení historických domů, které musely ustoupit budovám dnešního Transgasu “ říká tiskový mluvčí pořádající společnosti HB Reavis Jakub Verner.
Vinohrady jsou čtvrť, která se vždy organicky rozvíjela a zároveň si dokázala ponechat svého genia loci. Stavba Transgasu znamenala mimo jiné porušení v místě obvyklé tradiční blokové zástavby.
„I když jde o stavby, které se pokoušely narušit dosti monotónní architekturu socialistického Československa, jde zároveň o budovy, které byly projevem omezeného dobového urbanismu, který cíleně boural přirozenou strukturu měst
a vytvářel až bezcitně solitéry,“ uvedla k tomu například světoznámá česká architektka Eva Jiřičná.
V tristním stavu je i veřejný prostor v okolí budovy. „Rozvolněná zástavba areálu je příčinou obtížně fungujícího parteru budov. Na jejich nádvoří není možný bezbariérový přístup a četná tmavá zákoutí a celková nepřehlednost areálu rozhodně návštěvníkovi na pocitu bezpečí nepřidají. Postupem času jednotlivé objekty ztratily využití, což se projevuje v celkovém stavu veřejných prostor v jejich sousedství. Zcela zde chybí i zelené plochy, říká architekt Jakub Cigler ze studia Jakub Cigler Architekti.
„Zveme každého, ať se přijde podívat na zajímavou výstavu
a zároveň se sám přesvědčí o tom, v jak tristním stavu se nachází tato potenciálně vysoce prestižní lokalita. Bylo by nám ctí jí vrátit zasloužený lesk. A mimochodem, Pražané si zde můžou zkusit i malý kvíz – vyjmenovat všechny historické názvy Vinohradské ulice. Bude to asi těžší, než se na první pohled zdá,“ dodává s úsměvem Jakub Verner.
V místě, kde dnes budovy Transgasu stojí, je plánována novostavba polyfunkční budovy. Ta je projektována tak, aby vyhověla nárokům prestižních certifikátů BREEAM Excellent a WELL. Certifikát WELL by novostavba dokonce měla jako první v České republice. Návrh architektonického studia Jakub Cigler Architekti počítá s tím, že ve zklidněném vnitrobloku by vznikl nový veřejný prostor se zelení, veřejnosti přístupnými terasami a bezbariérovým průchodem. Návrh je rozčleněn na sedm domů a reflektuje okolní měřítko Vinohrad. Dosavadní snahy prohlásit Transgas za kulturní památku realizaci tohoto záměru ale brání.
I s vizualizacemi návrhu Jakuba Ciglera se budete na výstavě moci seznámit.
O HB Reavis
Posláním společnosti HB Reavis je přinášet do životů lidí pozoruhodné prožitky prostřednictvím realitních řešení.
Naše pozornost se soustřeďuje na ty, kterým budou sloužit. Naším cílem je vytvářet jedinečné prostory, které zvyšují produktivitu, pohodlí a celkový prožitek, a to nejen pro své uživatele, ale i pro širší veřejnost. Jako integrovaný developer s evropskou působností své stavby navrhujeme, realizujeme a spravujeme. Kromě toho vystupujeme v roli investičního správce a správce sdílených pracovních prostor. Působíme ve Velké Británii, Polsku, České republice, Maďarsku a na Slovensku a zkoumáme možnosti rozvoje na německém a tureckém trhu.
Mimořádně vysoké standardy, které stanovujeme s ohledem na kvalitu a udržitelnost, byly oceněny sérií cen v mezinárodním měřítku, včetně „Nejlepší zaměstnavatel v Polsku“ – kterou udělil AON Hewitt v roce 2016, „Nejlepší developer ve střední a východní Evropě v roce 2017“ na udílení cen za kvalitu CEE a „Nejlepší evropský kancelářský developer roku 2016“ na udílení cen World Finance.
Celková plocha našich stavebních projektů přesahuje 1,2 miliónu m2 a hrubá hodnota developerských projektů dosahuje 5,7 miliardy EUR. Více než 87 % našeho portfolia tvoří moderní kancelářské prostory, a jsme tak jedním z předních poskytovatelů pracovišť v Evropě. V současnosti probíhají práce na dalších 11 projektech, které nabídnou pronajímatelnou plochu o velikosti 355 000 m², jejíž hodnota dosahuje 1,8 miliardy EUR.
Díky kapitálu přesahujícímu 1,2 miliardy EUR a více než 600 zaměstnanců můžeme hrdě prohlásit, že patříme mezi evropské špičky na poli nemovitostí.
Více informací na http://www.hbreavis.com