Aktivita politických stran na Facebooku před volbami

Již na konci tohoto týdne 20. a 21. října 2017 proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. Výkonnostní agentura Performics proto v minulých týdnech sledovala prostřednictvím svého patentovaného nástroje SocialTools aktivitu domácích politických stran na Facebooku. Jednou z aktivit na sociálních sítích je komunikace prostřednictvím přidávání obsahu na facebookové stránky jednotlivými stranami. Nejaktivnější v oblasti přidávání obsahu je stránka KSČM, s podobnou frekvencí publikace obsahu ji následují Česká pirátská strana a KDU-ČSL. Nejméně příspěvků denně přidává na svou stránku ČSSD. Nejvíce fanoušků má Tomio Okamura – SPD a dále TOP 09, následuje ANO.

Výkonnostní agentura Performics sledovala v období od 1. 9. do 10. 10. facebookové stránky deseti politických stran a hnutí (ČSSD, Hnutí ANO, KDU-ČSL, KSČM, Občanská demokratická strana, SPD, Strana zelených, TOP 09, Česká pirátská strana a Starostové a nezávislí). Nejčastěji odpovídá a komunikuje se svými fanoušky Strana zelených, dále Starostové a nezávislí, následuje TOP 09. V oblasti publikování příspěvků je nejaktivnější stránka KSČM, následuje Česká pirátská strana. Nejméně příspěvků denně přidává na svoji facebookovou stránku ČSSD.

Největším počtem fanoušků se může pyšnit Tomio Okamura – SPD (téměř 270 000), následuje TOP 09 (více než 117 000) a ANO (více než 104 000). Naopak nejméně ze všech mají Starostové a nezávislí (7216) a KSČM – Komunistická strana Čech a Moravy (více než 8500).

Graf_Počet fanoušků facebookových stránek politických stran (1).png

Ve sledovaném období si největší počet nových fanoušků připsaly facebookové stránky České pirátské strany (18 372), Tomia Okamury – SPD (kolem 6200) a TOP 09 (více než 3200). Tato čísla mohla vzniknout na základě toho, že obě facebookové stránky mají nejvíce aktivních uživatelů, kteří v daném období dali like, připojili komentář nebo sdíleli vybraný příspěvek. V této aktivitě vede Tomio Okamura – SPD s až neuvěřitelným počtem 70 564. Naopak nejméně aktivních uživatelů má KSČM (kolem 2600).

Graf_Počet nových fanoušků (1).png

Graf_Aktivita fanoušků (1).png

Pokud to shrneme, jednoznačným lídrem v kategorii poměru počtu fanoušků a aktivních uživatelů je Tomio Okamura – SPD. Strana zelených sice nejvíce komunikuje se svými fanoušky, ale musí i více promovat svůj obsah, aby se dostala k novým uživatelům Facebooku, což pomáhá zvýšit počet fanoušků. Oproti tomu Česká pirátská strana překonala všechny facebookové stránky ostatních volebních stran a má nejvyšší počet nových fanoušku za sledované období.

Co je SocialTools a jak funguje?

SocialTools je patentovaná softwarová aplikace agentury Performics, která sleduje výkonnost a efektivitu vybraných stránek na Facebooku. SocialTools zpracovává jak základní metriky, jako je počet fanoušků, likes („líbí se mi“), komentářů či sociodemografický profil, tak metriky mapující aktivitu fanoušků a administrátorů FB stránek. Konkrétně tedy to, jak jsou aktivní na stránkách, o čem píší, jak často píší, co sdílejí apod. To vše ukazuje pro každou značku zvlášť nebo jako konkurenční srovnání mezi různými brandy.

O agentuře Performics

Agentura Performics je největší výkonnostní agenturou na světě. V České republice působí Performics od června 2012 a zajišťuje servis v oblasti performance marketingu – SEM (reklama ve vyhledávačích), SEO (optimalizace pro vyhledávače), OneSearch (propojení SEO a SEM), výkonnostní marketing v display reklamě, na sociálních sítích, v mobilních telefonech a tabletech. Performics je vlastníkem několika patentovaných nástrojů a metodologií pro optimalizaci výkonnostních kampaní. Jedná se o Benchtools, Socialtools.