PRAHA – 8. listopadu 2017 – Český e-mailový klient nabízí ve své nové verzi 7.1 integrovanou podporu PGP (Pretty Good Privacy), která umožňuje bezpečnou a snadno šifrovatelnou komunikaci. Proto je vhodná i pro nezkušené uživatele, kteří šifrovanou komunikaci mnohdy právem považují za příliš složitou. Podpora PGP v eM Clientu je také v nejvyšší možné míře kompatibilní s ostatními programy, pro případ, že příjemce eM Client nepoužívá.
PGP se používá ke dvěma hlavním účelům: podepisování a šifrování. Podpis umožňuje příjemci zkontrolovat integritu zprávy – zda-li nedošlo k narušení podepsaného obsahu, tedy k jeho nežádoucí změně na cestě od odesílatele. Podpis rovněž dokládá, že zpráva skutečně pochází od podepisující osoby (což je obvykle také odesílatel).
Druhým účelem PGP je šifrování – odesílatel chce zajistit, že obsah zprávy nebude moci přečíst nikdo jiný než její příjemci. Velmi často se rovněž používá kombinace podpisu a šifrování – prokáže se tak, že zprávu vytvořil skutečně odesílatel, a zajistí se, že narušení zprávy neprojde bez povšimnutí a že zprávu bude moci přečíst pouze zamýšlený adresát.
- Běžný uživatel je schopen nastavit šifrování během jedné minuty a nepotřebuje k tomu žádný další nástroj ani hlubší znalosti kryptografie.
- Sadu PGP klíčů lze vygenerovat jedním klikem, stejně jednoduše a intuitivně probíhá i odeslání veřejného klíče partnerovi, se kterým se bude šifrovaně komunikovat. Samotné šifrování (a podepisování) lze pak snadno zapnout nebo vypnout i v rozepsaném e-mailu.
- eM Client 7.1 kompletně podporuje formáty Inline PGP a PGP/MIME.
- Tuto technologii lze také použít pro podepisování a šifrování libovolného textu či souborů.
Jak to funguje v praxi?
Každý uživatel má dva klíče: soukromý a veřejný. Klíče jsou navázány na uživatelovu e-mailovou adresu. Základním předpokladem pro podepisování i šifrování je separace šifrovacích klíčů.
Soukromý klíč je třeba uchovávat bezpečně a nikdy jej nikomu nezasílat. Soukromý klíč se používá při podepisování odchozí zprávy nebo dešifrování příchozí zprávy.
Veřejný klíč je třeba rozeslat lidem, s nimiž chce uživatel komunikovat. Má-li příjemce veřejný klíč uživatele, může ověřit jeho podpis v podepsané zprávě. Rovněž může zasílat šifrované zprávy uživateli.
Jak postupovat, když chci poslat zašifrovaný mail?
- Odesílatel vytvoří nový pár PGP klíčů pro svůj účet přímo v klientovi a nastaví heslo pro svůj privátní klíč. Jděte na: Podepisování a šifrování/Certifikáty a klíče/Vytvořit PGP Certifikát. Klikněte na OK.
- Zadejte e-mailovou adresu, na kterou bude pár PGP klíčů navázán, jméno, dále zvolte bezpečné heslo a potvrďte jej opětovným zadáním. Klikněte na OK.
- Klíče byly vygenerovány a najdete je v záložce Moje certifikáty/Klíče.
- Klikněte na vytvořený certifikát pravým tlačítkem myši, vyberte volbu Odeslat veřejný PGP klíč e-mailem (automaticky se vytvoří e-mail s veřejným klíčem pro adresáta).
- Adresát obdrží odesílatelovu zprávu s veřejným klíčem a dostane možnost klíč importovat do své aplikace eM Client (nebo jakéhokoliv jiného klienta podporujícího PGP). Vytvoří e-mailovou zprávu, přidá odesílatele do seznamu adresátů a klikne na tlačítko „Zašifrovat“ v panelu nástrojů, které se automaticky objeví, jelikož jsou již šifrovací klíče přítomny.
- Zpráva je poslána přes internet kompletně zašifrovaná. Při příštím odesílání zprávy je třeba kliknout pouze na tlačítko zašifrovat. Odesílatel zadá heslo a potvrdí ho tlačítkem OK.
Takto vypadá přijatá zašifrovaná zpráva.
Podrobný videonávod najdete na našich stránkách: https://cz.emclient.com/
Další screenshoty eM Clienta jsou k dispozici zde:
https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/albums/72157685396048795
O společnosti eM Client
eM Client (www.emclient.com) byl založen v roce 2006 s jasným cílem: vývoj moderního emailového klienta, který bude vždy kompatibilní s nejnovějšími technologiemi a bude podporovat všechny významné emailové poskytovatele, to vše v pohodlí desktopové aplikace. eM Client v sobě kombinuje širokou funkcionalitu s moderním a intuitivním rozhraním. Jeho kvality, včetně profesionální podpory, oceňuje více než 1 500 000 uživatelů a 50 000 společností po celém světě.