Rekordní částku vybrala kniha o společnosti bez státu

Celkem 2,7 milionu korun lidé přispěli v internetových kampaních na vydání první české knihy o anarchokapitalismu, tedy o svobodné společnosti založené na volném trhu bez instituce státu. Více než milion a půl se přitom vybral v tzv. kryptoměnách, například v Bitcoinu. Jedná se o dosavadní český rekord v částce vybrané na knižní titul a jeden z nejúspěšnějších českých crowdfundingových projektů vůbec.

Kniha Anarchokapitalismus je prvotinou autora, jenž je znám jako Urza. Už deset let se věnuje právě tématu bezstátní společnosti a svobody, k níž nás podle něj přibližuje mimo jiné i používání kryptoměn. „Když mi byla před mnoha lety poprvé představena myšlenka svobodné volnotržní společnosti bez státu, okamžitě jsem ji odmítl. Něco takového přece nemůže nikdy fungovat! Vášnivé diskuse s anarchokapitalisty, kteří tu utopii zastávali, se staly mým denním chlebem. Pracoval jsem s argumenty, oponoval si, přepisoval, škrtal… až z mého článku, který měl anarchokapitalismus vyvracet, po několika měsících vzešel pravý opak zamýšleného. A možná právě od té doby se považuji za anarchokapitalistu,” popisuje své začátky Urza.

Cílem knihy je vyvolat veřejnou diskusi o tom, zda je stát morální, legitimní a užitečný. Kniha se v jednotlivých kapitolách věnuje konkrétním aplikacím anarchokapitalismu na různá odvětví lidské činnosti. Rozebírá například, jak by bez státu mohlo fungovat školství, soudy, zdravotnictví, sociální systém, proč by se lidi bez instituce státu měli starat o životní prostředí nebo stavět dálnice. „Základním prostředkem každého státu je organizované útočné násilí. Stejně jako si mafián přijde pro výpalné, i stát si daně vybere násilím, pokud se mu nepodvolíte. S tím nesouhlasím, protože nejdůležitější hodnota, kterou máme, je podle mě svoboda,” pokračuje Urza.

Podle něj i ten, kdo myšlenku bezstátní společnosti striktně odmítá, může alespoň v některých kapitolách knihy nalézt překvapivá východiska a vysvětlení, jak by mohla být na volném trhu provozována určitá odvětví lidské činnosti. „Kdybychom totiž z knihy vynechali některé části, nemusela by mít v zásadě nic společného s anarchií; jednalo by se vlastně o obhajobu zeštíhlování státu a odstraňování přebujelé byrokracie,” míní autor.

Na známém portálu Startovač se ke dni 15. 12. na knihu vybralo 656 262 Kč, což z ní na Startovači (i bez příspěvků vybraných skrze jiné kanály) dělá nejúspěšnější knižní projekt, dále nejúspěšnější projekt vůbec, pokud jde o překonanou původně zamýšlenou částku (1001 %), a také ji řadí mezi deset nejúspěšnějších projektů celého Startovače. Ještě více se však vybralo v kryptoměnách. Celkem v přepočtu na koruny skoro milion a tři čtvrtě. To z projektu činí nejúspěšnější český crowdfundingový počin s cílem vydat knihu a jeden z nejúspěšnějších českých crowdfundingových projektů vůbec. „Kryptoměny jsou totiž jednou z cest, jak se člověk může alespoň trochu osvobodit od státní nadvlády. Nejsou řízené žádnými vládami, státem ani bankami; přesně v duchu anarchokapitalismu,” dodává Urza, který se v prostředí kryptoměn pohybuje už mnoho let.

O autorovi

Urza je původem z Plzně, kde chodil do matematické třídy Mikulášského gymnázia, následně vystudoval informatiku na MFF UK s přesahem do matematiky, ekonomie a pedagogiky. Živí jej vývoj software. V tomto oboru během studia i pár let poté podnikal, programování (a matematiku) též učil na soukromém gymnáziu v síti EDUCAnet i na kurzech pro dospělé. Vychoval tři děti. Přes deset let se vášnivě zajímá o roli státu ve společnosti, volný trh, ekonomii i anarchokapitalismus, o kterém píše, natáčí videa a přednáší – jednak v rámci svého úspěšného programu „Anarchokapitalismus“ v Paralelní polis, ale také na konferencích a občas i ve školách.